مسمومیت غذایی چیست؟

۱۳۹۸/۰۸/۱۹ - ۱۵:۰۱ - کد خبر: 284282
مسمومیت غذایی چیست؟

سلامت نیوز: گاستروانتریت یک بیماری است که شامل التهاب غده روده – به ویژه معده و روده ها – می شود. به طور کلی بدون دارو برطرف می شود، اما در بعضی موارد، می تواند منجر به بروز عوارض شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، مسمومیت غذایی یکی از مهمترین علل گاستروانتریت است که منجر به مجموعه شناخته شده ای از علائم ناخوشایند می شود. گاستروانتریت معمولاً توسط ویروس ها، باکتری ها یا انگل ها ایجاد می شود. هنگامی که منشأ چنین آلودگی مواد غذایی آلوده باشد، به آن مسمومیت غذایی گفته می شود.

بیشتر موارد گاستروانتریت در اثر عفونت باکتری ها، ویروس ها یا انگل ها ایجاد می شود. اسهال، حالت تهوع، استفراغ و درد شکم علائم معمولی گاستروانتریت است. جدی ترین عارضه مسمومیت غذایی و گاستروانتریت، کم آبی بدن است، خصوصاً برای افراد آسیب پذیر مانند کودکان و سالخوردگان.

گاستروانتریت و مسمومیت های غذایی معمولاً بدون مداخله پزشکی برطرف می شوند. درمان بر روی کاهش علائم و جلوگیری از عوارض به ویژه کم آبی بدن متمرکز است.

راهکار اصلی درمان و پیشگیری از مسمومیت های غذایی استراحت و جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته است.

موارد زیر ممکن است علائم بیماری را در حین ابتلا به گاستروانتریت بدتر کند: غذاهای چرب، شیرین، لبنیات، کافئین و الکل.

برای جلوگیری از اثرات خطرناک و بالقوه کشنده کم آبی بدن از اسهال، نمک های هیدراتاسیون دهان و دندان (ORS) برای افراد آسیب پذیر توصیه می شود.

در کشورهای توسعه یافته، گرچه تهدید مرگ کمتر است، با این وجود، هیدراتاسیون از اهمیت زیادی برخوردار است.

نمک، گلوکز و مواد معدنی که در اثر کم آبی بدن از بین می روند، جایگزین دسته های نمک های تجویز مجدد دهانی می شوند که ار داروخانه ها و بصورت آنلاین در دسترس هستند. نمک ها در آب آشامیدنی حل می شوند و نیازی به تجویز پزشک ندارند.

براساس برخی تحقیقات جدید، پروبیوتیک ها (باکتری ها و مخمرهای “خوب” زنده) نیز ممکن است برای معده مفید باشند.

یکی از خطرات مسمومیت غذایی و گاستروانتریت به ویژه در کودکان و سالخوردگان از بین رفتن مایعات ناشی از اسهال و استفراغ است که می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

منبع: www.medicalnewstoday.com

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.46757s, 19q