متوسط سن قربانيان تصادف رانندگي در كشور 35 سال است و سالانه اين حوادث منجر به كاهش يك ميليون و 200 هزار سال از عمر ايرانيان و از بين رفتن 6 هزار ميليارد تومان مي‌شود كه معادل 5 درصد درآمد ناخالص ملي كشور است.

چگونگی تفسیر مغز از صافی و زبری سطوح روشن شد
محققان انستیتو فناوری ماساچوست، چگونگی تفسیر مغز از صافی و زبری سطوح را نشان دادند. عليرضا مغيثي، رئيس اداره پيشگيري از حوادث غير مترقيه وزارت بهداشت، امروز در نشست خبري هفته ايمني راه در وزارت بهداشت، با اعلام اين مطلب، افزود: 90 درصد از مرگ سالانه يك ميليون و 200 هزار نفر قرباني حوادث رانندگي در جهان در منطقه آسياي جنوب غربي است و ايران در بين كشورهايي كه در جهان آمار اعلام مي‌كنند مقام اول را دارد.
وي ادامه داد: 25 درصد قربانيان حوادث رانندگي در ايران موتورسواران هستند و با توجه به اينكه اكثر آنان نان آور خانواده هستند و تنها محل درآمدشان كاركردن با موتور است مرگ آنان خسارت جبران ناپذيري به خانواده هايشان وارد مي‌كند.
مغيثي گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد 97 درصد موتورسواران كلاه ايمني دارند اما فقط 13درصد آنها از كلاه ايمني در حين رانندگي استفاده مي‌كنند.
وي افزود: مهمترين حوادث تروما در كشور ما عبارتند از تصادف رانندگي كه 40 درصد موارد را شامل مي‌شود و پس از آن سوختگي و سقوط است كه ميزان خسارتهاي ناشي از سوختگي دو برابر سقوط است.
وي گفت: اكنون هر سه قوه كشور براي كاهش و پيشگيري از خسارتهاي ناشي از حوادث رانندگي فعال شده‌اند و رسيدگي به اين موضوع را در اولويت كاري خود قرار داده‌اند اما هنوز تا نقطه ايده آل فاصله داريم.
وي افزود: كشور سوئد برنامه كاهش صدمات ناشي از حوادث رانندگي را از دهه 60 ميلادي شروع كرد و اكنون توانسته است با اجراي طرح zero يا صفر تعداد كشته هاي اين حوادث را به 500 نفر در سال برساند و براي رسيدن به به رقم صفر مطلق در تلفات رانندگي برنامه هاي وسيعي را براي آموزش مردم و رانندگان، ارتقاي سطح ايمني خودورها و بهسازي راهها اجرا مي‌كند.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =