احتمال انقراض بشر بر اثر بلایای طبیعی در طول یك سال یک در ۱۴ هزار محاسبه شده است

چقدر احتمال دارد منقرض شویم؟!

۱۳۹۸/۰۹/۰۲ - ۱۴:۰۴ - کد خبر: 284970
چقدر احتمال دارد منقرض شویم؟!

سلامت نیوز: اگر زمین همین‌طور گرم‌تر و گرم‌تر شود، اگر دانشمندان راه‌حلی برای مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیكی پیدا نكنند، اگر قدرت‌های جهانی با سلاح‌های هسته‌ای به هم یورش ببرند، عاقبت نسل بشر چه خواهد شد؟ انقراض؟ بعید نیست! اما آیا هیچ‌وقت به احتمال انقراض بشر بر اثر بلایای طبیعی فكر كرده‌اید؟ گمان می‌كنید احتمال ساقط‌شدن بشر براثر بلایای طبیعی چقدر است؟ زیاد یا كم؟ آیا احتمال انقراض انسان براثر بلایای طبیعی بیشتر است یا عوامل انسانی مانند جنگ هسته‌ای؟


به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، جالب است كه بیش از ۹۹ درصد گونه‌هایی كه روزی روی زمین زیست می‌كردند از بین رفته‌اند. نوع زندگی ما انسان‌ها در انقراض بسیاری از این گونه‌ها بی‌تأثیر نبوده است. اما در موضوع انقراض همیشه هم پای انسان در میان نیست. بلكه تغییرات تدریجی زیست‌محیطی، رقابت‌های تكاملی یا حتی بلایای طبیعی هم در تحریك این پدیده مؤثرند. برای مثال در انقراض دایناسورها كه ما مؤثر نبودیم. بلكه عامل برانداز نسل این موجودات غول‌پیكر سقوط یك شهاب‌سنگ سهمگین بود. در مورد خودمان هم از احتمال انقراض براثر بلایای طبیعی نباید غافل بود. محققان دانشگاه آكسفورد معتقدند احتمال فروپاشی بشریت بر اثر صرفا بلایای طبیعی، یعنی بدون دخالت هیچ‌گونه اقدام متخاصمانه انسانی، در حد تقریبا
یک در ۱۴ هزار در هر سال است.
محققان برای محاسبه این احتمال به مرور وقایعی كه انسان‌ها در ۲۰۰ هزار سال گذشته پشت سر گذاشته‌اند، مانند فوران‌های آتشفشانی و زلزله و امثال اینها رجوع كردند. این بررسی نشان داد احتمال انقراض انسان‌ها بر اثر بلایای طبیعی در هر سال با تضمین كمتر از یک در ۱۴ هزار خواهد بود. اما این احتمال چقدر نگران‌كننده است؟
محققان می‌گویند احتمال یک در ۱۴ هزار یعنی در هر سال شانس انقراض ‌نیافتن انسان 993/99 درصد است. این احتمال را حتی می‌توان با احتمال سقوط هواپیماهای مسافربری در هر روز مقایسه كرد. روزی صد‌هزار پرواز تجاری در جهان صورت می‌گیرد كه تنها هفت فروندشان در هر روز ممكن است به سرنوشت سقوط دچار شوند.
البته ناگفته نماند كه احتمال محاسبه‌ شده بالا دارای اشكالاتی است. زیرا تنها روی بلایای طبیعی متمركز شده و نقش عوامل انسانی را نادیده گرفته است. اما خود محققان در پاسخ به این ایراد گفته‌اند بررسی خطر انقراض انسان بر اثر فرضا سلاح‌های هسته‌ای به‌شكلی كه پدیده‌ای مانند بلایای طبیعی طی ۲۰۰ هزار سال گذشته قابل ‌بررسی است جای كار ندارد؛ آن هم چون سلاح‌های هسته‌ای تنها ۷۰ سال است كه ایجاد شده‌اند. اما همین اطلاع از صرفا خطر انقراض انسان بر اثر بلایای طبیعی هم بی‌فایده نیست. چون بر این اساس می‌فهمیم به نظر نمی‌رسد نسل بشر بر اثر بلایای طبیعی منقرض شود. ما از آغاز همچنان در معرض چنین بلایایی بوده‌ایم. ولی در مورد سایر خطرات وضع فرق می‌كند. خطراتی نظیر تغییرات آب ‌و هوایی ناشی از اقدامات بشر یا برای مثال سلاح‌های هسته‌ای خطراتی‌اند كه در گذشته برای اجدادمان وجود نداشتند؛ بنابراین تضمینی نیست كه از خطرات این‌چنینی هم بتوانیم جان سال به‌در ببریم!
منابع: IFL Science

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.10932s, 19q