10 میلیون تومان جریمه برای پزشک سهل انگار

۱۳۹۸/۰۹/۲۴ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 286252
10 میلیون تومان جریمه برای پزشک سهل انگار

سلامت نیوز: زن سالخورده که برای ترمیم زخم روده‌اش زیر تیغ جراحی رفته بود، بر اثر قصور پزشکی جانش را از دست داد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، سه سال قبل شب یلدا وقتی «سیمین» به‌همراه اعضای خانواده‌اش میهمان خانه پسر بزرگش بود هنوز ساعتی از این دورهمی خانوادگی نگذشته بود که ناگهان دل درد شدید دوباره به سراغش آمد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، چند روزی بود که این درد عجیب در شکم آزارش می‌داد زن سالخورده خیلی سعی کرد درد را تحمل کند و لحظات شیرین جشن و شادی شب یلدا را برای فرزندانش تلخ نکند اما کم‌کم درد امانش را برید و دیگر حتی نمی‌توانست برای لحظه‌ای آرام بنشیند. ساعت حدود 10 شب بود که خانواده‌اش با اورژانس تماس گرفتند و مادربزرگ را شبانه به نزدیکترین بیمارستان منتقل کردند.


پزشک کشیک برای تشخیص علت درد درخواست انجام آزمایش و سونوگرافی داد و پس از مشاهده نتایج به سیمین گفت که در ابتدای روده‌اش یک سوراخ دیده می‌شود و باید هرچه زودتر جراحی شود. بنابراین زن میانسال را به اتاق عمل منتقل کردند اما او پس از پایان جراحی، دچار مشکلات قلبی تنفسی شد و پس از یک هفته کما روی تخت بیمارستان جان باخت.


شکایت از کادر درمان
خانواده «سیمین» که از مرگ ناگهانی مادرشان شوکه بودند پس از خاکسپاری زن سالخورده به دادسرای جرایم دارویی و پزشکی(ناحیه 19) تهران رفته و از کادر درمانی بیمارستان شکایت کردند. به این ترتیب پرونده‌ای تشکیل و برای تعیین میزان قصور کادر درمانی به کمیسیون پزشکی فرستاده شد.


با توجه به اینکه جسد زن 85 ساله بدون کالبدشکافی تحویل خانواده شده بود، اعضای کمیسیون پس از شنیدن اظهارات شاکی و بررسی مدارک بیمارستانی، پزشک معالج را به علت کوتاهی در رسیدگی به وضعیت بیمار بعد از عمل جراحی و متخصص جراحی عمومی را به‌دلیل کوتاهی در انجام اقدامات پیش از عمل در مجموع 30 درصد مقصر شناختند. این رأی با اعتراض متهمان توسط کمیسیون 5 نفره مورد بررسی قرار گرفت و این بار اعضا پزشک معالج را 10 درصد مقصر شناختند اما متخصص جراحی عمومی تبرئه شد و این بار مسئول فنی بیمارستان را به‌دلیل ناهماهنگی برای اقدامات پیش از عمل به میزان 10 درصد مقصر اعلام کردند.


در این مرحله نیز با اعتراض مسئول فنی، رأی به کمیسیون 7 نفره فرستاده شد و اعضا به‌دلیل انجام نشدن کالبدشکافی و مشخص نبودن علت دقیق مرگ، تنها پزشک معالج را 10 درصد مقصر شناختند.


این حکم با وجود اعتراض پزشک معالج مورد تأیید قرار گرفت و پرونده با صدور کیفرخواستی با موضوع قتل شبه عمدی ناشی از قصور پزشکی برای رسیدگی به شعبه 1043 دادگاه کیفری 2(مجتمع شهید قدوسی) به ریاست دکتر محبوب افراسیاب فرستاده شد. قاضی پس از بررسی شواهد و مدارک، رأی کمیسیون پزشکی و شنیدن اظهارات طرفین، پزشک معالج را از جنبه عمومی به پرداخت 10 میلیون تومان جریمه نقدی جایگزین یک سال حبس و از جنبه خصوصی به پرداخت 10 درصد دیه زن مسلمان محکوم کرد.‌

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.85469s, 18q