زنجیره توزیع تجهیزات پزشکی باید شفاف و نظام مند شود

۱۳۹۸/۱۰/۱۴ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 287240
زنجیره توزیع تجهیزات پزشکی باید شفاف و نظام مند شود

سلامت نیوز:رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: باید بتوانیم تجهیزات پزشکی را از زمانی که تولید یا وارد می شود، تا زمانی که در اختیار مصرف کننده نهایی قرار می گیرد، تحت نظر داشته باشیم.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،محمدرضا شانه ساز، در حاشیه اولین همایش صادرات تجهیزات پزشکی در خصوص ضرورت ساماندهی شبکه توزیع تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌هایی که در حوزه تجهیزات پزشکی، باید مورد توجه قرار بگیرد، بحث شبکه توزیع منظم، شفاف و قابل رصد است، به طوری که بتوانیم کالا را از زمانی که تولید یا وارد می‌شود، تا زمانی که در اختیار مصرف کننده نهایی قرار می‌گیرد، تحت نظر داشته باشیم.


وی اضافه کرد: این موضوع نه تنها در خصوص تجهیزات پزشکی، بلکه در رابطه با همه کالاهای سلامت محور صادق است و همه باید تلاش کنیم تا این مهم محقق شود


شانه ساز تاکید کرد: آنچه که سبب شده در حوزه دارو بتوانیم همه چیز را کنترل کنیم، وجود چنین شبکه توزیع دقیق و شفافی است. در حوزه دارو، هر جا تخلفی اتفاق بیافتد، امکان شناسایی و ردیابی آن بسیار سریع و دقیق است و ما باید در سایر حوزه‌های کالاهای سلامت محور هم چنین برنامه‌ای را پیش ببریم.


وی ادامه داد: تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، نیازمند شبکه ای مشخص و تخصصی برای توزیع کالاهای مربوطه تحت نظارت وزارت بهداشت است تا هم ورودی‌ها و هم خروجی‌های سیستم شفاف باشد و هم اینکه هر آنچه که در زنجیره توزیع رخ می‌دهد، قابل رصد و نظارت باشد.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود: بحث مصرف درست، برنامه ریزی شده و هدفمند ارز دولتی نیز در این خصوص حائز اهمیت است، چرا که با وجود یک شبکه رسمی توزیع و قابل نظارت، مسیر به هدف رسیدن اقلامی که با ارز دولتی تأمین شده اند، شفاف‌تر و مشخص‌تر می‌شود.


شانه ساز تاکید کرد: بدون شک می‌توان ادعا کرد که اگر چنین شبکه زنجیره‌ای منظم و منضبط در حوزه اقلام پزشکی و دندان پزشکی تاکنون در کشور شکل گرفته بود، بخش عمده‌ای از نگرانی‌ها بابت قاچاق معکوس تجهیزات پزشکی که ارز دولتی دریافت کرده اند، توزیع اقلام فاقد اصالت و بسیاری دیگر از تخلفات، کاهش پیدا می‌کرد.


وی در پایان با اشاره به سایر کارکردهای شبکه توزیع نظام مند تجهیزات پزشکی، اظهار داشت: امکان گزارش گیری لحظه‌ای از سیستم، یک کارکرد بسیار مثبت و مفید این شبکه است که می‌تواند زمینه ساز برنامه ریزی های دقیق و جلوگیری از بروز کمبود کالا در مناطق مختلف کشور شود. ضمن اینکه به تولید کننده ایرانی از طریق محدودسازی توزیع کالای قاچاق نیز کمک شایانی خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.99091s, 18q