یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
کد خبر: 289340

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از رشد پرونده‌های قصور پزشکی خبر داد.

افزایش پرونده‌های قصور پزشکی

سلامت نیوز:رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از رشد پرونده‌های قصور پزشکی خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر عباس مسجدی آرانی در مراسم افتتاح ساختمان اداره کمیسیون‌های پزشکی قانونی استان تهران که صبح امروز در محل این ساختمان برگزار شد، گفت: ما هر چه قدر مسلح به سلاح علم باشیم می‌توانیم رضایت بیشتری را از مردم به دست بیاوریم. در بخش کمیسیون‌ها نیز به دلیل نوع پرونده و کمکی که به نظام قضایی کشور برای احقاق حقوق مردم می‌شود سازمان پزشکی قانونی نقش بسیار مهمی را برعهده دارد. 


وی با اشاره به نقش پزشکی قانونی در دفاع از حقوق مردم تصریح کرد:‌ این حقوق می‌تواند شامل ابعاد متفاوتی باشد. پزشکی قانونی می‌تواند در تسریع روند رسیدگی به پرونده‌ها اقدامات بسیار مناسبی انجام دهد همچنین می‌تواند در پیشگیری هم موثر باشد. اگر ما در نظام پزشکی قانونی قصوری که اتفاق افتاده را احصا و منتقل کنیم قطعا مردم کمتر آسیب می‌بینند.


مسجدی آرانی با بیان اینکه ما شاهد رشد ناخوشایندی در بحث پرونده های قصور پزشکی هستیم، گفت: این ها به علت هایی از جمله عدم ارتباط صحیح با بیمار، عدم رعایت اخلاق پزشکی، بی دقتی، افزایش بیش از اندازه حجم کار و... بوده است. در این راستا صحبت هایی را با وزارت بهداشت داشتیم و تفاهم نامه‌ای هم با دانشگاه‌ها داریم چرا که هر کدام از این پرونده‌ها می‌توانند یک درس باشد. 

 
رییس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: اما خواهشی از همکاران خود دارم و این است که احترام به مردم جزئی از واجبات کار سازمانی ما است؛ حالا ممکن است این فرد برای دادخواهی آمده باشد یا متهم پرونده باشد. همه اقداماتی که ما انجام می دهیم برای افزایش کیفیت است و ما باید به عدل و انصاف اظهار نظر داشته باشیم.


وی با بیان اینکه سازمان پزشکی قانونی نسبت به برخی از سازمان ها، سازمان نوپایی است و اساسا ما از دردها و مشکلات مضمونی رنج می‌بریم گفت: از این ٣٧۵ مرکز که ما در سراسر کشور داریم حدود ٨٠ مرکز امانی است و بخشی از آن به صورت استیجاری است و برای یک بار باید این مشکل سازمان پزشکی قانونی حل شود. ما در سال ٩٨ نتوانستیم از ٢٠٠ مجوز استخدامی برنامه ششم توسعه استفاده کنیم که این تبعاتش مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند.


وی ادامه داد: بودجه این سازمان از ابتدا ضعیف برنامه ریزی شده است. حجم کار پزشکی قانونی فراوان است و در شرایط فعلی اگرچه که ما تمام تلاش خود را انجام دادیم اما باید زحمات را جبران کنیم. امیدواریم روز به روز شاهد شکوفایی سازمان پزشکی قانونی باشیم. معتقدم اگر اراده کنیم می توانیم بسیاری از اقدامات را محقق کنیم چرا که علیرغم تمام مشکلات مالی که وجود داشت با اقدامات جهادی توانستیم ١۵ پروژه ملی و استانی را افتتاح کنیم. ارزش ریالی این پروژه ها نزدیک به ٨٠٠ میلیارد ریال است و ٩٠٠٠متر به فضا اضافه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =