چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۹
کد خبر: 289391

سنتی است که خانواده ها قبل از شروع سال جدید خانه های خود و مناطق اطراف را تمیز می کنند. کلمه "گرد و غبار" در زبان چینی یک هموافون برای "قدیمی" است، بنابراین تمیز کردن خانه نمادی از دور کردن بدشانسی سال قبل برای شروع جدید است.

۱۰ نکته برای آسیب ندیدن در خانه‌تکانی عید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دانگ گود به هم ریختگی می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. یک خانه بهم ریخته به معنای شروع پر استرس برای صبح است، از بیدار شدن و نگاه کردن به اتاق های درهم و برهم گرفته تا پیدا نکردن سریع چیزهایی که در کمد یا آشپزخانه خود نیاز دارید.

علاوه بر این، زندگی با درهم ریختگی اثرات منفی دارد. این آشفتگی می تواند افسردگی، استرس و اضطراب را ایجاد یا بدتر کند و از تعاملات اجتماعی مانند ملاقات دوستان جلوگیری کند. با این حال، با ایجاد یک برنامه تمیز کردن خوب در ژانویه، می توانید از مزایای آن در تمام طول سال بهره مند شوید.

بیشتر بدانید : خانه تکانی اساسی به روش آسان

بعد از تعطیلات، خانه ممکن است کمی نامرتب باشد. سفره هفت سین یا تزئینات دیگر باید کنار گذاشته شوند، باقیمانده‌های یخچال که کمی مشکوک هستند باید دور ریخته شوند و ممکن است اتاق رختشویی مملو از لباس هایی باشد که اعضای خانواده در آنجا مانده‌اند. بنابراین یک پاکسازی پس از تعطیلات را هم در نظر داشته باشید .

بدن ما ظرفیت و توانی دارد و گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که برای تمیز شدن صفر تا صد خانه، قرار نیست از سلامتمان عبور کنیم. چه کار کنیم که در خانه‌تکانی شب عید بدنمان را فرسوده و کم‌توان نکنیم؟ این مطلب را بخوانید.

به گزارش سلامت نیوز ما گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که به بدنمان برای یک عمر زندگی نیاز داریم و نباید برای برق انداختن خانه، سلامت بدنمان را نادیده بگیریم. نکاتی در این زمینه وجود دارد که هر یک از ما اگر به آن ها توجه کنیم، پس از شروع سال نو، به علت دردکمر، مشکلات تنفسی و ... به پزشک مراجعه نخواهیم کرد.


۱. اجسام سنگین را بلند نکنید

متناسب با توان خود جسمی را بلند کنید. بهتر است زانو در حالت خم‌شده باشد و از خم شدن بدن و فشار روی کمر جلوگیری شود. در بسیاری از موارد این بی‌توجهی‌ها باعث دردهای اذیت‌کننده‌ای می‌شود که افراد را درگیر می‌کند. به یاد داشته باشیم اگر کارهای خانه تکانی تمام نشود، اتفاقی نمی‌افتد و سلامتی ما بدون شک اولویت دارد.

۲. از دیگران کمک بگیرید

سعی کنید برای کارهای خانه‌تکانی از دیگران کمک بگیرید. خانواده، دوستان و حتی نیروهای کمکی برای شب عید می‌توانند فشار را از روی شما بردارند و کار شما را ساده کنند.

بیشتر بدانید : محل داروهای خانگی را چگونه پاکسازی و بی‌خطر کنیم؟

۳. خود را بیش از اندازه نکشید

اگر قصد پاک کردن سطوح بالای کمد و جاهایی که گرد و غبار دارد را دارید، خود را به سختی نکشید. زانوهای خودتان را خم کنید. نردبانی بگذارید که بی علت خودتان را نکشید.

۴. از محصولات مناسب استفاده کنید

محصولات تمیزکننده خوب باید علاوه بر تمیز کردن مناسب، سلامتی شما را هم به خطر نیندازد. اطمینان داشته باشید که از محصولاتی استفاده می‌کنید که برای مصارف خاص هستند و حافظ محیط زیست و سلامتی شما هستند. ما نمی‌خواهیم پس از خانه‌تکانی مسائل تنفسی گریبانگیرمان شود.

۵. به طور منظم استراحت کنید

برای خودتان وقت بگذارید و ده دقیقه چای بنوشید و اندکی تن‌آسایی کنید. کمی حتی کتاب بخوانید و یا فیلم محبوبتان را تماشا کنید. این ده دقیقه‌های منظم به شما بسیار کمک می‌کند؛ هم روحی و هم جسمی.

بیشتر بدانید : راهکارهای اصولی برای خانه تکانی آشپزخانه

۶. ماساژ

یکی از کارهایی که عضلات شما را آرام می کند و در این مدت زمان لازم است، ماساژ با روغن‌های درمانی مانند سیاهدانه است. لازم نیست حتما به بیرون از خانه بروید. می‌توانید از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید.

۷. ماهیچه‌های خود را ترمیم کنید

این کار را می‌توانید با کمک خوراک یا تشک‌های برقی انجام دهید. آناناس یکی از مواد طبیعی است که با خوردن آن می‌توانید ماهیچه‌های بدن خود را ترمیم کنید. پس از یک روز پر کار برای خانه‌تکانی تشک آب داغ یا تشک برقی گرم و یا حمام آب داغ و یا خوردن مواد طبیعی خستگی شما را تا حد خوبی برطرف می‌کند.

۸. به مدت طولانی در حالت نشسته نباشید

خم شدن، ایستادن و نشستن های طولانی به علاوه حرکات چرخشی ناگهانی می تواند به کمرتان در خانه تکانی آسیب های غیرقابل جبرانی وارد کند. توجه داشته باشید که کارهای شما استاندارد باشد و بیش از حد توانتان کاری نکنید.


۹. راه ورود هوا را نبندید

در بسیاری از موارد با وجود رعایت موارد ایمنی، گاز برخی از مواد شوینده مشکلاتی را برای افراد ایجاد می‌کند. راه ورود هوا را نبندید. بهترین راه برای حل این مشکلات استنشاق هوای آزاد است. همچنین استفاده از ماسک و پیش‌بند در صورت تماس با مایعات و مواد شیمیایی و سربند برای پیشگیری از آلودگی مو بسیار مفید است.

بیشتر بدانید : چگونه اتاق نشیمن را تمیز کنیم؟

۱۰. مراقب کودک باشیم


در بسیاری از موارد در خانواده‌ها به علت خانه‌تکانی خطرهای روحی و حتی جسمی برای کودکان ایجاد شده است. ترجیحاً در زمانی خانه‌تکانی کنیم که کودکان حضور نداشته باشند. اگر هم به دلایلی مجبور هستیم با آن‌ها به خانه سر و سامان دهیم، مراقب اصول ایمنی و رفتار خود باشیم و در ذهن کودکان مراسم رسیدن به سال نو را منفی و زجرآور نکنیم.

منابع: victoria و readersdigest

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha