سلامت نیوز :عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله(عج) با بیان اینكه شوینده ها مهم ترین عامل ایجاد پوسته های اطراف ناخن است، گفت: بهترین راه درمان این عارضه، چرب نگه داشتن دست ها است.
 
مسعود داوودی در گفت و گو با ایرنا افزود: علت ایجاد پوسته های اطراف ناخن، تماس پوست با شوینده ها، مایع ظرف شویی، صابون و رطوبت است.
وی اظهار داشت: پوست جدا شده از اطراف ناخن ممكن است به اطراف برخورد كرده و پوست را دچار صدمه بیشتر و همچنین زخم و عفونت كند بنابراین پوست های زاید باید با استفاده از قیچی و ناخن گیر پاكیزه، برداشته شود.
داوودی به افرادی كه به این عارضه مبتلا هستند، توصیه كرد، از كندن این پوسته ها از طریق دست جلوگیری كنند.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله (عج) با بیان اینكه درمان این بیماری بسیار آسان است، گفت: باید پوست اطراف ناخن با استفاده از قیچی یا ناخن گیر پاكیزه از انتها برداشته شود.
داوودی اضافه كرد: كندن این پوست ها از طریق دست، باعث عمیق شدن زخم و چرك و عفونت در موضع مربوطه شده و میزان ورود میكروب به داخل پوست را افزایش می دهد.
داوودی با بیان اینكه مردم تصور می كنند، علت این بیماری كمبود كلسیم و ویتامین خاصی در بدن است، گفت: این تصور، تصور اشتباهی است چرا كه مهم ترین عامل در این زمینه خشكی بیش از حد پوست و تماس با شوینده ها است.
وی درباره پوسته های ایجاد شده بر روی لب ها گفت: عامل اصلی ایجاد پوسته بر روی لب ها نیز خشكی پوست لب است، از سوی دیگر مرطوب كردن مداوم پوست لب از طریق آب دهان، خشكی پوست لب را تشدید می كند.
داوودی، استفاده از چرب كننده های لب به صورت مرتب در طول شبانه روز را به بیماران توصیه كرد و گفت: باید پوسته های ایجاد شده بر روی لب نیز از طریق قیچی یا ناخن گیر ظریف و تمیز، برداشته شود هر چند كه شانس ورود عفونت به پوست از طریق كندن این پوسته ها با دست، به مراتب كمتر از پوسته های اطراف ناخن است، اما روند بهبود پوست را كند تر می كند.
وی اضافه كرد: كسانی كه سال ها به این عارضه مبتلا هستند پس از مدت ها پوسته های ایجاد شده بر روی لب آن ها، ضخیم تر خواهد شد و بر زیبایی ظاهری آن ها تاثیر خواهد گذاشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =