آسيا زير چنگال‌هاي خرچنگ

۱۳۸۶/۰۲/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2900
آسيا زير چنگال‌هاي خرچنگ

بعضي از واژه‌ها ترسناکند، مثل سرطان؛ مخصوصاً وقتي احساس کنيد خطر بيخ گوشتان است، چرا که كارشناسان سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده‌اند افزايش طول عمر و تغيير در شيوه زندگي، تعداد مبتلايان به سرطان را در آسيا تا سال۲۰۲۰ به شکل چشمگيري افزايش مي‌دهد.

به گزارش آسوشيتدپرس، در كنفرانس دو روزه‌اي كه در سنگاپور برگزار شد كارشناسان اعلام كردند افزايش سريع جمعيت به همراه افزايش طول عمر و تغييرات فوق‌العاده در رژيم غذايي و شيوه زندگي مردم، بار سنگيني را بر دوش كشورهاي در حال توسعه‌اي كه از عهده هزينه غربالگري، ايمن‌سازي و درمان‌هاي گران‌قيمت برنمي‌آيند، خواهد گذاشت.

ريچارد هورتون، ويراستار مجله معتبر پزشكي لنست، در اين كنفرانس گفت: بسياري معتقدند سرطان ظاهراً فقط مشكل جوامع مسن و ثروتمند است، برخي ديگر نيز معتقدند عده‌اي از لحاظ ژنتيكي مستعد ابتلا به سرطان هستند و در نتيجه دچار شدن به اين بيماري اجتناب‌ناپذير است، اما در واقع هيچ‌يك از اين دو نظر صحت ندارد چرا که ايجاد تغييرات كوچك در شيوه زندگي مي‌تواند مانع از ابتلا به ۴۰ درصد از سرطان‌ها شود.

 به اين ترتيب به نظر مي‌رسد سرطان، كه مثل خرچنگ، چنگال‌هايش را بر کره زمين گسترده، اين چنگال‌ها را بر نقاطي از زمين بيشتر فرو خواهد كرد. غرب آفريقا، آمريکاى جنوبى، جزاير کارائيب و شمال شرقى آسيا كه در پانزده سال آينده هفتاد و پنج درصد مرگ‌ومير سرطان در آنها خواهد بود.

 اين در حالي است که سرطان دومين عامل اصلي مرگ در آمريکا به‌شمار مي‌رود و بيش از نيم ميليون از مردم اين کشور يا به عبارتي 1500 نفر در روز، در سال 2004 به‌علت بيماري سرطان جان خود را از دست داده‌اند. در جايي که يک‌چهارم مرگ‌ومير در آمريکا به خاطر سرطان است، تخمين زده شده است که امسال دو ميليون نفر از اين بيماري جان مي‌سپارند.

سازمان جهاني بهداشت تخمين مي‌زند که در بيست سال آينده، عامل بيش از پنجاه درصد مرگ افراد در سراسر دنيا سرطان خواهد بود، چرا که اکثر کشورها زندگي ناسالم غرب را الگوي خود قرار مي‌دهند. بر اساس گزارش آژانس بين‌المللي تحقيقات سرطان، سالانه ۱۱ ميليون مورد جديد ابتلا به سرطان در سراسر جهان گزارش مي‌شود و سالانه هفت ميليون تن نيز بر اثر ابتلا به اين نوع بيماري مهلك جان خود را از دست مي‌دهند.

در اين ميان، سرطان ريه كه استعمال سيگار يكي از مهمترين عوامل بروز آن است، با ۶۰۰ هزار مورد جديد ابتلا در هر سال، مهمترين سرطان در آسيا به‌شمار مي‌آيد که در حال حاضر رتبه نهم عوامل مرگ مردم دنيا را در اختيار دارد و در سال2030 به رتبه ششم صعود خواهد کرد.

مثلاً آمار سازمان بهداشت جهاني‌حاكي از آن است كه شمار بيماران مبتلا به سرطان ريه در چين تا سال ۲۰۲۵ ميلادي به يك ميليون نفر خواهد رسيد. پس از سرطان ريه، معده و كبد، سرطان سينه و روده عمده‌ترين مشكلا ت در آسيا قلمداد مي‌شوند.
 
 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.7238s, 18q