دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
کد خبر: 290120

بیشتر خانم‌ها (70 درصد) نوعی خارش پوستی را در دوران بارداری تجربه می‌کنند. این خارش در بیشتر موارد مشکل تهدید کننده‌ای نیست اما در موارد نادری ممکن است به دلیل وضعیتی به نام کلستاز داخل کبدی بارداری ایجاد شود.

چه زمانی خارش بدن در بارداری خطرناک است؟

سلامت نیوز:بیشتر خانم‌ها (70 درصد) نوعی خارش پوستی را در دوران بارداری تجربه می‌کنند. این خارش در بیشتر موارد مشکل تهدید کننده‌ای نیست اما در موارد نادری ممکن است به دلیل وضعیتی به نام کلستاز داخل کبدی بارداری ایجاد شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، در کلستاز بارداری، کبد مادر دچار نقص عملکرد می‌شود و اسیدهای صفراوی که از محصولات جانبی عملکرد کبد است در بدن ساخته می‌شود. این اسیدها افزون بر این‌که خارش شدیدی در پوست  مادر ایجاد می‌کند می‌تواند از جفت عبور کند و برای جنین نیز خطرناک باشد و مشکلات زیادی از جمله زایمان زودرس ایجاد کند.

 

علایم کلستاز:کلستاز بارداری معمولاً با خارش در کف دست و کف پا شروع می‌‌شود و سپس خارش شروع به گسترش در دیگر قسمت‌های بدن به خصوص شکم می‌کند.  شدت خارش گاهی به اندازه‌ای است که باعث خون ریزی از پوست می‌شود و در خواب مادر اختلال ایجاد می‌کند.
داروهایی مانند کرم هیدروکورتیزون یا دیفن هیدرامین ممکن است  تسکین موقتی ایجاد کنند، اما به محض از بین رفتن تاثیر دارو، علایم  دوباره برمی‌گردد.  همچنین در این حالت گاهی مادران دچار درد قسمت فوقانی شکم یا زردی (زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها) می‌شوند.
اگر درهنگام بارداری دچار خارش پوست می‌شوید و نگران کلستاز هستید بهتر است  این نکات را در نظر داشته باشید:اگر پوست شما برای یک یا دو روز دچار خارش ‌شود و سپس به طور کامل بهبود ‌یابد شما دچار کلستاز نیستید.کلستاز معمولاً در سه ماه سوم بارداری رخ می‌دهد. گاهی نیز در اواخر سه ماه دوم اتفاق می‌افتد.
عوامل خطر کلستاز: خطر کلی ابتلا به کلستاز در دوران بارداری کم است (یک درصد)، اما برخی عوامل، ازجمله عوامل زیر می‌تواند خطر آن را افزایش دهد:بارداری دوقلو یا چندقلو، ابتلا به کلستاز در  بارداری قبلی،ابتلای یکی از اعضای خانواده به کلستاز،سابقه هپاتیت C،بالاتر بودن سن مادر از 35 سال.
تشخیص و درمان:تنها راه تشخیص کلستاز، انجام آزمایش خون  است. بسته به نشانه‌‌ها و میزان اسید تولید شده در بدن مادر، پزشک داروی خوراکی تجویز  می‌کند که مصرف آن باید تا زمان تولد نوزاد ادامه یابد و پس از آن متوقف شود. پزشکان می‌گویند عملکرد کبد مادر پس از زایمان به حالت عادی باز می‌گردد و خارش از بین می‌رود.
درمان‌های خانگی: به عنوان برخی راهکارها برای  بهبود کلستاز و کاهش مشکل خارش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
پوشیدن لباس‌های گشاد و دارای الیاف طبیعی
 استفاده از صابون‌ها و لوسیون‌های بدون اسانس
مالیدن روغن بفشه با پایه بادام روی محل خارش
استفاده از صابون ختمی
شست‌وشوی بدن با سرکه خانگی

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha