کادر درمانی تا کجا می‌تواند در مقابل بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی دوام بیاورد؟ این سؤال بعد از چند روز مواجهه و گفت‌وگو‌هایم با کادرهای پزشکی مازندران پدید آمده است

کادر درمانی منتظر تدبیر دولت و مسئولیت‌پذیری ملّت

سلامت نیوز:کادر درمانی تا کجا می‌تواند در مقابل بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی دوام بیاورد؟ این سؤال بعد از چند روز مواجهه و گفت‌وگو‌هایم با کادرهای پزشکی مازندران پدید آمده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بولتن نیوز، محمود شارع‌پور استاد جامعه‌شناسی دانشگاه مازندران طی یادداشتی نوشت:سؤالم ساده است: کادر درمانی تا کجا می‌تواند در مقابل بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی دوام بیاورد؟ این سؤال بعد از چند روز مواجهه و گفت‌وگو‌هایم با کادرهای پزشکی مازندران پدید آمده است.


 سازمان بهداشت جهانی دائم تأکید می‌کند که زنجیره انتقال ویروس باید شکسته شود و شکسته شدن این زنجیره مستلزم اتخاذ سیاست‌هایی نظیر ایجاد فاصله اجتماعی بین مردم و در صورت لزوم تا حد قرنطینه خانگی آن‌هاست.
علی‌رغم آنکه بارها مسئولین از مردم خواسته‌اند که در مبارزه با این ویروس با ماندن در خانه و اجتناب از سفر، به شکسته شدن زنجیره انتقال کمک کنند، ولی گویی هنوز بخشی از جامعه این پیام مهم را نشنیده و با بی‌توجهی به این تذکرات، بار سنگینی بر دوش نظام سلامت کشور (اعم از پزشکان و پرستاران و .....) می‌گذارد.


تعطیلی ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها سفرها را افزایش داده است و سفر و اوضاع را وخیم می‌کند. نظام سلامت زیر فشار بی‌مسئولیتی عده‌ای از ما مردم و پنددرمانی دولت – بدون راهبرد مشخصی برای ممانعت از سفرها – زیر فشار سنگینی قرار گرفته است.


تعداد ورودی به بیمارستان‌ها با ادامه این روند از حد توان نیروهای بیمارستانی ما فراتر می‌رود و رزمندگان خط مقدم مبارزه با کرونا، زیر فشار له خواهند شد.
سازمان بهداشت جهانی تأکید می‌کند که این اپیدمی را فقط با رهیافتی جمعی، هماهنگ و جامع که تمام مولفه‌های ماشین حکومتی در آن دخیل باشند و هماهنگ کار کنند، به عقب رانده می‌شود. آنچه که در این شرایط خاص میتوان انتظار داشت:


ورود دولت با تمام توان خود برای کمک به نظام سلامت است. انتظار است تا خود شخص رئیس‌جمهور و یا معاون اول او، مسئولیت مستقیم ستاد مبارزه با کرونا را بر عهده گرفته و ضمن تأمین تجهیزات موردنیاز کادرهای درمانی را تأمین کنند. سرباز را بی‌سلاح به جنگ فرستادن، هنر نیست.


استفاده از قوای قهریه برای اجبار افراد بی‌تفاوت و بی‌مسئولیت به رعایت سیاست محدودسازی استفاده نماید و در صورت عدم همراهی این افراد از انواع مجازات‌های قانونی بهره گیرد. اکثریت جامعه قادر به فهم این نکته هستند که استفاده از زور و قوای قهریه در این شرایط خاص برای یکجانشینی مردم در جهت منافع تمام مردم کشور است.


قرنطینه خانگی به اقشار آسیب‌پذیر اقتصادی ضربه می‌زند و ضروری است دولت به سرعت بسته سیاست‌های حمایتی از این اقشار در دوره شرایط اضطراری را تنظیم و ارائه کند. این کار بر همراهی این اقشار با سیاست قطع شبکه انتقال ویروس می‌افزاید.


کادر پزشکی و درمانی با این کمک دولت و نیروهای نظامی – انتظامی فرصتی خواهند یافت تا از زیر فشار شدید خارج شده و خود را برای مبارزه بهتر بازسازی نماید. اگر چنین نشود، می‌توان انتظار داشت بخش‌هایی از مردم بصورت خودانگیخته و احساسی مبادرت به اجرای ناقص سیاست قرنطینه‌سازی محلی نمایند که زمینه بروز آشفتگی و بی‌ثباتی در کشور را فراهم خواهد ساخت.


لازم است تا دیر نشده دولت نقش خود را در این زمینه به‌خوبی ایفا نماید و اجرای وظیفه خود را به‌دست افراد خودانگیخته نسپارد. مردم نیز باید مسئولیت‌پذیر باشند. کادر درمان منتظر تدبیر دولت و مسئولیت‌پذیری ملت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =