كرونا تركيب زباله‌هاي تهران را تغيير داد

توليد زباله در پايتخت نگران‌كننده شد

۱۳۹۹/۰۱/۲۰ - ۱۲:۵۹ - کد خبر: 291671
توليد زباله در پايتخت نگران‌كننده شد

سلامت نیوز:توييت زهرا نژادبهرام عضو هيات رييسه شوراي شهر تهران در روزهايي كه به واسطه تعطيلي براي پيشگيري از شيوع كرونا همه در خانه بوديم زياد مورد توجه قرار نگرفت درحالي كه زنگ خطري جدي محسوب مي‌شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ، نژادبهرام در صفحه توئيتر خود نوشته بود: «از زمان شيوع كرونا و به دليل كاهش جدي در تفكيك پسماند خشك و‌ تر، مديريت شهري روزانه هفت هزار تن پسماند را با برنامه‌ريزي فشرده جمع‌آوري مي‌كند در حالي كه اين ميزان پيش‌تر و در بهمن ۹۸، روزانه ۴.۹ هزار تن بود. همچنين جمع‌آوري استانداردِ پسماند بيمارستاني و پزشكي از ۶۰ تن در روز به ۱۰۰ تن در روز، افزايش يافته است.»

حالا ايسنا در گفت‌وگو با فاطمه اكبرپور رييس اداره محيط زيست انساني استان تهران با اشاره به اينكه اواخر هر سال همزمان با خانه‌تكاني حجم عظيمي از پسماند در كل شهر توليد مي‌شود، ‌گفت: در اسفند ماه سال ۹۸ متاسفانه به‌ دليل شيوع ويروس كرونا آناليز و تركيب پسماند در استان تهران تغيير كرد و اين تنها مربوط به ايام نوروز نيست بلكه تقريبا از اسفند ماه و همزمان با شيوع اين ويروس در ايران اين اتفاق افتاده است. اكبرپور در تشريح اين وضعيت توضيح داد:

آمار توليد زباله در ۵۰ روز اخير به رغم تمام زحماتي كه سال گذشته براي كاهش ميزان پسماند توليدي استان تهران كشيده شده بود، بالا رفته است و بر اساس آمار و اطلاعات شهرداري تهران ميزان پسماند توليدي از 7هزار و 500 تن به حدود 5هزار تن در روز كاهش پيدا كرده بود اما با شيوع ويروس كرونا پسماند توليدي عملا به همان ميزان قبلي بازگشت، با اين تفاوت كه اكنون آناليز زباله‌هاي ما تغيير كرده است يعني حجم قابل توجهي دستكش و ماسك از جنس‌هاي مختلف به‌ويژه منسوجات و پلاستيك آناليز و تركيب زباله هميشگي را بر هم زده است.

او با بيان اينكه پسماندهاي شهري استان تهران نسبت به سال‌هاي قبل هم از نظر حجم و ميزان و هم از نظر تركيب زباله تغيير كرده است، خاطرنشان كرد: افزايش ميزان پسماند توليد شده تنها ناشي از افزايش استفاده از ماسك، دستكش و وسايل حفاظتي نيست بلكه خورد و خوراك مردم و استفاده آنان از مواد شوينده و ضد عفوني‌كننده نيز در تغيير تركيب پسماند شهري موثر بوده است.

اكبرپور درباره پسماندهاي بيمارستاني گفت: پسماندهايي كه در مراكز درماني توليد مي‌شود نيز افزايش پيدا كرده‌ است به‌طوري كه قبلا ميزان پسماند توليدي مراكز درماني را به ازاي هر تخت در نظر مي‌گرفتيم اما اكنون طبق آمار شهرداري طي حدود يك ماه گذشته از زمان شيوع ويروس كرونا سرجمع پسماندهاي بيمارستاني ما ۲۰۰ تن افزايش پيدا كرده است.

رييس اداره محيط زيست انساني استان تهران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به اينكه در خانه ماندن بهترين راهكار قطع زنجيره شيوع بيماري كوويد-۱۹ است، توصيه كرد: مردم تا حد امكان در خانه ماندن را رعايت كنند چون علاوه بر كمك به قطع زنجيره شيوع ويروس كرونا به‌طور قطع به كاهش ميزان توليدي پسماندهاي مربوط به وسايل حفاظتي نيز كمك مي‌كند چون وقتي در خانه مي‌مانيد نيازي به استفاده از دستكش و ماسك نيست.

اكبرپور ادامه داد: در گذشته توصيه مي‌كرديم مردم هنگام تهيه مواد غذايي خشك به‌جاي خريد بسته‌بندي‌هاي حجيم كه باعث توليد بيشتر پسماند مي‌شود آن مواد غذايي را به صورت فله‌اي خريداري كنند اما با توجه به شرايط كنوني و لزوم رعايت مسائل بهداشتي توصيه مي‌شود مواد غذايي را به‌صورت بسته‌بندي شده خريداري كنند. او همچنين خاطرنشان كرد:

واقعيت اين است كه اين بيماري وجود دارد و چاره‌اي جز رعايت مسائل بهداشتي نداريم بنابراين نمي‌توانيم بگوييم كه پسماند نيز توليد نشود چراكه توليد پسماند در اين شرايط اجتناب ناپذير است اما مي‌توانيم تا حد امكان در خانه بمانيم تا از ميزان پسماند كمتري توليد شود.

رييس اداره محيط زيست انساني استان تهران ضمن بيان اينكه در خانه ماندن علاوه بر كمك به حوزه پسماند در زمينه‌هاي زيست محيطي ديگر نيز موثر است، گفت: نياز به شست وشوي مكرر دست‌ها باعث افزايش ميزان مصرف آب و ورود موادهاي شوينده و ضدعفوني‌كننده به فاضلاب‌ها شده است بنابراين بايد سعي شود در مصرف آب صرفه‌جويي شود و هنگام شست‌وشوي دست‌ها شير آب را ببنديم تا بتوانيم مسائل زيست محيطي را نيز رعايت كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.58674s, 18q