افزايش روزانه 30 تن در توليد زباله‌هاي بيمارستاني

۱۳۹۹/۰۱/۲۴ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 291880
افزايش روزانه 30 تن در توليد زباله‌هاي بيمارستاني

سلامت نیوز:جمع‌آوري و دفن زباله‌هاي شهري پس از شيوع كرونا صورت ديگري به خود گرفته است، به گفته مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران، طرح تفكيك زباله‌ها تا ادامه اين وضعيت فعلا منتفي است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،علاوه بر اين توليد روزانه زباله‌هاي عفوني بيمارستاني در اين روزها به بيش از 110 تن رسيده كه براي بي‌خطرسازي اين زباله‌ها، شهرداري تهران در حال رايزني براي تهيه دستگاه چيني بي‌خطرسازي زباله‌هاي بيمارستاني است.

صدرالدين عليپور در نشست خبري ويديوكنفرانسي شنبه و در تشريح آخرين اقدامات سازمان مديريت پسماند در مقابله با كرونا اشاره كرد كه شيوع اين ويروس تغييري را در مديريت پسماند رقم زده است كه طبق اين تغيير، اگر در گذشته از 4 هزار و 800 تن زباله دريافتي روزانه، 2 هزار و 300 تن آن به كمپوس تبديل و 2 هزار و 400 تن آن دفن مي‌شد، حالا در طول شبانه‌روز بيش از 7 هزار تن زباله از سطح شهر جمع‌آوري و از طريق ايستگاه‌ها به مجموعه آرادكوه منتقل و در آنجا دفن مي‌شود.

به گفته مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران، پسماندهاي پزشكي جمع‌آوري شده در بهمن ماه روزانه در حدود 70 تن بود، اما حالا ميزان‌ توليد اين نوع زباله افزايش يافته و به بيش از 110 تن رسيده است و اين كار پرخطر توسط كارگران پسماند صورت مي‌گيرد. عليپور در گفته‌هايش اشاره كرده است كه بحث حفاظت كارگران بر اساس پروتكل‌هاي بهداشتي به‌طور دقيق پيگيري مي‌شود و مواردي همچون تهيه دستكش و ماسك و در اختيار گذاشتن اين ملزومات بهداشتي براي كارگران ادامه دارد. علاوه بر اين در حال حاضر، تفكيك زباله‌ها در هيچ منطقه‌اي صورت نمي‌گيرد و تمام زباله‌هاي جمع‌آوري شده دفن مي‌شوند. روزانه 600 اكيپ نيز در ايستگاه‌هاي مياني و مجموعه آرادكوه در حال انجام عمليات ضدعفوني هستند.

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهر تهران در خصوص رهاسازي زباله‌هاي بيمارستاني در سطح شهر تهران نيز گفت: تاكنون گزارشي از رهاسازي پسماندهاي پزشكي نداشته‌ايم. در اين حوزه اداره كل سلامت نظارت دقيقي دارد اما از سوي آنها نيز گزارشي در اين رابطه نداشته‌ايم. اگر چنين اتفاقي در سطح شهر مشاهده شود قطعا از طريق دستگاه‌هاي ذي‌ربط پيگيري خواهيم كرد.عليپور در خصوص دستگاه زباله‌سوزي كه قرار است از كشور چين براي زباله‌هاي بيمارستاني تهيه شود نيز اذعان داشت: مذاكراتي از طريق سفير چين در اين خصوص انجام شده تا دستگاهي با روش مايكرويو كه پسماندهاي پزشكي را بي‌خطرسازي مي‌كند، تهيه شود.

در حال حاضر در تهران بيمارستان‌ها بي‌خطرسازي زباله‌هاي خود را انجام مي‌دهند، اما با توجه به حساسيتي كه در اين حوزه وجود دارد، احساس كرديم اين دستگاه مي‌تواند زباله‌هاي بيمارستاني را به‌طور كامل بي‌خطرسازي كند و ظرفيت آن روزانه بي‌خطرسازي ۱۰ تن زباله بيمارستاني است، لذا در جلساتي شرايط خود را توضيح داديم و الزامات وجود اين دستگاه را مطلع شديم، نهايتا قطعي شد كه اين دستگاه با تمامي تجهيزات جانبي در اختيار شهرداري تهران قرار گيرد و بي‌خطرسازي پسماندهاي بيمارستاني از اين طريق انجام شود.عليپور در پاسخ به سوالي در خصوص ظرفيت مجموعه آرادكوه براي دفن پسماند گفت:

فعلا فضا براي دفن پسماند در اين مجموعه وجود دارد، اما آرادكوه ظرفيت مشخصي دارد كه تا پيش از شيوع كرونا در تلاش بوديم در قالب طرح كاپ دفن را به حداقل برسانيم و در مقابل ظرفيت توليد كمپوس را بالا ببريم.

بر اساس برنامه‌ريزي‌ها مقرر بود در سال ۹۹ دفن زباله در اين مجموعه را به زير ۱۰۰۰ تن برسانيم و به كمك اصلاح سيستم دفن و تفكيك كمك بيشتري به حفظ محيط زيست داشته باشيم، اما با شيوع كرونا در حال حاضر روزانه كار سنگين جمع‌آوري ۷۰۰۰ تن زباله و دفن آن در آرادكوه انجام مي‌شود.او در خصوص احتمال وجود پسماندهاي بيمارستاني ناشي از درمان و قرنطينه افراد مبتلا به كرونا در خانه‌ها گفت: ما از ابتدا با ممنوعيت تفكيك و دفن تمامي زباله‌ها كار فراتري را انجام داديم و در اين حوزه ريسك نكرديم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.08533s, 18q