کاهش تلفات حوادث رانندگی در سال ۹۸

۱۳۹۹/۰۲/۲۱ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 293341
کاهش تلفات حوادث رانندگی در سال ۹۸

سلامت نیوز:بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال ۱۳۹۸، نزدیک به ۱۷ هزار نفر در حوادث رانندگی کشور کشته شده‌اند که البته این تعداد در مقایسه با نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ،در سال ۱۳۹۸، ۱۶ هزار و ۹۴۷ نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده‌اند، این تعداد نسبت به سال قبل از آن، ۱.۴ درصد کاهش یافته است. بر اساس این گزارش بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی مربوط به شهریورماه با هزار و ۷۹۷ نفر و کمترین آن مربوط به اسفندماه با یک‌هزار و ۴۸ نفر بوده است. همچنین روز ۱۷ شهریور با ۸۹ کشته، ۲۵ تیر و ۱۷ مرداد با ۸۱ کشته و ۱۳ خرداد با ۸۰ کشته پرتلفات‌ترین روزهای سال ۹۸ بوده است.

در این گزارش با تاکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون‌شهری است، آمده است: ۶۶ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون‌شهری، ۲۴.۷ درصد در راه‌های درون‌شهری ،۷.۳ درصد در جاده‌های روستایی و محل تصادف نیم‌درصد در راه‌های اختصاصی و ۱.۴ درصد در سایر راه‌ها بوده است.

بیشترین تلفات در استان فارس، بیشترین درصد افزایش در استان بوشهر

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۲۶۹ نفر، تهران با ۱۲۴۱ نفر و خراسان رضوی با ۱۱۳۲ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۶۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۰۶ نفر و اردبیل با ۲۰۹ نفر کمترین تعداد کشته‌های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن در استان‌های بوشهر (۳۷.۳ درصد) و یزد (۳۲.۵ درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان‌های کردستان (۱۶.۱- درصد) و گیلان (۱۶- درصد) بوده است.

بیش از سه چهارم کشته‌شده‌ها مرد هستند

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۷۸.۲ درصد از کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۸ مرد (۱۳ هزار و ۲۵۶ نفر) و ۲۱.۸ درصد زن (سه هزار و ۶۹۱ نفر) بوده‌اند. همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا، ۷۲.۱ درصد متاهل و ۲۶.۷ درصد مجرد بوده و وضعیت تاهل ۱.۲ درصد آنان نامشخص بوده است.

در زمان وقوع تصادف ۴۳.۳ درصد از افراد، راننده وسیله نقلیه، ۲۰.۸ درصد عابر پیاده و ۳۵ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده‌اند. از مجموع تلفات رانندگی سال ۹۸، ۲۰.۸ درصد عابر پیاده و ۱۹.۴ درصد موتورسیکلت سوار بودند. از لحاظ سنی ۷.۴ درصد افراد فوت‌شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۵.۶ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۳.۵ درصد ۲۹-۱۸ سال، ۳۱.۹ درصد ۴۹-۳۰ سال، ۳۱.۵ درصد کشته‌های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

کاهش ۱۱.۸ درصدی تلفات موتورسواران در سال ۱۳۹۸

در طی سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل، تلفات راکبین خودروی سواری ۳.۱ درصد و وانت‌بار ۷ درصد افزایش و تلفات موتورسواران ۱۱.۸ درصد و عابران پیاده ۲.۸ درصد کاهش داشته است.علت اصلی مرگ ۳۸.۵ درصد از افراد ضربه به سر، ۳۰.۹ درصد شکستگی‌های متعدد، ۷.۵ درصد به دلیل خونریزی و ۱۶.۴ درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، ۶.۷ درصد سایر موارد بوده است. محل فوت ۵۲.۴ درصد از افراد در محل حادثه، ۶ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت، ۴۰.۸ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۹۲.۴ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس بوده است.

در سال ۹۸، ۳۴۷ هزار و ۳۰۷ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۵.۵ درصد کاهش یافته است.کاهش ۱۹ درصدی مرگ‌ومیر بر اثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن در سال گذشته در تهرانپزشکی قانونی همچنین در گزارش دیگری اعلام کرد که در سال گذشته ۱۳۶مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده‌اند.

این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ که تعداد فوت ناشی از گاز مونواکسیدکربن ۱۶۸ نفر اعلام شده بود ۱۹ درصد کاهش یافته است. از تعداد فوتی‌ها در سال گذشته ۱۰۵نفر مرد و ۳۱ نفر زن بوده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
15.30341s, 19q