دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸
کد خبر: 293827

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه مرحله دوم غربالگری بیماری کرونا از سه هفته پیش آغاز شده است، گفت: در این مرحله از غربالگری تاکنون ۳۸ میلیون نفر در کشور غربالگری شدند.

۳۸ میلیون ایرانی در مرحله دوم غربالگری کرونا بررسی شدند

سلامت نیوز: معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه مرحله دوم غربالگری بیماری کرونا از سه هفته پیش آغاز شده است، گفت: در این مرحله از غربالگری تاکنون ۳۸ میلیون نفر در کشور غربالگری شدند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ایرج حریرچی روز دوشنبه در هفتمین برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (استپ) که در مرکز نوآوری ویکست برگزار شد، اظهار داشت: غربالگری سبب شد تعداد بیشتری از موارد ابتلای به کرونا شناسایی شوند.


وی با اشاره به اینکه این مرحله شامل کودکان کمتر از ۱۵ سال  نمی شود، ادامه داد: تاکنون حدود ۸۰ درصد کسانی که شناسایی شدند، بدون علامت یا کم علامت بودند. این افراد هم به مراکز درمانی مراجعه نکرده اند و ما در غربالگری آنها را شناسایی کردیم.


معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: غربالگری و بیماریابی کرونا در سطح جامعه انجام شده و در مرحله اول از کل جمعیت کشور با ۷۸ میلیون نفر تماس گرفته شده و علائم آنها را چک کردند.


حریرچی ادامه داد: اگر این افراد علائم بالینی بیماری کرونا مانند تب، سرفه یا مجاورت نزدیک با مبتلایان داشتند، به مراکز درمانی دعوت می شدند تا در صورت ابتلا اقدامات درمانی انجام شود.  


وی اقدامات شبکه بهداشتی درمانی کشور را ارزشمند دانست و گفت: شبکه بهداشتی درمانی بسیار وسیعی در کشور داریم که در روستا ها حدود ۹۸ درصد و در شهرها ۹۳ مردم را تحت پوشش دارند.


ونتیلاتور هم جزو محصولات صادراتی ایران شد
وی به صادرات برخی از محصولات مرتبط با بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: دستگاه ونتیلاتور هم جز محصولات صادراتی ایران شده است. کمبود این دستگاه مشکل برخی از کشورها است و ما هم به صادرکنندگان این محصول پیوستیم.


حریرچی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی کشورها مانع انتقال، خریدهایی خارجی ما اعم از ماسک و لباس های مخصوص به کشور شدند، بسیار زود به سمت خودکفایی در زمینه ماسک و تجهیزات کرونا حرکت کردیم.


معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: در زمینه تهیه ماسک و تجهیزات مقابله ای بیماری کرونا تا حدودی وارد کننده بودیم که با همت همگان در عرض ۴۰ روز به خودکفایی در این زمینه رسیدیم.


وی با اشاره به اینکه حدود سه هفته است که مجوز صادرات را صادر داریم و این محصولات از ایران به کشورهای دیگر صادر می شود، گفت: دستگاه ونتیلاتور هم جزو محصولات صادراتی ایران است. برخی از کشور در زمینه دسترسی به این دستگاه مشکل دارند و ما در شرایط تحریم، صادرکننده ونتیلاتور هم هستیم.
حریرچی تاکید کرد: نیاز داخل کشور از این لحاظ رفع شده است و مازاد محصولات را به خارج از کشور صادر می کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha