مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد:

ماسک هایی که ایمن نیستند

۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 293906
ماسک هایی که ایمن نیستند

سلامت نیوز: مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد که برخی از ماسک‌های N95 که دریچه‌ای در جلو دارد، می‌تواند از کاربر محافظت کند اما از انتشار ویروس کرونا به دیگران که در نزدیکی او قرار دارند، جلوگیری نمی‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، اداره بهداشت عمومی سان‌فرانسیسکو ایالات‌متحده آمریکا هفته گذشته از طریق توییتر در مورد استفاده از انواع خاصی از ماسک‌های صورت N95 با دریچه جلو اعلام هشدار کرد.

کارشناسان معتقدند که این‌گونه ماسک‌ها از افراد محافظت می‌کنند اما نمی‌توانند از انتشار ویروس جلوگیری کنند. درواقع این نوع ماسک‌ها برای کارگران ساختمانی طراحی‌شده‌اند تا آن‌ها را از گردوغبار و ذرات ریز دیگر محافظت کنند. علاوه بر این، همه ماسک‌های تنفسی N95 شبیه هم ساخته نمی‌شوند.

ماسک‌هایی که دریچه‌ای در جلو آن وجود دارد، ایمن نیستند چراکه ممکن است فرد کاربر به بیماری کووید 19 مبتلا باشد و این ماسک‌ها از انتشار ویروس کرونا جلوگیری نمی‌کند. در این نوع ماسک‌ها، دریچه واقع در جلوی ماسک قادر به فیلتر کردن ذرات بینی و دهان فرد بیمار نیست و نمی‌تواند از خروج آن‌ها از ماسک جلوگیری کند به همین دلیل برای سایر افراد ایجاد خطر خواهد کرد.

در حقیقت ممکن است افراد با استفاده از این ماسک‌ها بیشتر از اینکه محافظت شوند و پوشیدن آن برایشان مفید باشد، متضرر شوند.

در توییت هشدار اداره بهداشت سان‌فرانسیسکو آمده است: «ماسک‌هایی که دریچه‌ای در جلو آن وجود دارد، ایمن نیستند چراکه ممکن است فرد کاربر به بیماری کووید 19 مبتلا باشد و این ماسک‌ها از انتشار ویروس کرونا جلوگیری نمی‌کند.

در این نوع ماسک‌ها، دریچه واقع در جلوی ماسک قادر به فیلتر کردن ذرات بینی و دهان فرد بیمار نیست و نمی‌تواند از خروج آن‌ها از ماسک جلوگیری کند به همین دلیل برای سایر افراد ایجاد خطر خواهد کرد.» دستورالعمل اصلی بهداشت عمومی این شهر یادآوری کرد که افراد نباید از ماسک‌هایی که تنها در یک سمت آن دریچه وجود دارد، استفاده کنند.

دکتر علی رجا (Ali Raja)، معاون اجرایی بخش فوریت‌های پزشکی عمومی ماساچوست و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نیز در این رابطه گفت: «این ویروس می‌تواند از طریق دریچه‌ها منتقل شود و هیچ نوع تصفیه‌ای وجود ندارند.»

او در ادامه توضیح داد: «هرگونه ماسک با دریچه یک‌طرفه فقط از شخصی که کاربر آن است، محافظت می‌کند. درواقع این نوع ماسک‌ها از کسی که در اطراف شخص کاربر ماسک است و در معرض احتمالی ذرات ویروسی قرار دارد، محافظت نمی‌کند. این موضوع ممکن است احساس امنیت کاذب به اطرافیان ارائه دهد.»

جسیکا ملیتی ریورا (Jessica Malaty Rivera)، میکروبیولوژیست و مشارکت‌کننده در پروژه ردیابی ویروس کووید 19 در مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: «به‌طورکلی ماسک مناسب یعنی ماسکی که دیگران را از کاربر ماسک محافظت کند و تنها حفاظت برای کاربر نباشد، درحالی‌که ماسک‌هایی با دریچه جلو این امر را غیرممکن می‌سازند. اگر این ماسک‌ها باعث فیلتر ذرات از داخل به بیرون نشوند مانند این است که دهان فرد یک اگزوز رو به فضای باز و آزاد است.»

اداره آتش‌نشانی سانفرانسیسکو نیز هفته گذشته با انتشار تصویری از نوعی ماسک، توییتی را منتشر کرد و در آن نشان داد که چگونه آتش‌نشانان مجبورند دریچه‌های ماسک خود را با ماسک دوم بپوشانند تا از خود محافظت کنند.

ادرین سیمز (Adrienne Sims) مدیر آتش‌نشانی محلی شماره 818 سانفرانسیسکو اعلام کرد: «ما این ویدئو را تهیه‌کرده‌ایم زیرا آتش‌نشانان، تکنسین فوریت‌های پزشکی و پزشکان با بیماران مبتلا به کووید 19 که از این ماسک‌ها استفاده می‌کنند، در ارتباط هستند.

ما می‌خواهیم به افراد نشان دهیم که در برخورد با افراد یا بیمارانی که ازاین‌گونه ماسک‌ها استفاده می‌کنند، چگونه رفتار کرده و چگونه از خود محافظت کنند چراکه این ماسک‌ها برای دیگران حفاظت و امنیت ایجاد نمی‌کند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.70061s, 19q