هشدار! ویروس کرونا داخل آب قلیان هم می تواند وجود داشته باشد

زنگ خطر کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران به صدا درآمد

۱۳۹۹/۰۳/۲۱ - ۱۲:۵۵ - کد خبر: 294880
زنگ خطر کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران به صدا درآمد

سلامت نیوز:معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه:« متاسفانه در شهر تهران که گلوگاه کسب و کار و مراودات است میزان رعایت پروتکل ها به ۱۰.۵۴ درصد نزول پیدا کرد که زنگ خطر را برای ما به صدا در آورد.» در مورد مصرف قلیان هشدار داد:«تصور عوض کردن شلنگ قلیان برای جلوگیری از انتقال کرونا اشتباه است حتی ویروس کرونا داخل آب قلیان هم می تواند وجود داشته باشد.»


مهندس محسن فرهادی، در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« وضعیت اجرای پروتکل های بهداشتی در کشور تا ۲۷ اردیبهشت ماه در حد مطلوب بود و تا میانیگن ۷۷.۵۵درصد پروتکل های بهداشتی رعایت میشد که در استان تهران میزان رعایت پروتکل ها همین حدود بود ولی در شهر تهران به ۵۶ درصد می رسید اما تا ۱۵ خرداد ماه میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در کل کشور به ۲۲.۶۶ درصد نزول پیدا کرد. متاسفانه در شهر تهران که گلوگاه کسب و کار و مراودات است میزان رعایت پروتکل ها به ۱۰.۵۴ درصد نزول پیدا کرد که زنگ خطر را برای ما به صدا در آورد.»


وی خاطرنشان کرد:« زمانی می توانیم بازگشایی مشاغل را ادامه دهیم که با ویروس کووید-۱۹ همزیستی پیدا کنیم و بتوانیم با سلامت کار و تلاش کنیم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.»


فرهادی گفت:« ستاد ملی کرونا در جلسه روز ۱۷ خرداد ماه، مصوبات و تصمیمات مهمی را داشت؛ از جمله اینکه اجازه یکسری بازگشایی‌ها مانند بازگشایی مهدهای کودک‌ها، آغاز به کار تورهای سیاحتی از تاریخ ۲۴ خرداد ماه و آغاز فعالیت‌های فرهنگی مانند سینماها، تئاتر از یکم تیر ماه، صادر شد. ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه مهم دیگر هم داشت؛ اولین مصوبه این بود که کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور را موظف‌ کرد که با کرونا زندگی کرده و تمام برنامه‌ها و پروژه‌های عملیاتی‌شان را با وجود و زندگی با کرونا اجرایی و عملیاتی کنند. مصوبه مهم دیگر تشدید کنترل‌ها بر روی اجرای پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت الزامات محیط و کار در فضای کسب و کار و صنعت بود.»


وی گفت:« نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی هم از سوی بازرسان بهداشت محیط و برخی به صورت مشترک با تعزیزات حکومتی و دستگاه های قضایی انجام می شود. بحث مواد دخانی از دو دیدگاه ممنوع است از قبل به دلیل قانون کنترل دخانیات، استعمال مواد دخانی ممنوع است، در پاندمی کرونا نیز حساسیت بیشتری وجود دارد برای اینکه این بیماری تنفسی است و قلیان به شکل عمومی استفاده می شود و به راحتی می تواند این بیماری را منتقل کند. تصور عوض کردن شلنگ قلیان برای جلوگیری از انتقال کرونا اشتباه است حتی ویروس کرونا داخل آب قلیان هم می تواند وجود داشته باشد.»


وی در ادامه گفت:« برای بازگشایی تالارها دستوری نداشته ایم پیشنهاد ما این است تالارهایی که روباز هستند شاید بتوانند فعالیت کند. متاسفانه تعدادی از تالارها به صورت زیرزمینی خدمات می دهند که این کار غیرقانونی است و اتاق اصناف ایران به خصوص اتاق اصناف تهران مطابق ماده ۱۷ قانون نظام صنفی باید نظارت هایشان را تشدید کنند و با بازرسان ما برای برخورد با متخلفان همکاری کنند.»


وی گفت:« تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار واحد صنفی و صنعتی در کل کشور به دلیل عدم اجرای پروتکل‌های بهداشتی تعطیل شدند که رقم بزرگی است و طبیعتا باید این موارد کاهش یابد. اجرای پروتکل فقط از سوی خدمت دهنده نیست، بلکه خدمت گیرنده هم باید پروتکل‌ها را رعایت کند. من همچنان تقاضا دارم که مردم جمیعا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. اگر بخواهیم زندگی و کسب و کار را با ویروس داشته و بیمار نشویم، باید این موارد را رعایت کنیم.»

وی درباره بازگشایی مهدکودک ها گفت:« مهدهای کودک در شرایط عادی از حساسیت‌ زیادی برخوردارند برای اینکه خردسالان و شیرخواران و کودکان در این مراکز نگهداری می‌شوند و ما به این مکان ها به عنوان مراکزی مهم نگاه می کنیم و پروتکل بهداشتی آن بارگذاری شده و کلیه مهدهای کودک موظف هستند که در سامانه Salamat.gov.ir ثبت نام کنند و مجوزها را اخذ کنند. باید توجه کرد که این مراکز بیش از گذشته باید موارد بهداشتی را رعایت کنند. البته رعایت بهداشت فردی، بهداشت مهدکودک و بهداشت مواد غذایی داخل این مراکز، موضوع جدیدی نیست و از گذشته وجود داشته که در شرایط کرونا مقداری تشدید می‌شود.»


وی افزود:« خواهشم از مدیران مهدکودک ها این است که نسبت به سلامت کودکان و مربیان حساسیت بیشتری داشته باشند و حتما وارد سامانه غربالگری شده و خوداظهاری کرده و وضعیت سلامت آنها را به صورت روزانه اعلام کنند. به محض مشاهده علائم و یا شک به آن حتما از ورودشان به مهدهای کودک خودداری کرده و به مراکز خدمات جامع ۱۶ ساعته‌ای که در کل کشور راه‌اندازی شده، مراجعه و سلامت ‌شان را چک کنند. »


وی خاطرنشان کرد:« نکته مهم در مهد کودک ها وجود تهویه است. نحوه استفاده از کولرهای آبی، گازی و تهویه مطلوب را جدی گرفته و دریچه‌های کولر را تا حد امکان به سمت افراد نگذارند و به طور غیرمستقیم باشد و تا جایی که امکان دارد، حتما پنجره‌ها را هم برای هوادهی طبیعی باز کنند. نکته مهم دیگر در مهدهای کودک بحث استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و گندزدا است حتما قبل از اینکه بچه ها وارد مهدکودک شوند باید این عملیات انجام شود و ترجیحا از ترکیبات کلره استفاده نشود واگر استفاده می شود قبل از حضور بچه های مهدکودک باشد چون می تواند برای کودکان مشکلات تنفسی ایجاد کند که خطر آن شاید بیشتر از کرونا باشد.»


وی درباره شلوغی مترو گفت:« ما هم درباره مترو گله داریم و طبیعتا با اجرای طرح ترافیک و بازگشایی مراکز کسب و کار، حجم ترددها افزایش می یابد. امکانات شهرداری تهران محدود است، لازم است ناوگان حمل و نقل عمومی تقویت شود با همین ناوگان رعایت فاصله گذاری الزامی است حتی اگر ماسک بزنیم ولی تراکم جمعیت داشته باشیم قطعا ماسک زدن فاقد ارزش است. در پروتکل داریم اتوبوس چه درون شهری و چه برون شهری و هواپیماها با ۵۰ درصد ظرفیتشان باید فعالیت کنند. حمل و نقل عمومی باید تقویت شود.مردم باید ترددها را به حداقل برسانند و فقط برای تهیه مایحتاج و سرکار رفتن تردد داشته باشند.»


فرهادی در واکنش به گلایه برخی از اصناف از وزارت بهداشت به دلیل عدم ارائه تجهیزات حفاظتی، گفت:« بحث حمایت از واحدهای صنفی برای توزیع ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده به تولیت وزارت صنعت است و این وظیفه خود اصناف است اکه از طریق وزارت صنعت،معدن و تجارت این موضوع را پیگیری کنند.»
وی درباره صدور کارت بهداشت گفت:« مدت اعتبار کارت بهداشت تمام دست اندرکاران مواد غذایی که در طبخ مواد غذایی دخالت دارند ۶ ماه است و تغییری در این زمینه بوجود نیامده است.»


وی درباره پلمپ برخی اصناف به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی گفت:« واقعیت این است که پلمپ ها در مکان هایی انجام شده که از نظر ما اهمیت بیشتری داشتند و حجم مراوداتشان بیشتر بود. برخی از این مکان ها، سفره خانه هایی بودند که براساس مجوز ستاد فعالیتشان را شروع کردند ولی مواد دخانی عرض کردند. برخی دیگر مربوط به تالارهای پذیرایی است که مراسم تجمعی مثل عروسی یا ختم برگزار کردند و مجوزی هم برای فعالیت نداشتند که تعطیل شدند. برخی مکان های بین راهی هم پروتکل ها را رعایت نکردند پلمپ شدند.»


وی درباره آب تنی در رودخانه ها و احتمال انتقال کرونا از این طریق گفت:« خوشبختانه براساس اخرین مستندات علمی، ویروس کرونا بوسیله آب منتقل نمی شود ولی می تواند در آب حضور داشته باشد. خوشبختانه میزان کلر آزاد باقیمانده در آب شرب یا استخرها براحتی کرونا را از بین می برد و در آب شرب شهری موردی از وجود ویروس کرونا نداشتیم و جزو شاخص کنترلی ما نیست. در مورد استخرهای شنا ما از خود آب استخر دغدغه و نگرانی نداریم و میزان کلری که زده می شود و سیستم تصفیه نمی گذارد ویروس در آب فعالیت کند ولی فضاهای مشترک در استخر وجود دارد به همین علت حساسیت بر روی استخرها وجود دارد. در رودخانه مشکل بیماری منتقله به وسیله آب الوده ممکن است مطرح شود یعنی رودخانه ای که تحت کنترل نباشد معلوم نیست سلامت آب چگونه است لذا باید احتیاط کرد.»


وی گفت:« در مناطق و شهرستان های سفید فعالیت های ورزشی ممنوعیتی ندارد از جمله استخرها، در شهرها و مناطق زرد استخرهای روباز می توانند فعالیت کنند و همینطور باشگاه های ورزشی که منوط به تایید وزارت ورزش و تاییدیه ای که بهداشت محیط ما در دانشگاه های علوم پزشکی صادر می کنند، در مناطق قرمز کلیه ورزش هایی که برخوردی است مثل کشتی و کاراته و جودو فعلا ممنوعیت وجود دارد.»


وی درباره بازگشایی اماکن زیارتی و مساجد ،‌گفت:« براساس آخرین مصوبه ستاد کرونا اولا محدودیت فعالیت زمانی حرم های مطهر برداشته شد و ۲۴ ساعته شده است. تولیت ها موظف شدند برای نظارت با دانشگاه های علوم پزشکی همکاری کنند. براساس آخرین گزارش هایی که داشتیم تولیت ها تقریبا به وظایف خود عمل کردند و از نظر فاصله گذاری وضعیت مطلوب است. مصوبه ای برای زیارت ضریح نداشته ایم. برگزاری نمازهای یومیه در مساجد صورت می گیرد و برگزاری نمازهای جمعه علاوه بر مناطق سفید در مناطق زرد هم آزاد شد به جز نماز جمعه شهر تهران که به بررسی دقیق تری نیاز دارد که در دستور کار است.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.37642s, 19q