دریافت خدمات درمان ایدز؛ رایگان و محرمانه

۱۳۹۹/۰۴/۰۷ - ۱۶:۴۳ - کد خبر: 295759
دریافت خدمات درمان ایدز؛ رایگان و محرمانه

سلامت نیوز: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: خدمات مرتبط با اچ آی وی شامل تشخیص، درمان و پیگیری‌های مرتبط در مراکز مشاوره و بیماری‌های رفتاری محرمانه و رایگان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علی عشرتی روز شنبه و بمناسبت فرارسیدن ۲۷ ژوئن (هفتم تیر ماه) روز ملی آزمایش اچ آی وی افزود: سایت اطلاع رسانی کشوری http://hivsti.com مرجع مناسبی برای دریافت پاسخ به سوالات است. همچنین شماره تلفن ۶۶۰۳۸۹۲۰ شماره تلفن هات لاین اچ ای وی مستقر در مرکز بهداشت غرب تهران از ساعت ۸ تا ۲۰ و حتی ایام تعطیل، از طریق پرسنل آموزش دیده و با تجربه؛ پاسخگوی سوالات و ایجاد تسهیلات جهت دریافت مشاوره و تست رایگان است.

وی اظهار داشت: انجام اصولی تست اچ آی وی، اولین قدم برای شناسایی است. اگر کسی مبتلا به اچ آی وی باشد، مراقبت‌های پزشکی و مصرف داروها به طور مرتب کمک می‌کند تا زندگی طولانی تر، سالم تر و حتی در حد مردم عادی داشته باشد و همچنین شانس انتقال HIV به دیگران را کاهش دهد و انجام آزمایش خون، تنها راه برای تمامی مردمی بوده که با اچ آی وی زندگی می کنند و تا کنون شناسایی نشده اند و حتی خود از وضعیت شان آگاهی ندارند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به استراتژی‌های کنترل اپیدمی اچ آی وی خاطرنشان کرد: امروزه مهمترین استراتژی کنترل اپیدمی اچ آی وی در دنیا، مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری است. در صورتی که افراد مبتلا به اچ آی وی، تحت درمان استاندارد ضد رتروویروسی قرار گیرند، با کاهش تعداد ویروس در خون و ترشحاتشان (کاهش بار ویروسی) ضمن آنکه با کاهش چشمگیر عوارض بیماری می‌توانند زندگی سالم تری داشته باشند، احتمال انتقال بیماری به سایر افراد نیز به حداقل ممکن می رسد.
عشرتی اظهار داشت: چالش هایی که اکنون کشور را در دستیابی به اهداف مورد نظر با مشکل مواجه کرده شامل آن است که درصد بالایی از موارد مبتلا از بیماری خود مطلع نیستند، بسیاری از از افراد شناخته شده برای دریافت خدمات مراقبت و درمان تمایل نداشته و مراجعه نمی‌کنند و درصدی از افرادی که تحت درمان ضد رتروویرسی قرار گرفته اند درمان را به شکل مستمر ادامه نمی‌دهند.

به گفته وی، ایجاد انگیزه برای اقدام به انجام تست تشخیصی اچ آی وی، فراهم کردن امکان دسترسی به تست تشخیصی، ایجاد انگیزه و نیاز در افراد مبتلا برای اقدام به دریافت خدمات مراقبت و درمان، فراهم آوردن امکان دسترسی به خدمات مراقبت و درمان برای آنها و در نهایت ایجاد انگیزه و نیاز در مبتلایان به اچ آی وی برای باقی ماندن بر خدمات مراقبت و درمان از مداخله های موثر است.

۶۴ درصد مبتلایان به ایدز به دلیل رابطه جنسی پرخطر و ۲۲ درصد به دلیل اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا شده‌اند. از این میان ۳۱ درصد زن و ۶۹ درصد مرد هستند.

۵۰ درصد از کل موارد شناخته‌شده این بیماری در ایران، در زمان تشخیص در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال قرار داشتند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.03142s, 19q