مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی از شناسایی ۱۹۶۰۰ هزار کودک با مشکل تنبلی چشم در سال گذشته خبر داد.

شناسایی بیش از ۱۹ هزار کودک با مشکل تنبلی چشم در سال گذشته/آغاز غربالگری از ۱۵ تیرماه

سلامت نیوز:مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی از شناسایی ۱۹۶۰۰ هزار کودک با مشکل تنبلی چشم در سال گذشته خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا،مینو رفیعی مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی در نشست خبری طرح غربالگری بینایی گفت: همه واقف هستند یکی از برنامه‌های مهم سازمان، غربالگری کودکان سه تا ۶ سال برای جلوگیری از تنبلی چشم است.


وی ادامه داد: با توجه به بیماری کرونا تغییراتی در این برنامه انجام شده است. تغییرات در این راستا است که میزان خطر ابتلا را تا حد امکان کاهش دهیم.
رفیعی با اشاره به اینکه این برنامه هر ساله در آبان ماه شروع می شود، تصریح کرد:  اجرای غربالگری حدود دو الی سه ماه طول می‌کشید. این برنامه در نیمه اول سال به ندرت و در برخی از استان‌ها به صورت پراکنده اجرا شده است اما با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت مبنی بر موج دوم بیماری در نیمه دوم سال کار سخت‌تر می‌شود و محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند که در برنامه تاثیر گذار است، از همین رو از ۱۵ تیرماه غربالگری شروع و تا پایان مهرماه تمام می‌شود.


مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی استان‌ها در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و پرخطر هستند پروتکلی تهیه و به استان‌ها ارسال شده است و تاریخ ۱۵ تیرماه آغاز طرح غربالگری اعلام شده است.


وی با بیان اینکه هر ساله با چارت بچه‌ها نسبت به معاینات اقدام می‌شده تصریح کرد: این اقدام امسال با دستگاه است تا غربالگر هیچ تماسی با بچه نداشته باشد.


رفیعی در تشریح شیوه استفاده از دستگاه گفت: این دستگاه به گونه‌ای است که فاصله بچه با غربالگر یک متر است و هیچ تماسی برقرار نمی‌شود و در عرض چند ثانیه غربالگری انجام می‌شود، در نتیجه میزان خطر کمتر می‌شود.


وی افزود: باید یکی از والدین همراه بچه باشد و استفاده از ماسک و موارد بهداشتی از موضوعاتی است که در این پروتکل مشخص شده است.
رفیعی خاطرنشان کرد: استان‌ها باید با ستاد کرونا در استان هماهنگ باشند و چنانچه مناطق قرمز هستند باید برنامه به تعویق بیفتد و غربالگری در مناطق سفید و زرد فقط انجام می‌شود و اگر استان قرمز باشد ممکن است برنامه در تیرماه اجرا نشود سلامت کودکان در این غربالگری برای ما بسیار اهمیت دارد.اگر تا پایان سال وضعیت استانی از لحاظ کرونا قرمز بود برنامه برای سال بعد برگزار می‌شود.


وی ادامه داد: خدمت پیشگیری از تنبلی چشم را با شرایط کرونا سازگار کردیم و خانواده‌ها باید قبل از مراجعه به مراکر خودارزیابی انجام دهند  و اگر تب، خستگی و یا سابقه تماس با بیمار کرونایی را دارند تا دو هفته به پایگاه‌ها مراجعه نکنند. اگر خانواده هریک از این علائم را داشته باشند باید دو هفته بعد مراجعه کنند و اگر مبتلا شده‌باشند تا یک ماه بعد از بهبود مجاز به ورود به پایگاه نیستند و همه این موارد براساس پروتکل‌های وزارت بهداشت است و کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار سازمان تدوین و به کل کشور ابلاغ کرده‌اند و ما تلاش می‌کنیم هم خدمات را ارائه دهیم و هم از بیماری جلوگیری کنیم.


وی از غربالگری ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کودک در سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۹۶۰۰ کودک با مشکل تنبلی چشم در سال گذشته شناسایی شده است.
وی ادامه داد: حدود دو میلیارد تومان برای جراحی چشم کودکانی که با تنبلی چشم مواجه بودند از طرف سازمان بهزیستی پرداخت شده است و ۱۰۰ اپتومتریست و ۲۰ هزار غربالگر با ما همکاری داشته‌اند. در طول ۲۳ سال گذشته مجموع غربالگری انجام شده حدود ۴۳ میلیون نفر است که نزدیک به ۳۰۰ هزار کودک با تنبلی چشم شناسایی شد‌ه‌اند. خوشبختانه با این برنامه با مداخله به هنگام از مشکلات بینایی و کم‌بینایی و نابینایی یک چشم جلوگیری کنیم.


وی ادامه داد: اگر مهدکودکی باز باشد غربالگری انجام می‌شود اما در غیراینصورت در مجتمع‌های بهزیستی و در مناطق عشایری و روستایی پایگاه‌های سیار فعال هستند پایگاه‌های بسیج و مساجد و شهرداری نیز فعال هستند تنها تفاوت این است که کار با دستگاه انجام می‌شود.


مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی درباره برنامه پیشگیری از معلولیت در مدارس گفت: آموزش‌های آگاهی از معلولیت در سال گذشته تا قبل از شیوع کرونا در مدارس به پایان رسید و این برنامه کمتر دچار آسیب شد اما با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود مدارس تعطیلی بیشتری در سال آینده با شروع موج دوم کرونا خواهند داشت، ما مذاکرات بسیار موثری در این خصوص داشتیم تا آموز‌ش‌های آگاهی از معلولیت‌ها را در سامانه‌های آموزش و پرورش وارد کنیم و همچنین از روش‌‌های دیگر برای آموزش استفاده کنیم. تا مشکیل پیش نیاید.


رفیعی همچنین درباره در پوشش بیمه‌ای آزمایشات مربوط به غربالگری ژنتیک تصریح کرد: بخشی از این آزمایشات در بیمه محسوب می‌شود اما بخشی از آن که گران قیمت است بیمه نیست و به همین دلیل در مورد مواردی که آزمایشگاه گران است راهکار کوتاه مدتی در نظر گرفته‌ایم یارانه در نظر گرفته‌ایم و برای مددجویان بهزیستی این آزمایشات ژنتیک صددرصد رایگان است و درخصوص افراد دیگر کمک هزینه نیز پرداخت می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha