پرستاران هم در طرح پزشك خانواده بكارگيري مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2969
پرستاران هم در طرح پزشك خانواده بكارگيري مي‌شوند
غضنفر ميرزابيگي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: در همه جاي دنيا پرستاران نيروهاي اصلي كادر بهداشتي و درماني محسوب مي‌شوند اما متأسفانه تاكنون در طرح پزشك خانواده و بيمه سلامت روستائيان كه محور اصلي آن ارائه خدمات سلامت محور و نه درمان محور است به حضور مؤثر و كليدي نيروهاي پرستار در اين طرح بي توجهي شده است.
وي گفت: با توجه به حضور حدود 4 هزار ماما در طرح پزشك خانواده و در كنار تيم سلامت هر مركز بهداشتي ـ درماني پيش‌بيني مي‌كنيم حدود 4 هزار پرستار نيز در اين طرح بكارگيري و فعال شوند.
وي اضافه كرد: در كشور ما نگاه به حرفه پرستاري فقط در حوزه خدمات درماني و بيمارستاني تعريف شده است در حالي كه در همه دنيا و در متون علمي رشته پرستاري بخش مهمي از آموزه‌هاي پرستاران به مراقبت‌هاي بهداشتي، پيشگيرانه و مشاوره آموزشي به مردم و نيز خدمات توانبخشي اختصاص دارد كه در كشور ما مغفول مانده است.
وي گفت: اساس طرح پزشك خانواده حضور تيم سلامت براي همه مردم و مراقبت از سلامت همه آحاد مردم در زمان سالم بودن آن‌هاست تا از بيمار شدن و نياز به خدمات تخصصي و گران قيمت درماني در كشور به حداقل برسد و كيفيت زندگي انسان‌ها با سلامت بيشتر بالا رود بنابراين اگر در اين نظام جاي پرستار خالي باشد طرح پزشك خانواده با شكست مواجه مي‌شود.
ميرزابيگي افزود: متأسفانه هنوز اكثر پزشكان كشور نگاهشان به بيماران و مداوا و درمان آن‌ها با تجويز دارو يا ارجاع به متخصص است اما پرستاران مي‌توانند با تقويت مراقبت‌هاي بهداشتي و آموزش اصول پيشگيري به مردم نقش كليدي و مؤثري در اجراي موفق طرح پزشك خانواده داشته باشند كه از اين پس با حضور پررنگ آنان در اين طرح شاهد اين تحول بزرگ در كشور خواهيم بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.1532s, 18q