ازدواج هاي فاميلي مهم‌ترين عامل بروز بيماري ابهام جنسيت در نوزادان است

۱۳۸۶/۰۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2973
ازدواج هاي فاميلي مهم‌ترين عامل بروز بيماري ابهام جنسيت در نوزادان است

دکتر«سيد محمد اکرمي» متخصص ژنتيک پزشکي با بيان اين مطلب به ایسنا، گفت: بيماري ابهام تناسلي يا جنسيت ناشي از اختلال کروموزومي يا اختلالات تک ژني است که در نوع اول (اختلال کروموزومي) بيماري در ابتداي تولد قابل شناسايي نيست و در دوران بلوغ علائم خود را نشان مي دهد.

وي با اشاره به اين که آگاهي و دانش متخصصان به ويژه متخصصان اطفال و پزشکان عمومي در مراجعاتي که والدين دارند به شناسايي به موقع ابهام جنسيت در بدو تولد کمک مي کند، افزود: بيماري ابهام جنسيت انواع مختلف و متنوعي دارد که در برخي از آنها تشخيص در دوران نوزادي بسيار مشکل است و پزشک بايد دقت و توجه بيشتري کند که اين امر به پيشگيري از بروز بسياري از مشکلات بيماران دچار ابهام جنسيت در دوران بزرگسالي کمک مي کند.

استاديار گروه ژنتيک پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران بيماري هيپرپلازي غده آدرنال (زنان مردنما) را از جمله اين بيماري‌ها عنوان و تصريح کرد: مطالعات نشان داده است، اين بيماري که زناني با ابهام جنسيت هستند، نسبت به ساير انواع بيماري ابهام جنسيت شيوع بيشتري در کشور دارد. به طوري که در هر 16 هزار تولد يک نفر با اين مشکل متولد مي شود.

دکتر اکرمي عدم توانايي بدن در دفع نمک را از مشکلات اساسي و تهديد کننده جان اين بيماران بر شمرد و اظهار داشت: به همين دليل شناسايي به موقع و در دوران طفوليت اين بيماري بسيار حائزاهميت است به طوري كه مي توان با جايگزين کردن هورمون هاي خاصي مشکل دفع نمک اين بيماران را درمان و آنها را از مرگ حتمي نجات داد. همچنين با انجام جراحي مختصر مي توان مشکل جنسيت آنها را نيز قبل از بروز مشکلات اجتماعي درمان كرد.

اين متخصص ژنتيک پزشکي، بيماري سندرم عدم حساسيت به آندروژن را نيز بيماري ابهام جنسيت در مردان عنوان و تصريح کرد: اين نوع بيماري ابهام جنسيت در مردان نسبت به ساير انواع بيماري ابهام جنسيت بيشتر در کشور مشاهده شده و پيش بيني مي شود به دليل آمار بالاي ازدواج هاي فاميلي رقم مبتلايان از آمار جهاني يک در20 هزار تولد نيز بيشتر باشد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: به اين ترتيب ازدواج هاي فاميلي مهم ترين عامل در بروز بيماري ابهام جنسيت است چرا که مطالعات نشان داده است؛ در خانواده اي با ژن معيوب که ازدواج فاميلي صورت مي گيرد در هر حاملگي احتمال تولد نوزاد با ابهام جنسيت 25 درصد افزايش مي يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.339s, 19q