۲۱درصد دانش آموزان اضافه وزن دارند/ آغاز طرح غربالگری از ۱۵ آبان

۱۳۹۹/۰۵/۱۱ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 297596
۲۱درصد دانش آموزان اضافه وزن دارند/ آغاز طرح غربالگری از ۱۵ آبان

سلامت نیوز:معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۲۱درصد دانش آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند از اجرای پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان برای سال تحصیلی آینده خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، مهرزاد حمیدی در نشست مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استان ها که با حضور وزیر آموزش و پرورش و در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: در سال های اخیر با تلاش های فراوان توانستیم جمعیت چند صدهزار نفری دانش آموزان در برنامه های ورزشی را به جمعیت کل دانش آموزان افزایش دهیم.


وی با بیان اینکه از سال ۹۲ اجرای سند تحول را دنبال و کنترل چاقی و تغذیه سالم دانش آموزان را در دستور کار داریم، اظهار کرد: بر اساس گزارش های رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۶۰درصد ابتلا به دیابت و ۱۸درصد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بر اثر اضافه وزن و چاقی است. همچنین ۲تا ۹درصد هزینه های سلامت صرف پیامدهای چاقی افراد جامعه می شود.


معاون تربیت بدنی و سلامت با بیان آمارهایی در مورد شاخص های توده بدنی دانش آموزان گفت: ۹،۵درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و بیش از۱۱درصد دانش آموزان چاق هستند. البته علت چاقی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است لذا کنترل چاقی دانش آموزان در اختیار خانواده و مسئولین است.
وی چاقی را مادر همه بیماری ها دانست و عنوان کرد: امروز باید به کمک فرزندانمان بیاییم و متغیرهای محیطی که باعث چاقی دانش آموزان می شود را اصلاح کنیم.


حمیدی غربالگری، ارجاع دانش آموزان چاق دارای بیماری، مشارکت موثر خانواده در کنترل چاقی و اضافه وزن و... را از جمله برنامه های مدارس عنوان کرد و گفت: مدرسه می تواند با اجرای دقیق برنامه های سلامت، چاقی دانش آموزان را پایان دهد.


آغاز طرح غربالگری دانش آموزان از ۱۵ آبان ماه
معاون تربیت بدنی و سلامت سه عامل آموزش، اجبار و کمک کردن را در رفع مشکل چاقی دانش آموزان را موثر دانست و گفت: ادارات کل آموزش و پرورش استان ها باید موضوع چاقی را در دستور کار شوراهای آموزش و پرورش قرار دهند؛ بنابراین در سال تحصیلی آینده و در ۱۵آبان ماه اولین مرحله غربالگری دانش آموزان را انجام دهند و ثبت توده بدنی دانش آموزان را در اسفند ماه داشته باشند. همچنین بارگذاری وتلفیق مسائل آموزشی در شبکه شاد از انتظارات معاونت تربیت بدنی از ادارات کل آموزش و پرورش استان ها است.


حمیدی با بیان اهمیت رسیدگی به سرویس های بهداشتی و آبخوری مدارس در سلامت دانش آموزان گفت: انتظار داریم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سرویس های بهداشتی و آب خوری های مدارس را استاندارد سازی کند.
وی با تاکید بر اینکه ریشه تمام فعالیت های تربیت‌بدنی و سلامت در داخل مدرسه است، گفت: چاقی کودکان ریشه غالب امراض در میانسالی و بزرگسالی است و عوامل فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و ... نیز در آن دخیل است.


شاخص توده بدنی دانش آموزان در سال تحصیلی آینده تعیین می شود
معاون تربیت بدنی و سلامت، نیازهای پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان را؛ حمایت ملی و حاکمیتی، مشارکت و حمایت وزارتخانه‌ها در اجرای موفق این پروژه دانست و اظهار کرد: با اتکا به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان را در سال تحصیلی جدید کلید زده‌ایم تا با تعیین شاخص توده بدنی دانش‌آموزان ابتدایی توسط آموزگاران پایه و دانش‌آموزان متوسطه توسط یکی از دبیران و با نظارت معلمان متخصص درس تربیت‌بدنی یک اقدام ارزشمند برای سلامت دانش‌آموزان دارای چاقی و اضافه وزن را رقم بزنیم تا در پایان سال تحصیلی کاهش۳درصدی دانش آموزان دارای اضافه وزن را داشته باشیم‌.


وی با اشاره به اینکه ۲۱درصد دانش‌آموزان دچار چاقی هستند و حتما در ایام قرنطینه به این آمار افزوده شده است، یادآور شد: مشکل اضافه وزن در دوران قرنطینه را هم باید در نظر گرفت لذا طرح کنترل اضافه وزن و چاقی با لحاظ شرایط کرونایی بر اساس سبک زندگی فعال و سالم پیش‌بینی و طراحی شده است.
حمیدی در پایان به شرایط زرد، قرمز و سفید در مورد بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده اشاره کرد و گفت: اگر مدارس در سال آینده تحصیلی در مناطق قرمز تشکیل نشوند دانش‌آموزان با کمک خانواده‌های خود می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌هایی که در شبکه شاد بارگذاری می‌شود وزن خود را کنترل کنند و به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند لذا آموزش‌ خانواده‌ها یکی از برنامه‌های معاونت تربیت بدنی و سلامت در شرایط کرونا است.


به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط وزارت آموزش‌وپرورش، در نشست مدیران کل آموزش‌وپرورش و معاونین تربیت‌بدنی و سلامت استان‌ها که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، از نماد طرح جدید معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ رونمایی شد.


در این طرح که با مشارکت مدیران، معلمین و نظارت مربیان درس تربیت‌بدنی در سال تحصیلی آینده به اجرا درخواهد آمد، با سنجش شاخص توده بدنی، دانش‌آموزان دارای اضافه‌وزن و چاقی شناسایی‌شده و با برنامه‌های مدون و برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی‌شده در طول سال تحصیلی، نسبت به کنترل وزن و ایجاد سبک زندگی سالم آن‌ها اقدام می‌شود.
شایان‌ذکر است؛ وزارت آموزش‌وپرورش در راستای تضمین سلامت نسل، پروژه ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان را به‌منظور غربالگری، شناسایی و مشاوره دانش‌آموزان دارای اضافه‌وزن و چاق را در دستور کار خود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.53165s, 19q