امروز۱۰‬ارديبهشت؛مخترع واژه "اسكيزوفرني" متولد شد

۱۳۸۶/۰۲/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2994
امروز۱۰‬ارديبهشت؛مخترع واژه "اسكيزوفرني" متولد شد

اسكيزوفرني از مبهم‌ترين و ناتوان‌كننده ترين اختلال‌هاي رواني است. اين اختلال يك سندرم باليني است كه بهترين تطابق را با مفاهيم عمومي ديوانگي و جنون دارد.

بلولر، "ديمنشياپريككس" را تحت عنوان اسكيزوفرني نامگذاري كرد. اين نام، برگرفته از واژه يوناني اسكيزو به معني "دو نيمه شدن" يا از هم‌گسستن و "فرن" به معني ذهن است. در واقع اسكيزوفرني اختلالي است كه تمام جنبه‌هاي زندگي قرباني را در برمي‌گيرد.

اين اختلال در خلال دوره‌هاي حاد از طريق هذيان، توهم، افكار غيرمنطقي، تكلم بي‌ربط ورفتارهاي عجيب و غريب مشخص مي‌شود. افراد مبتلا دربين دوره‌هايي حاد ممكن است كه از تفكر منطقي عاجز باشند و پاسخ‌هاي هيجاني مناسب نسبت به افراد دور و بر خود و حوادثي كه در زندگي‌شان به وقوع مي‌پيوندد، ندهند.

ممكن است با يك لحن يكنواخت صحبت كنند و تظاهرات چهره‌اي كمي نشان دهند.

يكي از علايم اوليه اسكيزوفرني كناره‌گيري هيجاني و عدم توجه به دنياي خارج است، به طوري كه فرد از محيط فاصله گرفته، با حاد شدن بيماري روابطش دچار مشكل مي‌شود و كناره‌گيري و انزواي اجتماعي شروع مي‌شود.

در چنين روزي در سال ‪ ،۱۸۷۸‬نظريه ميكروبي ايجاد بيماري ها، توسط "لويي پاستور" در آكادمي علوم فرانسه ارايه شد.

پاستور در اين جلسه راه‌هايي را نيز براي پيشگيري از عفونت پيشنهاد كرد و آزمايشي هم ترتيب داد تا بتواند شكاكان را قانع كند.

در چنين روزي در سال ‪ " ۱۹۳۴‬ويليام هنري ولش " پاتولوژيست آمريكايي و يكي ازموسسان و اولين رييس دانشكده پزشكي دانشگاه جان هاپكينز نيزدرگذشت.

ولش به همراه شاگردش "سيمون فلكسنر" براي نخستين بار آثار پاتولوژيك سم ديفتري را توصيف كرد.

ولش كاشف ميكروكوك آلبوس (يكي از عوامل مولد تب زخم) و كلستريديوم ولشي يا باسيل ولش (مولد قانقاريا) به شمار مي‌آيد.

‪ ۶۰‬سال پيش در چنين روزي ، " سر ادوارد آلمروت رايت " باكتري شناس و ايمونولوژيست انگليسي نيز درگذشت.

رايت، توليدكننده واكسن‌هاي ضد حصبه، سل روده‌اي و پنوموني است. وي همچنين كارهاي مهمي در زمينه مطالعه اپسونين‌ها و آنزيم‌هاي مستعدكننده باكتري‌ها به فاگوسيتوز ترشح شده توسط گلبول‌هاي سفيد انجام داده‌است.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.00697s, 18q