رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: براساس پژوهش‌های جدید ۱۰.۹ درصد کودکان و ۸.۹ درصد بزرگسالان ایرانی از علایم تنفسی آسم رنج می‌برند.

چه عواملی باعث افزایش آسم می شوند؟

سلامت نیوز:رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: براساس پژوهش‌های جدید ۱۰.۹ درصد کودکان و ۸.۹ درصد بزرگسالان ایرانی از علایم تنفسی آسم رنج می‌برند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،دکتر مصطفی معین افزود: در مطالعه ای که چند سال قبل در مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم و آلرژی انجام شد، نشان داد که نزدیک به یک سوم کودکان مورد مطالعه در تهران علایم تنفسی آسم دارند.


وی به عواملی که سبب تشدید این بیماری می شوند اشاره کرد و یادآور شد: مواد شیمیایی و عوامل محرک مانند بوهای تند، دود آتش و ذرات آلاینده در هوای آلوده شهرهای بزرگ باعث تحریک پذیری بیشتر نایژه ها و راه های هوایی در ریه می شوند و بیماری آسم را از کنترل خارج می کنند که می تواند به بستری شدن افراد در بیمارستان یا حتی مرگ آنها منجر شود.


این پزشک متخصص ایمونولوژی ادامه داد: بیماری مزمن انسدادی ریه که به آن COPD گفته می شود و به دلیل مصرف زیاد و طولانی مدت سیگار و قلیان عارض می شود هم در شرایط آلودگی هوای شهر رو به وخامت بیشتر خواهد گذاشت.


آیا آسم درمان پذیر است؟
معین همچنین در پاسخ به این سوال که آیا بیماری آسم درمان پذیر است؟، افزود: درمان قطعی به این مفهوم که مثلا" مانند یک عفونت میکروبی ریشه کن شود، فعلا" امکان پذیر نیست.


وی خاطرنشان کرد: با تشخیص و درمان سریع آسم و با همکاری بیماران برای استفاده از داروهای استنشاقی و رعایت توصیه های بهداشتی از نظر پرهیز از مواد و عوامل خطرزای محیطی، این بیماری قابل کنترل است، بگونه ای که بیمار از نظر خواب و استراحت، انجام ورزش، فعالیت های روزمره، کار و اشتغال و یا تحصیل از کیفیت طبیعی زندگی برخوردار می شود.


چه عواملی سبب افزایش بیماری آسم می شوند
رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: گسترش خشکسالی و افزایش دما در برخی مناطق و طولانی شدن فصل شکوفه دادن گیاهان، آبسالی و رطوبت در مناطق دیگر زمین هم حسب مورد موجب افزایش تعداد گرده ها یا هاگ قارچ ها در هوا و بروز و شیوع آلرژی های تنفسی از جمله عوامل افزایش شیوع آسم است.
معین ادامه داد: همچنین سبک زندگی شهری و آپارتمانی که با اختلال در تهویه سالم هوای فضاهای بسته مسکونی و کاری و آلودگی هوای شهرها همراه است، مصرف غذاهای آماده مصرف(فست فودها) و انجام رفتارهای پرخطر مانند کشیدن سیگار و دود تنباکو همگی جزو عوامل خطر بروز آسم و آلرژی و یا تشدید علایم آنها است.


وی افزود: آلودگی هوا در کلان شهرهای پُرترافیک مانند تهران باعث التهاب و تحریک پذیری بیشتر مخاط بینی و راههای هوائی ریه، حمله آسم، مشکلات قلبی و تلفات انسانی بیشتر می شود.
رییس انجمن آسم و آلرژی ایران با یادآوری این که شیوع آسم و بطور کلی آلرژی ها در سطح جهانی از سالهای نیمه دوم قرن بیستم به بعد فرآیندی رو به افزایش بوده که فرضیه ها و دلایل مختلفی برای آن مطرح شده است، ادامه داد: عامل خطر اصلی، داشتن استعداد ژنتیک و زمینه ارثی در فرد است که در تماس مکرر او با عوامل خطر محیطی مانند تماس با مواد آلرژی زا چون گرده های گل و گیاه و یا قارچ ها و کپک ها و برخی حشرات به آلرژی تبدیل شده و علائم آن ظاهر می شود.


وی گفت: تغییرات آب و هوائی در دهه های اخیر که به دلیل پیگیری الگوهای توسعه ناپایدار در کشورهای صنعتی و در اثر جمع شدن گازهای گلخانه ای در آتمسفر و گرم شدن پوسته زمین رخ داده است از عوامل افزایش شیوع آلرژی ها است.


آسم بیماری مزمن راه های هوایی است. در فرد مبتلا به آسم، دیواره های داخلی راه های هوایی، که به نام برونش شناخته می شوند، به برخی از موادی که فرد استنشاق می کند بسیار حساس می شوند و دچار تورم و التهاب می شوند.
این تورم و التهاب باعث حساس شدن راه های هوایی و افزایش حساسیت آن ها به واکنش های آلرژیک می شود. در واکنش آلرژیک، راه های هوایی متورم می شود و عضلات اطراف راه های هوایی و دستگاه تنفسی سفت می شوند و باعث محدود شدن راه های هوایی و تولید بیش از حد مخاط می شوند و ورود و خروج هوا در ریه ها را با مشکل مواجه می سازد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha