سلامت نیوز در این مقاله قصد دارد به بررسی مزایا و معایب نوشیدن شیر کاکائو و سایر شیرهای طعم دار بپردازد. آ

آیا شیرکاکائو، مواد مغذی شیر ساده را دارد؟

سلامت نیوز:شیر کاکائو برای کودکان مفید است یا مضر؟ اگر فرزند شما از نوشیدن شیرکاکائو لذت میبرد، خیالتان راحت باشد که هیچ خطری سلامتی اش را تهدید نمیکند. نوشیدن شیر لبنی طعم دار، مانند شیرکاکائو، فواید زیادی برای سلامتی دارد و میتواند به عنوان گزینه ای اصلی در برنامه غذایی روزانه قرار بگیرد. در واقع اگر حذف شکلات از شیر، باعث امتناع کودک از شیر خوردن شود، آسیب های آن بسیار زیاد خواهد بود .

آیا شیرکاکائو، همان مواد مغدی شیر ساده را دارد؟

به گزارش سلامت نیوز، نوشیدن شیرهای طعم دار یکی از بهترین راه ها برای دریافت مواد معدنی مورد نیاز در بدن کودکان است. شیرهای طعم دار نیز مانند شیرمعمولی یا سفید حاوی تمام نه ماده مغذی برای سلامت کودکان هستند. این مواد مغدی شامل کلسیم، ویتامین دی و... هستند که از ترکیبات ضروری برای رشد و استحکام استخوان ها محسوب میشوند.

از آنجایی که سنین کودکی و نوجوانی، سنین طلایی برای رشد و استحکام استخوان ها محسوب میشوند، نوشیدن شیر در این دوران بسیار ضروری است. با این حال تحقبقات نشان داده اند که کودکان زیر دوسال کمبود مواد مغذی دارند.

با اینکه کودکان میتوانند کلسیم و ویتامین دی را از سایر مواد غذایی نیز دربافت کنند، با اینحال شیر و سایر مواد لبنی یکی از رایج ترین منابع برای دریافت این ماده غذایی هستند.

آیا شیرکاکائو باعث علاقه مند شدن کودک به نوشیدن شیر میشود؟

برای کودکانی که به نوشیدن شیر علاقه ای ندارند، شیرهای طعم دار یکی از راه های مناسب برای تامین دست کم دو تا ساده مغذی ضروری ست.

در مدرسه هنگامی که کودکان قرار است بین شیرساده و شیرکاکائو یکی را انتخاب کنند، درصد بیشتری شیر کاکائو را انتخاب کرده و نسبت به شیر ساده مقدار بیشتری مصرف میکنند. این نکته نیز حائز اهمیت است که کودکان معمولا کمتر از مقدار مورد نیاز روزانه خود، کلسیم دریافت میکنند. 

کودکان به طور متوسط باید روزانه سه لیوان شیر بنوشند که حذف کردن یکی از این وعده ها باعث کمبود مواد مغذی خواهد شد، زیرا برخی از این مواد بسیار سخت جایگزین میشوند.

میزان شکر موجود در  شیر کاکائو برای کودک مضر نیست؟

جالب است بدانید که شیر به طور طبیعی حاوی نوعی قند به نام لاکتوز است و شیرهای طعم دار حاوی شکری افزوده شده ای به نام ساکاروز. پس میزان شکر درج شده برروی پاکت شیرکاکائو مجموع دو نوع شکر طبیعی و مصنوعی ست.

شیرهای طعم دار تنها مقدار کمی شکر به برنامه غذایی کودکان اضافه میکنند. نوشابه و نوشیدنی های شیرین غیرگازدار بیش از 40% شکر به برنامه غذایی کودکان 2 تا 18 سال اضافه میکنند، در حالی که شیرهای طعم دار تنها 4% شکر دارند.

از سال 2007 میزان شکر موجود در شیرکاکائو یا سایر شیرهای طعم داری که در مدارس عرضه میشوند، تا 55% کاهش یافت.

با این که پژوهشگران توصیه میکنند  میزان شکر موجود در غذاها باید تا حد ممکن کاهش یابد، اما میگویند در بسیاری از غذاهای سالم و مغذی ، مانند شیرکاکائو، باید میزان مشخصی شکر وجود داشته باشد تا طعم آن را بهتر کند.

آیا شیرکاکائو باعث اضافه وزن کودک میشود؟

 پژوهش های صورت گرفته تابحال ارتباط مشخصی بین نوشیدن شیرهای طعم دار و افزایش وزن در کودکان نشان نداده اند. مانند هر غذا یا نوشیدنی دیگری، رعایت تعادل کلید حل مشکلات است. کودکانتان را تشویق کنید تا به خوردن غذاهای لبنی مانند ماست، پنیر و شیرسفید عادت کنند.

شیرکاکائو و پوسیدگی دندان 

مطالعات انجام شده در این زمینه تابحال هیچ ارتباطی بین این دو مقوله را نشان نداده اند. اما برای لذت بردن از نوشیدن شیر و دندان هایی سالم، چند راهکار ساده راهنمای شما خواهد بود:

سعی کنید شیرهای طعم دار را بین وعده های غذایی مصرف کنید.

برای کمتر کردن زمان تماس با دندان ها،ئسعی کنید شیر و دیگر نوشیدنی های شیرین را، جرعه جرعه نخورید و یکباره سر بکشید.

منبع خبر: سایت اتحادیه صنایع لبنی میشیگان، آمریکا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =