15 درصد نوجوانان كشيدن قليان را تجربه كرده‌اند

۱۳۸۶/۰۲/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3011
15 درصد نوجوانان كشيدن قليان را تجربه كرده‌اند

خديجه محصلي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: آئين‌نامه قانون جامع كنترل دخانيات در ستاد اجرايي اين قانون مستقر در وزارت بهداشت با همكاري سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاي مرتبط ديگر و شركت دخانيات كشور تدوين شده و براي تصويب نهايي از طرف وزارت بهداشت به هيئت دولت ارسال شده است.
وي گفت: اطلاعات موجود نشان مي‌دهد اين آئين‌نامه اكنون در كميسيون فرهنگي دولت در حال بررسي است و هنوز متن آن نهايي نشده است با اين حال در متن تدوين شده تلاش شده درباره تمام مواد قانون جامع كنترل دخانيات مصوب مجلس هر جا كه ابهامي وجود داشته است در آئين‌نامه اجرايي توضيحات لازم وجود داشته باشد.
محصلي ادامه داد: در اين آئين‌نامه مقررات مربوط به تبليغات مواد دخاني و عرضه اين محصولات و نيز ممنوعيت‌هاي توزيع و مصرف دخانيات تشريح شده است.
وي گفت: البته قانون جامع كنترل دخانيات چند ماه قبل و پس از تصويب آن از سوي مجلس با امضاي رئيس‌جمهوري به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است و اكنون اين ابلاغيه به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي مبني بر ممنوعيت كشيدن سيگار و دخانيات در اماكن عمومي و فضاهاي اداري ابلاغ شده است اما اين‌كه چقدر از اين ادارات اين ابلاغيه را اجرا كرده‌اند بايد بررسي شود.
كارشناس مسئول دخانيات مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت اضافه كرد: به جز قانون جامع كنترل دخانيات و قبل از آن نيز قوانيني مبني بر ممنوعيت توزيع و استعمال دخانيات در كشور داشتيم كه ماده 13 قانون مواد خوراكي و آشاميدني يكي از آن‌هاست كه بر اساس آن عرضه و مصرف دخانيات در اماكن عمومي ممنوع بوده است و بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد كه اين ممنوعيت تقريباً در 10 استان كشور به طور نسبي رعايت مي‌شود اما قطعاً تصويب قانون جديد پشتوانه قوي‌تري را براي اجراي اين محدوديت‌ها اعمال مي‌كند.
محصلي گفت:‌ در قانون جامع كنترل دخانيات علاوه بر محدوديت‌هاي مصرف، توزيع و تبليغات مواد دخاني موادي نيز در مورد جلوگيري از قاچاق سيگار، افزايش ماليات و نيز جريمه افرادي كه اين مقررات را ناديده مي‌گيرند تعيين شده است كه با حكم قضايي قابل اجراست.
وي اضافه كرد: با توجه به اينكه ايران جزو كشورهاي متعهد و امضا كننده كنوانسيون جهاني كنترل دخانيات نيز هست بايد هر چند وقت يك‌بار ارزيابي و پايش جديدي از ميزان مصرف دخانيات در كشور و عوارض آن داشته باشيم و امسال قطعاً اين پايش و ارزيابي جديد انجام مي‌شود كه اميدواريم بر اساس اطلاعات اين تحقيق جديد شاهد كاهش مصرف دخانيات در كشور باشيم.
وي گفت: بر اساس آخرين اطلاعات موجود در زمان حاضر حدود12درصد جمعيت بالاي 15 سال كشور محصولات دخاني را مصرف مي‌كنند و 15درصد نوجوانان بين 13 تا 15 سال نيز كشيدن قليان را تجربه كرده‌اند البته ميزان مصرف سيگار در اين گروه سني حدود 3 درصد است اما با توجه به اين‌كه مضرات قليان بسيار بيش از سيگار است و نيز با توجه به اين‌كه قليان دروازه ورود نوجوان به مصرف ساير مواد دخاني است اين آمار هشدار دهنده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.11841s, 19q