رئیس مرکز تحقیقات آسم و آلرژی، در ارتباط با وضعیت بیماران مبتلا به آسم در روزهای کرونایی و میزان و شدت درگیری آنها با این ویروس، توضیحاتی ارائه داد.

وضعیت بیماران مبتلا به آسم در مواجهه با ویروس کرونا

سلامت نیوز:رئیس مرکز تحقیقات آسم و آلرژی، در ارتباط با وضعیت بیماران مبتلا به آسم در روزهای کرونایی و میزان و شدت درگیری آنها با این ویروس، توضیحاتی ارائه داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، مصطفی معین، در خصوص چگونگی مراقبت از بیماران مبتلا به آسم در شرایط پاندمی کرونا، نکاتی را متذکر شد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا مصرف اسپری های تنفسی بینی و ریوی در بیماران آسمی باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت کووید ۱۹ می شود، گفت: پوشش مخاطی در حفره های بینی و راه های هوایی ریه در آلرژی بینی و در بیماری آسم، به علت آلرژی دچار التهاب مزمن می شود و اسپری های موضعی کورتیکواستروئیدی برای کاهش التهاب و ادامه فعالیت طبیعی بینی و ریه توسط پژشک معالج تجویز می شود. التهاب مزمن باعث می شود که سازو کارهای سرشتی دفاعی و ایمنی در لایه مخاطی و سلول های پوششی آن دچار اختلال  و احتمال نفوذ ویروس ها و از جمله ویروس کرونا تا اعماق ریه بیشتر شود.

بنابراین مصرف اسپری موضعی در آلرژی بینی یا در درمان آسم نه تنها ضرری ندارد و موجب تضعیف سیستم ایمنی بیمار نمی شود، بلکه مفید است و باید طبق نسخه پزشک ادامه یابد. همچنین از کنترل خارج شدن علائم آلرژی بینی یا آسم و تشدید عطسه و سرفه، اگر بیمار به کرونا مبتلا یا ناقل ویروس کرونا باشد، می تواند ویروس را ب