شگردهای مهم مقابله با شپشک برنج

۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۶:۴۲ - کد خبر: 301274
شگردهای مهم مقابله با شپشک برنج

سلامت نیوز: اگر در ظرف نگهداری برنج یا در اطراف محل نگهداری برنج حشره دیدید، نگران نباشید. سلامتی شما در معرض خطر نیست اما نشانه این است که شرایط نگهداری آن را به خوبی رعایت نکرده‌اید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،شپشک برنج از رایج‌ترین آفاتی است که به برنج در حین نگهداری حمله می‌کند. با این وجود این حشره غیرسمی‌بوده، انسان را نیش نمی‌زند و برای سلامتی ضرری ندارد. پس جای نگرانی نیست. فرم بالغ این حشره قادر به پرواز است و سرعت تکثیر بسیار بالایی دارد. به‌طوری که می‌تواند تا 400 تخم در طول دوره باروری بگذارد.

این حشرات که معمولا ظاهری تیره با پوسته بیرونی سخت دارند، به سوسک برنج نیز معروفند و بسته به شرایط تا دو سال می‌توانند زنده بمانند. در مورد شپشک برنج لازم است این نکات را بدانید:این حشره قادر به جویدن پلاستیک‌های نازک و کاغذ است. از این رو به راحتی خود را به داخل ظروف یا کیسه‌های محل نگهداری برنج می‌رساند. بهتر است ظرف نگهداری برنج به صورت پلاستیک ضخیم، ظروف پلاستیکی یا شیشه‌ای باشد؛ نه گونی‌ها و پلاستیک‌هایی که حشره به‌آسانی آن را می‌جود.

سعی کنید پس از خرید برنج، آرد یا سایر غلات آن را به ظروف جدید و نفوذناپذیر منتقل کنید.قبل از ریختن برنج تازه خریده شده به داخل ظرف، آن را از نظر وجود حشرات زنده یا تخم حشرات بررسی کنید. ترجیحا ابتدا برنج باقیمانده از خریدهای قبلی را مصرف کنید و سپس برنج جدید را به آن انتقال دهید. به این ترتیب خطر انتقال حشرات از خریدهای جدید به قدیم یا بر‌عکس از بین می‌رود.همانطورکه گفته شد شپشک برنج حشره خطرناکی نیست. اگر در برنج خود این حشرات را دیدید آن را بشویید.

حشرات سبک هستند و روی سطح آب می‌آیند و به‌راحتی می‌توانید آنها را جدا کنید. عمل شست‌وشو و آبکشی را چند بار تکرار کنید.یکی از روش‌های طبیعی برای محافظت از برنج، استفاده از برگ‌بو یا حبه‌های سیر است که ترکیبات طبیعی که در آنها وجود دارد باعث دورشدن حشرات از برنج می‌شود. این برگ‌ها را همچنین می‌توانید در محل نگهداری یا کابینت‌های محل نگهداری برنج قرار دهید تا حشرات را دفع کند.

شپشک برنج از نور خورشید فراری است و بیشتر در محل‌های تاریک زندگی می‌کند. اگر در آشپزخانه یا محل نگهداری برنج، امکان تابیدن نور مستقیم خورشید وجود دارد می‌توانید روزانه چند ساعت با تابیدن نور طبیعی خورشید حشرات را از آشپزخانه دور کنید.

همچنین به شرطی که رطوبت هوای محل زندگی شما خیلی بالا نیست و علائمی‌از وجود حشرات را در برنج مشاهده کرده‌اید، می‌توانید آنها را در معرض نور آفتاب چند ساعتی پهن کنید و سپس در زمان استفاده به خوبی پاک کرده و چند مرتبه شست‌وشو انجام دهید.آشپزخانه و به خصوص محل نگهداری برنج را به‌طور مرتب تمیز کنید و هر ماده غذایی، به‌خصوص مواد غذایی خشک فاسد و معیوب را سریع از این محیط‌ها خارج کنید. کابینت‌ها و محل نگهداری برنج و حبوبات را به‌طور مرتب با جاروبرقی تمیز کنید.

ظروفی که قبلا حشرات به آنها حمله کرده‌اند را هرگز قبل از شست‌وشوی دقیق برای نگهداری مواد دیگر استفاده نکنید.بهترین دما برای رشد و تکثیر این حشرات 25 تا 30 درجه سانتیگراد است؛ بنابراین بهتر است نقاط خشک و خنک را برای نگهداری برنج انتخاب کنید.

اگر حشرات به محموله برنج شما حمله کرده‌اند، می‌توانید آنها را در دمای حدود 60 درجه سانتیگراد به مدت 20 دقیقه حرارت دهید تا حشرات کشته شوند. برنج را بلافاصله سرد کرده و سپس با دست حشرات را از محموله جدا کنید. در زمان شست‌وشو قبل از مصرف، حشرات به سطح آب آمده و جدا‌می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.19503s, 19q