:عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها در سال ۹۸، گفت: ۷۵۶۰ نفر در سال گذشته جان خود را بر اثر انواع مسمومیت از دست داده‌اند که نسبت به سال ۹۷، حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۱۴ درصدی مرگ ناشی از مسمومیت‌های دارویی و شیمیایی

سلامت نیوز:عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها در سال ۹۸، گفت: ۷۵۶۰ نفر در سال گذشته جان خود را بر اثر انواع مسمومیت از دست داده‌اند که نسبت به سال ۹۷، حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر کامبیز سلطانی نژاد همزمان با آغاز هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها با بیان اینکه بررسی آماری مسمومیت‌های منجر به فوت در هر کشور به عنوان یکی از شاخص‌های مهم سیاست گذاری و برنامه‌ریزی‌های بهداشتی و درمانی صورت می‌گیرد، گفت: در کشور ما، مرجع رسمی اعلام آمار مربوط به مرگ‌های غیرطبیعی از جمله مرگ در اثر بروز انواع مسمومیت‌ها از جمله مسمومیت در اثر عوامل دارویی و شیمیایی و سوء ‌مصرف مواد، سازمان پزشکی قانونی کشور است.


وی با اشاره به آمار سازمان پزشکی قانونی کشور میزان مرگ ومیر ناشی از انواع مسمومیت های دارویی و شیمیایی در سال ۱۳۹۸،  اظهار کرد: کل متوفیان بر اثر مسمومیت ها در سال گذشته، ۷۵۶۰ نفر بودند که ۶۰۰۶ نفر مرد و ۱۵۵۴ نفر زن بوند، که نسبت به تعداد کل مسمومیت‌های منجر به فوت در سال ۱۳۹۷ در حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است.


وی افزود: در سال ۱۳۹۸، تعداد ۲۵۳۰ مورد فوت در اثر مسمومیت‌های ناشی از عوامل دارویی و شیمیایی و ۵۰۳۰ مورد در اثر مسمومیت و یا سوء مصرف ناشی از الکل‌ها، مواد مخدر، محرک و توهم‌زا گزارش شده است.


به گفته سلطانی نژاد، مسمومیت با گاز منوکسید کربن در سال ۹۸ منجر به فوت ۷۸۴ نفر شده است که از این بین ۵۹۰ نفر مرد و ۱۹۴نفر زن بوده‌اند.
دبیر علمی انجمن سم شناسی و مسمومیت‌های ایران با اشاره به آمار مرگ و میر براثر مسمومیت حاد با سموم دفع آفات، گفت: آفت کش‌هایی از قبیل انواع سموم حشره‌کش، قارچ‌کش، جونده‌کش، نماتد کش، علف‌کش و .... به جز فسفید آلومینیوم و روی، منجر به فوت ۱۸۵ نفر شدند که ۱۳۸نفر از آنها مرد و ۴۷ نفر زن هستند، که نسبت به سال ۱۳۹۷، تغییر معنی داری نداشته است.

افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف متانول با شیوع کووید۱۹ 
وی افزود: متاسفانه از اسفندماه سال ۹۸ و همزمان با بروز همه گیری کووید۱۹ در کشور، به علت مصرف فرآورده‌های الکلی و مشروبات الکلی تقلبی حاوی متانول و یا مصرف متانول به علت اطلاع‌رسانی نادرست در شبکه‌های مجازی و انتشار اخبار و اطلاعات جعلی در خصوص مصرف خوراکی و یا غرغره نمودن الکل جهت پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹، منجر به بروز همه‌گیری و مرگ و میر ناشی از مسمومیت با متانول به طرز بی‌سابقه‌ای در بسیاری از استان‌های کشور شد. این امر لزوم توجه به راهکارهای اطلاع رسانی علمی و درست، پیشگیری و مبارزه با سوء مصرف مشروبات الکلی در کشور را بیش از پیش نشان می‌دهد.
سلطانی نژاد خاطرنشان کرد: مسمومیت با متانول طی سال گذشته سبب مرگ ۴۷۸ نفر شد که ۴۱۴ نفر از آنها مرد و ۶۴  زن بودند، که نسبت به کل موارد مسمومیت منجر به فوت در اثر متانول در سال ۱۳۹۷ ( ۱۸۸ مورد مرگ)، بیش از ۱.۵ برابر افزایش داشته است.


به گفته وی مسمومیت با سیانور نیز ۴۸ نفر شامل ۳۴ مرد و ۱۴ زن را به کام مرگ کشانده که نسبت به سال قبل، کاهش ۱۲.۷ درصدی را نشان می‌دهد.
عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: مسمومیت حاد و یا سوء مصرف داروها و مواد مخدر نیز در سال گذشته منجر به فوت ۳۲۰۵ نفر شده است که ۸۴.۴ درصد آن ها مرد و ۱۵.۶ درصد آن ها زن بوده‌اند. این میزان در مقایسه با سال قبل، کاهشی در حدود ۱۰درصد را نشان می دهد.

متادون پیشتاز بیشترین مرگ براثر مسمومیت با داروها و مواد مخدر


به گفته وی، در میان مسمومیت‌های منجر به فوت در اثر داروها و مواد مخدر، متادون با ۱۶۰۱ مورد بیشترین سهم را در بروز مرگ ناشی از مسمومیت و سوء مصرف داروها و مواد مخدر داشته است. در ضمن ترامادول در این مدت، منجر به ۲۶۹ مورد فوت شده است.


دبیر انجمن سم شناسی ایران خاطرنشان کرد: مسمومیت حاد با مواد محرک و توهم زا (از جمله مت آمفتامین یا شیشه) نیز سبب مرگ ۲۰۷ نفر شامل ۱۸۳ مرد و ۲۴ زن شده است. که در مقایسه با سال قبل، کاهشی در حدود ۳۷ درصد را نشان می دهد.


سه استان با بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت با قرص برنج 
این متخصص سم شناسی و مسمومیت ها با اشاره به اینکه در ۵ ماهه نخست سال جاری ۳۱۸ مورد فوت در اثر مسمومیت با قرص برنج (فسفید آلومینیوم) در کشور گزارش شده است، عنوان کرد: مسمومیت‌های منجر به فوت ناشی از قرص برنج به ترتیب در استان‌های تهران (۲۲۰ مورد)، مازندران (۱۲۲ مورد)،گیلان (۸۵ مورد)، بیشترین و استان‌های هرمزگان و بوشهر(هر استان ۱ مورد)، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان( هر استان با ۲ مورد) کمترین موارد فوت ناشی از مسمومیت با این سم را ثبت کرده‌اند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =