سه‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
کد خبر: 302044

طبق نتایج یک مطالعه جدید، افرادی که داروهای رایج کنترل بیماری آسم را مصرف می کنند با ریسک بالای داشتن استخوان های شکننده و بروز شکستگی های استخوانی روبه رو هستند.

تاثیر داروهای آسم برتضعیف استخوان های بدن

سلامت نیوز: طبق نتایج یک مطالعه جدید، افرادی که داروهای رایج کنترل بیماری آسم را مصرف می کنند با ریسک بالای داشتن استخوان های شکننده و بروز شکستگی های استخوانی روبه رو هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،کورتیکواستروئیدها به طور گسترده‌ای برای جلوگیری از حملات آسم، به ویژه به صورت استنشاقی، استفاده می‌شوند. هنگامی که کنترل آسم دشوار شود، ممکن است برای مدتی نسخه‌های خوراکی دارو تجویز شوند.مدت‌هاست مشخص شده که کورتیکواستروئیدهای خوراکی، به ویژه در دوزهای بالا، می‌توانند تراکم استخوان را کاهش دهند و برخی شواهد نشان می‌دهند نسخه‌های استنشاقی نیز می‌توانند همین تأثیر را داشته باشند.

با این حال هیچ گونه توصیه‌ای مبنی بر توقف داروهای کنترل کننده بیماری آسم نمی‌شود.«کریستوس چالیتسیوس»، محقق ارشد تیم تحقیق از دانشگاه ناتینگهام بریتانیا، در این باره می‌گوید: «کورتیکواستروئیدهای استنشاقی نقش مهمی در کنترل التهاب مجاری هوا در بیماری آسم دارند.

بیماران مبتلا به آسم نباید استفاده از این داروها را متوقف کنند.»اما وی معتقد است پزشکان باید کمترین دوز این داروها را برای کنترل بیماری تجویز کنند.کسانی که چهار بار یا بیشتر کورتیکواستروئید خوراکی برایشان تجویز شده بود، چهار برابر بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار داشتند ودر بیمارانی که ۹ بار یا بیشتر تجویز شده بود، احتمال شکستگی استخوان دو برابر بود. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha