دبیر انجمن کاردرمانی ایران:

بیمه‌ها خدمات کاردرمانی را حمایت نمی‌کنند

۱۳۹۹/۰۸/۰۷ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 302152
بیمه‌ها خدمات کاردرمانی را حمایت نمی‌کنند

سلامت نیوز: دبیر انجمن کار درمانی ایران، از عدم پوشش بیمه‌ای خدمات کاردرمانی و دخالت افراد غیر متخصص در این حوزه انتقاد کرد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا عماد ملازاده افزود: درمان بیشتر اختلالاتی که نیاز به کاردرمانی دارند، طولانی مدت است و این موضوع فشار مالی زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند ،هزینه خانواده‌ای که در آن یک اوتیسمی زندگی می‌کند یا خانواده‌ای که فرزند فلج مغزی دارند، ماهانه حداقل بین دو تا سه میلیون تومان متغیر است.


به گزارش انجمن کار درمانی ایران، وی اظهار داشت: اگر کودک مبتلا به فلج مغزی یا اختلال اوتیسم مداخلات زود هنگام توانبخشی را فشرده و منظم دریافت کند، وی به استقلال نسبی می‌رسد و می‌تواند به صورت مستقل به زندگی خود ادامه دهد، اما در صورتی که این کودک خدمات کار درمانی را دریافت نکند، ممکن است که او به طور کامل وابسته شده و مشکلاتی جانبی ایجاد شود حتی در برخی موارد خانواده‌ها مجبور می‌شوند که در چنین شرایطی فرزندشان را به مراکز نگهداری سازمان بهزیستی ببرند و این سازمان هزینه خدمات این کودک را پرداخت می‌کند لازم است از ابتدا خدمات کار درمانی تحت پوشش بیمه باشد.
ملازاده ادامه داد: به دلیل بالا بودن هزینه‌های کار درمانی و طولانی بودن روند درمان بسیاری از خانواده‌ها جلسات کار درمانی را به طور ناقص رها می‌کنند، بنابراین زمان طلایی درمان فرد بیمار از دست می‌رود.


وی تاکید کرد: با توجه به روند افزایش جمعیت سالمندی در کشور، سالمندان ممکن است که به بیماری‌هایی مانند سکته مغزی، آلزایمر و پارکینسون دچار شوند که در این افراد کار درمانی اهمیت پیدا می‌کند، حتی سالمندانی که به بیماری زمینه‌ای مبتلا نیستند به علت کم تحرکی و روابط اجتماعی محدود ممکن است که به اختلالات حسی و حرکتی دچار شوند و نتوانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند، بنابراین به کار درمانی نیاز پیدا می‌کنند.


ملازاده تصریح کرد: پوشش بیمه‌ای خدمات کار درمانی مطالبه‌ای اجتماعی است، اکنون بسیاری از کار درمانگران تعرفه کامل را دریافت نمی‌کنند، در سال‌های اخیر برخی دانش آموختگان رشته‌هایی مانند روانشناسی و تربیت بدنی در فضای مجازی یا در کلینیک‌ها ادعا می‌کنند که کار درمانگر هستند، پیشنهاد می‌شود که افراد برای دریافت هر گونه خدمات درمانی به متخصصان مربوط که زیر نظر سازمان نظام پزشکی فعالیت می‌کنند، مراجعه کنند زیرا اشخاص فاقد تحصیلات دانشگاهی در روند کار درمانی بیماران وارد عمل می‌شوند.


دبیر انجمن کار درمانی ایران گفت: سازمان‌های مرتبط با رشته کار درمانی مانند آموزش و پرورش استثنایی، سازمان‌های هلال احمر، بهزیستی و تامین اجتماعی از همکاری کار درمانگران به طور کامل بهره نمی‌برند و پس از پایان طرح دو سالانه نیروی انسانی کار درمانگران، ارتباط آن‌ها با این سازمان‌ها قطع می‌شود.
ملازاده خاطرنشان کرد: اکنون حدود چهار هزار فارغ التحصیل رشته کاردرمانی در ایران داریم که از این تعداد سه هزار و ۲۰ نفر کارت نظام پزشکی گرفتند و دانشجویان کار درمانی در ۱۴ دانشگاه کشور تحصیل می‌کنند، سطح کیفیت خدمات کار درمانی در ایران بسیار خوب است و بیماران برای دریافت خدمات کار درمانی از کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عراق، امارات و عمان به ایران می‌آیند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.81542s, 19q