عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور به بیان توصیه‌های اساسی برای پیشگیری از مسمومیت‌ با گاز منواکسید کربن پرداخت.

چند هشدار مهم برای جلوگیری از مسمومیت‌ با منواکسید کربن

سلامت نیوز: عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور به بیان توصیه‌های اساسی برای پیشگیری از مسمومیت‌ با گاز منواکسید کربن پرداخت.

به گزارش سلامت نیوز، کامبیز سلطانی نژاد در گفت‌وگو با میزان در خصوص مسمومیت‌ با گاز منواکسیدکربن به ویژه در فصول سرد سال گفت: خوشبختانه در حال حاضر اقدامات موثری برای افزایش سطح آگاهی جامعه در این خصوص در حال انجام است و اولین اقدام برای پیشگیری از بروز مسمومیت با گاز منواکسید کربن این است که باید بخاری‌ها، وسایل گازسوز و به طورکلی وسایل گرمایشی توسط یک فرد آگاه و یا یک تعمیرکار ماهر مورد بررسی قرار گیرد و همچنین قبل از راه‌اندازی آن‌ها لازم است راه دودکش‌ها چک شود که مسدود نباشند.

این متخصص سم‌شناسی و مسمومیت‌ها ضمن اشاره به اینکه بهتر است هنگامی وسایل گازسوز و گرمایشی روشن است، در و پنجره‌ها به طور کامل بسته نباشد و راهی برای بهتر شدن جریان هوا وجود داشته باشد، ادامه داد: شعله‌های وسایل گرمایشی باید با رنگ آبی سوخته شود و در صورتی که رنگ شعله‌ها زرد و نارنجی باشد، بیانگر این است که احتراق ناقص است.

وی ضمن تاکید براینکه هنگامی گاز منواکسیدکربن در محیط پخش می‌شود که اکسیژن در فضا کم باشد و احتراق به صورت ناقص صورت گیرد، اظهار کرد: از آنجایی که منواکسیدکربن گازی بی‌رنگ، بی بو و بدون آثار تحریک کننده است، افراد اصلا متوجه وجود این گاز در محیط  نمی‌شوند.

عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه به هیچ وجه نباید از بخاری‌های بدون دودکش در محیط‌های بسته استفاده شود و نصب این بخاری‌ها در محیط‌های بسته ممنوع است و حتی توصیه کارخانه‌های سازنده آن‌ها همین است، افزود: از انجام بعضی از اقدامات نظیر قرار دادن دودکش در آب که توسط عده‌ای توصیه می‌شود باید خودداری شود چرا که انجام این کار نادرست است و موجب مسمومیت می‌گردد.

دبیر انجمن سم شناسی ایران توضیح داد: بهتر است از حسگرهای سنجش گاز منواکسید کربن در خانه‌ها به ویژه آپارتمان‌ها استفاده شود، چرا که می‌تواند در کاهش میزان مسمویت کمک کننده باشد و وجود گاز منواکسیدکربن در هوا را با هشداری که صادر می‌کند، به افراد نشان دهد و به طور کلی با انجام این اقدامات می‌توان از مسمومیت با گاز منواکسید کربن پیشگیری کرد.

وی در خصوص علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن متذکر شد: نشانه‌های مسمومیت با گاز منواکسیدکربن بسیار متغیر است و اگر افراد دچار هرگونه تغییر حالت و بروز علائمی نظیر ضعف، خستگی، دوبینی، سردرد، بی حالی و خواب‌آلودگی به ویژه به صورت گروهی در خانواده شدند، احتمال اینکه با گاز منواکسید کربن مسموم شده باشند بسیار زیاد است و اولین اقدام در این گونه موارد بازکردن در و پنجره‌ها و بعد از آن خروج از محیط و مراجعه به اورژانس است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =