متخصص تغذیه و عضو دفتر طب سنتی ایران با بیان اینکه عمده مشکلات بیماران کرونایی، درگیر شدن ریه است، گفت: نخود پخته برای دردهای ریوی مفید است تا آنجا که در طب سنتی از آن به عنوان غذای ریه یاد می‌شود. ضمن اینکه رفع کننده ضعف و بازگشت قوای بدن بهبودیافتگان کرونایی است.

ضعف بدنی پس از ابتلا به کرونا را با «نخود» جبران کنیم

سلامت نیوز:متخصص تغذیه و عضو دفتر طب سنتی ایران با بیان اینکه عمده مشکلات بیماران کرونایی، درگیر شدن ریه است، گفت: نخود پخته برای دردهای ریوی مفید است تا آنجا که در طب سنتی از آن به عنوان غذای ریه یاد می‌شود. ضمن اینکه رفع کننده ضعف و بازگشت قوای بدن بهبودیافتگان کرونایی است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایرنا، زهره مرتجی روز شنبه  با بیان اینکه نخود به دلیل دارا بودن اسید فولیک و آهن بالا در میان حبوبات، به بیمارانی که مشکل کم خونی دارند تجویز می شود، اظهار داشت: همچنین نخود سرشار از ویتامین های گروه «بی» است که برای رفع خستگی های مفرط و ریزش مو دارند بسیار مفید است.


وی با تاکید بر اینکه نخود دارای منیزیم بالایی است، یادآور شد: منیزیم، ریزمغذی است که باعث تسریع در انتقال کلسیم به بافت های استخوانی می شود به همین دلیل اسپاسم بیمارانی که مشکل عضلانی دارند را رفع می کند.


نخود، رفع کننده درگیری های اسکلتی و عضلانی
این متخصص طب سنتی، با بیان اینکه در طب سنتی نخود یکی از بهترین خوراکی ها معرفی شده، خاطرنشان کرد: به بیمارانی که از بیماری ام اس یا درگیری های اسکلتی و عضلانی رنج می برند توصیه می شود در برنامه غذایی خود، حتما نخود را بگنجانند.


مرتجی تصریح کرد: در اصطلاح طب سنتی، از حرارت غریزی یا انرژی زا صحبت به میان می آید که نخود از جمله حبوباتی است که ضمن انرژی زا بودن، قوای بدن را به روز رسانی می کند؛ به طور کلی در میان مراجعان هم به کسانی که همواره احساس ضعف دارند، استفاده از نخود را توصیه می کنیم.


وی با بیان اینکه امروزه استفاده از نخود در ورژن «فلافل» بسیار شایع و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، یادآور شد: استفاده از نخود به صورت غذایی با عنوان «نخودآب» که در برخی شهرهای شمالی و جنوبی طبخ و از نخود و ادویه های خاص تهیه می شود، ورژن سالم تری است و مواد غذایی بهتری دارد.


عضو دفتر طب سنتی ایران در پاسخ به اینکه در باور عمومی از نخود به عنوان حبوبات نفاخ یاد می شود، توصیه کرد: می توان در هنگام استفاده از نخود از یک قاشق غذاخوری برنج استفاده شود تا نفخ آن کم شود. البته با توجه به مقاصد طبی، توصیه می شود برخی فقط آب نخود را مصرف کنند و برخی دیگر خوردن کامل غذا.


وی یادآور شد: کسی که نسبت به نفاخ بودن نخود بسیار حساس است و بعد از هر بار مصرف باید از دارو استفاده کند، مشکلات معده دارد که باید تقویت شود.


نخود، موثر در کاهش وزن و تناسب اندام
مرتجی با بیان اینکه در رژیم های غذایی کاهش وزن هم استفاده از نخود را در سبد غذایی توصیه می کنیم، به دلایل آن اشاره کرد و گفت: نخست اینکه نخود، ملین است و به پاکسازی روده ها کمک می کند، مخصوصا در افرادی که افزایش وزن دارند. معمولا در افرادی که مشکل اضافی وزن و چاقی دارند، مشکل کبدی وجود دارد و نیاز به پاکسازی کبد دارند که استفاده از نخود کمک موثری در این امر است.


نخود، مولد خون در بدن
متخصص طب سنتی افزود: مصرف نخود پخته، موارد لزج و اضافی بدن را دفع می کند که علاوه بر آن خون سالم هم تولید می کند؛ خون بسیار خوبی که بدن می تواند با آن تغذیه و اندام ها را بازسازی و تقویت کند.


وی ادامه داد: یکسری غذاها کثیرالغذا هستند یعنی یک وعده کامل غذایی به شمار می روند که نخود از جمله این غذاها است. بنابراین استفاده از نخودی که نفخ آن گرفته شده همراه با ادویه هایی همچون زیره سیاه و رازیانه  یک وعده خیلی خوب برای افراد سالم  و بیمار است.


نخود، تقویت کننده ریه و برطرف کننده ضعف بیماران کرونایی
مرتجی متذکر شد: در دوران شیوع کرونا، یکی از مواردی که در بیماران کرونایی دیده می شود مشکلات ریوی است این در حالیست که نخود پخته برای دردهای ریوی مفید است تا آنجا که در طب سنتی از آن به غذای ریه نام برده می شود.


وی افزود: بیماران کرونا پس از بهبودی هم دچار ضعف شدید هستند که استفاده از نخود، رژیم بسیار  مفیدی برای رفع ضعف و بازگشت قوای بدن است.
عضو دفتر طب سنتی ایران با تاکید بر اینکه خوبی فلافل در نداشتن نفخ است، توضیح داد: فلافل به دلیل دارا بودن نخود، ریزمغذی های مفیدی دارد ضمن اینکه علاوه بر در دسترس بودن و قیمت مناسبی که دارد، استقبال فرزندان از آن بیشتر از آب نخود است.


مرتجی خاطرنشان کرد: اگر فلافل در رژیم غذایی هفتگی یک خانواده باشد مفید است البته باید ملاحظات بهداشتی و استفاده از روغن مناسب برای سرخ کردن آن رعایت شود. همچنین برای افراد دارای رژیم دوره ای گیاهخواری هم مفید است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha