بیانیه شدیدالحن مجمع فعالین صنفی پرستاری :

پرستاری از ده بیمار بدحال توسط یک پرستار/مسئولان منتظرند تمام پرستاران درگیر مرگِ کرونایی شوند تا نیروهای جدیدی را جایگزین کنند؟

۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۳:۱۶ - کد خبر: 303074
پرستاری از ده بیمار بدحال توسط یک پرستار/مسئولان منتظرند تمام پرستاران درگیر مرگِ کرونایی شوند تا نیروهای جدیدی را جایگزین کنند؟

سلامت نیوز:مجمع فعالین صنفی پرستاری کشور طی بیانیه ای با تاکید بر اینکه :« افزایش فشار کاری بر پرستاران که در حال حاضر حداقلترین شکل دادن بیش از ده بیمار بدحال به یک پرستار است که گاهی تعدادی از این بیماران ICU لازم هستند ، ضمن مخاطره ی سلامت پرستار و صد برابری کردن احتمال ابتلای وی ، موجب عدم ارائه ی مراقبتهای مناسب از بیماران و افزایش تصاعدی مرگ و میرها شده است.»خاطر نشان کرد :«جذب نیروی شرکتی ، قراردادهای 89 روزه ی فریبکارانه ، عدم تسهیل استخدام کادر مورد نیاز ، افزایش دهانه ی گشاد بی عدالتی که با پرداخت کارانه های 50 هزار تومان با وجود تزریق هزاران میلیارد تومان پول به نظام سلامت رخ داده و منجر به ایجاد اختلاف چند صد برابری پرداختها شده ، عدم اجرای هیچ کدام از قوانین خاص گروه پرستاری ، عدم رعایت شأن انسانی کادر درمان و بی توجهی به نیازهای روحی و روانی و اجتماعی ایشان در حال حاضر پرستاری را به اغما برده است . »

به گزارش سلامت نیوز متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:


این ایام که به روز پرستار نزدیک می شویم ، شاهد سیاهترین و دردناکترین اتفاقات در حوزه ی بهداشت و درمان برای کارکنان پرستاری هستیم : پرستار مادر دو فرزند اوتیسم در همدان در خط مقدم کرونا به کارگیری می شود و مبتلا و فوت می گردد.

پرستار باردار جوان با وجود دیابت بارداری در بخش پر خطر بی توجه به وضعیتش و گواهی پزشکی و فقط به خاطر اینکه شرکتی بوده و ترس از دست دادن کار داشته جان خودش و نوازاد معصومش را فدای نادانی و بی مسئولیتی عده ای می کند ، و شهادت دهها پرستار دیگر نمونه ی کوچکی از ظلمهای سیستمی به پرستاری است و بیشتر مرگها حاصل این ندانم کاریهای بی بازخواست است .


متاسفانه کمبود شدید نیرو که قبل از کرونا به یک سوم کف استاندارد رسیده بود و امروز با ابتلای بیش از نیمی از پرستاران و خروج بیش از 6000 پرستار قراردادی که عاقلانه طبق منطق رییس جمهور محترم از سیستم خارج شدند و فوتهای بی دلیل که حاصل عدم مدیریت و عدم تامین تجهیزات مناسب و عدم رعایت پرخطری و ... است ،قطعا موجب چند برابر شدن فشارهای کاری بر پرستاری شده است .

افزایش فشار کاری بر پرستاران که در حال حاضر حداقل ترین شکل،دادن بیش از ده بیمار بدحال به یک پرستار است که گاهی تعدادی از این بیماران ICU لازم هستند ، ضمن مخاطره ی سلامت پرستار و صد برابری کردن احتمال ابتلای وی ، موجب عدم ارائه ی مراقبتهای مناسب از بیماران و افزایش تصاعدی مرگ و میرها شده است.

از طرفی متاسفانه در تمام این دوران بخصوص در 9 ماه اخیر تنها حمایت انجام شده چند ماشاالله و اعلام حمایت شعاری در رسانه ها و ... بصورت مستمربوده است که هرگز در عمل اتفاق نیافتاده است .

علیرغم دستور صریح مقام معظم رهبری، نه حمایت مالی چندانی شده و نه جذب نیرو حداقل به اندازه خروجی ها انجام گرفته است بلکه بر عکس تا کسی زبان به اعتراض گشوده درب اخراج را فرارویش گشوده اند .

جذب نیروی شرکتی ، قراردادهای 89 روزه ی فریبکارانه ، عدم تسهیل استخدام کادر مورد نیاز ، افزایش دهانه ی گشاد بی عدالتی که با پرداخت کارانه های 50 هزار تومان با وجود تزریق هزاران میلیارد تومان پول به نظام سلامت رخ داده و منجر به ایجاد اختلاف چند صد برابری پرداختها شده ، عدم اجرای هیچ کدام از قوانین خاص گروه پرستاری ، عدم رعایت شأن انسانی کادر درمان و بی توجهی به نیازهای روحی و روانی و اجتماعی ایشان در حال حاضر پرستاری را به اغما برده است .

متاسفانه تشکلهای صنفی پرستاری بخصوص سازمان نظام پرستاری از ریل مطالبه گری خارج شده است توجهی به وضعیت واقعی پرستاری ندارند و بغض در گلو مانده جامعه پرستاری کشور است که توسط خانه ی پرستار به صورت فریاد شنیده می شود .

متاسفانه سازمان نظام پرستاری که باید پیگیر حقوق پرستاری باشد ضمن تعطیلی فعالیتها ، به تبلیغ شعارهای بی پایه ی مسئولان می پردازد و امید جامعه ی پرستاری از این تشکیلات را کاملا نا امید کرده است .

عدم نمایندگی افکار عمومی جامعه پرستاری توسط سازمان نظام پرستاری باعث بی اعتمادی بدنه و عبور پرستاری از سازمان صنفی شان شده که به شکل های مختلف اعتراضی در کشور خودش را نشان می دهد.

در این اوضاع گویا مسئولان بسیار محترم منتظرند تمام پرستاران فعلی درگیر مرگ کرونایی شوند تا نیروهای جدیدی را جایگزین کنند . اگر استخدام همین امروز هم کلید بخورد با گزینش و ... که به ناخن و مو و ... بند است بی شک تا یک سال دیگر هم نیرویی وارد نظام مراقبتی نخواهد شد و پرستاری روز به روز شاهد مرگ مادران و پدران و پرستاران باردار و پر خطر و ... بیشتری خواهد بود .

مجمع فعالین صنفی پرستاری کشور، ضمن محکوم کردن تمام بی توجیها و شعارهای بی پشتوانه و بی عمل و ایجاد جو رسانه ای کاذب مبنی بر حمایت از کادر پرستاری ، به مسئولان نظام سلامت هشدار می دهد که به هیچ عنوان حاضر به معامله ی جان و سلامتی مردم و مراقبین سلامت نبوده و خواهان اصلاح و تغییر رویکرد ظالمانه ی مدیران و مسئولان مربوطه و ورود به عملی کردن تمام وعده ها با نیت بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به مردم به شرح ذیل و با فوریت است .

بی شک انتظار داریم اقدامات به صورت عملی و با اطلاع رسانی کامل از طریق کانالهای ارتباطی مورد اعتماد جامعه ی پرستاری انجام گیرد :


1- استخدام سریع و بی قید و شرط کلیه ی پرستاران در حال طرح ،شرکتی، قراردادی وبیکار با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری و با مجوز ستاد بحران کرونا با حذف بروکراسی اداری که بی شک به فوریت به تایید مجلس محترم نیز می رسد .


2- برقراری سریع فوق العاده ویژه ی وعده داده شده از اول آذر ماه به میزان حداکثری .

3- آغاز اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که در برنامه ششم توسعه بر دولت تکلیف شده است.

4- آغاز اجرای مزایای مشاغل سخت برای کلیه ی مشمولین، (پرستاران و بهیاران و اتاق عمل و هوشبری و فوریت و ....) شامل بازنشستگی با 20 سال سابقه و دادن 2 ماه مرخصیطبق قانون ارتقاء بهره وری.

5- رعایت شرایط مخاطره ای برای کارکنان نظام مراقبت و دور کردن افراد پرخطر جامعه ی پرستاری از کانونهای پر خطر در راستای جلوگیری از رویداد حوادثی مشابه مرگ پرستار باردار یا دارای شرایط خاص و بیماری و ...

6- تغییر مسئولان بی کفایت در حوزه های مربوطه که بارها مهر باطل شد بر عملکردشان خورده است .

7- تشکیل کارگروه اجرایی (نه مذاکره ای ) مورد تایید جامعه ی پرستاری برای آغاز اجرای مطالبات پرستاری و اطلاع رسانی مکرر اقدامات انجام شده به جای وعده های فریبنده .

در نهایت مجمع فعالین صنفی پرستاری برخواسته از بدنه درد کشیده درک نشده بالینی پرستاری کشور به علت ضعف در عملکرد نهاد های هویتی پرستاری اعم از معاونت پرستاری و مدیرانش ، نظام پرستاری و سایر تشکل های پرستاری به کما رفته ، از مسئولان انتظار دارد حسن نیت خود را تا قبل از روز پرستار و با تشکیل کارگروه اجرایی واقعی 6 بند فوق الذکر را اجر ایی نموده به جامعه ی مظلوم واقع شده و خدوم پرستاری و مراقبین سلامتی ملت نشان دهند ، در غیر این صورت بی شک شاهد بروز اعتراضات گسترده ی این قشر فرهیخته و جان به لب رسیده خواهند بود که مطلوب هیچ طرف نیست .


امیدواریم با استیلای حق و عدالت بر صنف محوری و منافع طلبی ، افق های مناسبی فر روی کارکنان نظام سلامت با تزریق امید و عدالت گشوده شود.

والسلام ((مجمع فعالین صنفی پرستاری کشور))

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علی رحمان
عالی بود . امیدوارم مسئولین به این درک برسند که کرونا با مراقبت پرستاری درمان می شود نه با امر و دستور ک دروغ
پرستار
سلام وخسته نباشید
مسیولین محترم از وزیر گرفته تا مدیران پرستاری همه کمر به مرگ پرستاران بستن وفقط سخنرانی های بی اساس انجام میدهند وانتظار مردم رو از ما بالا میبرند بدون انکه حتی یکی از وعده های دروغینشان اجرایی شود کوچکترزن تفاوتی برایشان زنده بودن ویا مرده بودن من پرستار ندارد
محمود عمیدی
سلام ممنون از مدیران سلامت نیوز ، ولی تا همه ی ما کشته نشیم اقدتمی نمی کنند
اسی
هرف دل مارو زدید. ان شالله مسولان کمی به فکر بیفتند
علی
سازمان نظام پرستاری ظاهرا از همه چیز راضیه
هیچ نظری نداره؟
نظریان
سلام ودرود برشما
خدا قوت موافقم
احمد
پرستاران خواستار اجرای فوری قوانین تصویب شده و اجرای عدالت هستند. ما پرستاران به جد از مجمع فعالان صنفی پرستاری حمایت میکنیم
آرش
به داد پرستاران برسید. دونه دونه دارن شهید میشن. بدتر از همه چیز وعده‌های پوچ و توخالی‌ است که به شدت هم رسانه ای میشه ولی در عمل هیییییچ امتیازی به پرستاران داده نشده و با کمترین حقوق و مزایا جان خودشون و خانوادشون را به خطر میندازن. مگر پرستار ها چه چیزی میخواهند؟ پگر غیر از اجرای قانون مطالبه دیگری دارند؟ واقعا چه کسی مانع اجرای قانون است؟ مسوول این بی عدالتی ها کیست؟
رضا
پرستاری مستقیما با سلامت مردم ارتباط دارد و به عنوان شغل حاکمیتی شناخته شده است بنابر این پرستار شرکتی و 89 روزه معنایی ندارد. مسئولین بحای شعار در عمل قدر و منزلت پرستاران را بدانند و مطالبات قانونی آنها را مد نظر داشته باشند تا درد بیماران هم کم شود
5.27613s, 28q