همیشه همینطور است، اول هر چیز را سفت و سخت می‌گیریم و بعد عادت می‌کنیم و فراموش! اوایل شیوع کرونا همه در خانه نان درست می‌کردند، روزشمار قرنطینه خانگی‌شان را به رخ همدیگر می‌کشیدند، اما کمی بعد همه‌چیز به روال عادی برگشت.

ترافیک عجیب و غریب خیابان‌ها هنگام آغاز ساعت محدودیت

سلامت نیوز:همیشه همینطور است، اول هر چیز را سفت و سخت می‌گیریم و بعد عادت می‌کنیم و فراموش! اوایل شیوع کرونا همه در خانه نان درست می‌کردند، روزشمار قرنطینه خانگی‌شان را به رخ همدیگر می‌کشیدند، اما کمی بعد همه‌چیز به روال عادی برگشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ،داستان محدودیت‌های آذرماه هم همینطور بود، اوایل که محدودیت‌های تردد از ساعت 9‌شب اعمال شد، تهران بعد از ساعت‌21 تبدیل به شهر ساکتی شد. مردم تا نارنجی شدن تهران هم کم‌و‌بیش قوانین منع تردد را سفت و سخت گرفتند اما درست بعد از تمام شدن محدودیت‌های دو هفته‌ای با اینکه هنوز محدودیت‌های تردد ادامه دارد دیگر کسی به محدودیت‌ها توجه ندارد، گو اینکه مردم حوصله‌شان سر رفته است.

در دو، سه شب گذشته اگر به خیابان رفته باشید متوجه ترافیک عجیب و غریب خیابان‌ها در هنگام آغاز ساعت محدودیت می‌شوید که نشان از بی‌توجهی مردم به قانون منع تردد بعد از ساعت‌21 دارد.

این مساله همان هشدار روزهای قبل وزیر بهداشت و دیگر کادر درمانی کشور درباره عادی‌انگاری شرایط کروناست که خود تهدید بزرگی است.مردم حوصله‌شان زود سر می‌رود. از ماسک، از ضد‌عفونی‌کردن دست‌های‌شان، از فاصله اجتماعی، از مسافرت نرفتن و حالا از اینکه بعد از ساعت 9‌شب در خانه‌های‌شان باشند.حتماً کار سختی است که بعضی‌ها حاضر هستند جریمه‌اش را بپردازند اما زیر بار این محدودیت نروند.

باید این شب‌ها به خیابان بروید و خودتان را به یکی از چهارراه‌ها برسانید آن وقت متوجه می‌شوید منع تردد  ساعت 9‌شب بیشتر شبیه یک شوخی است. یکی از رانندگان جوان بدون اینکه مجوز حضور داشته باشد در خیابان تردد دارد به «صبح‌نو» می‌گوید: «چند نفری با دوست‌هایم می‌رویم پارکی، قهوه‌خانه‌ای، پول جریمه ماشین را هم با هم دنگی دونگی حساب می‌کنیم.»

می‌پرسیم مگر قهوه‌خانه‌ها در این روزها باز هستند؟ می‌خندد و می‌گوید: « بیایید همین الان شما را به 10‌قهوه‌خانه باز ببرم، فقط کرکره‌های‌شان را پایین می‌کشند وگرنه در که بزنی در را برایت باز می‌کنند. اغلب شاگردهای‌شان در مغازه ایستاده‌اند مشتری را شناسایی می‌کنند خودشان کرکره را بالا می‌دهند.» می‌گوییم اینطور دوباره وضعیت تهران قرمز می‌شود، می‌گوید:

« حوصله‌مان سر می‌رود. چقدر در خانه بنشینیم. حالا اگر ما ماشین بیرون نیاوریم همه چیز درست می‌شود؟ بروند وضعیت مترو و اتوبوس‌ها را درست کنند. اینکه با خودرو شخصی بیرون بیاییم خیلی بهتر از این است که با مترو و اتوبوس تردد کنیم.» مردم عادت کردند راننده تاکسی‌های اینترنتی است و برای تردد در تمامی ساعات شبانه‌روز مجوز دارد.

می‌گوید خیلی‌ها این دوران رفتند در تاکسی‌های اینترنتی ثبت‌نام کردند که این مجوز را بگیرند. مجتبی 36‌ساله است و به «صبح‌نو» می‌گوید: «‌تعداد مسافران در زمان محدودیت‌های کرونایی سه یا چهار برابر شده است، وقتی هم مسافر زیاد شود قیمت‌ها بالا می‌رود  و این به نفع ماست به همین خاطر تقریباً بیشتر کار می‌کنیم.» می‌پرسیم به نظر او چند شب اخیر چرا خیابان آنقدر ترافیک شده است، می‌گوید:

« معلوم است! مردم دوباره عادت کردند. چند شب اول محدودیت‌ها شب‌های تهران مثل شهر ارواح شده بود. ساعت 9‌شب به بعد تک و توک ماشین در خیابان می‌دیدید اما حالا دوباره همه‌چیز عادی شد. همانطور که گفتم خیلی‌ها رفته‌اند در تاکسی‌های اینترنتی ثبت‌نام کرده‌اند تا با مجوز آن در خیابان حضور پیدا کنند. خیلی هم راحت مجوز می‌دهند، کافی است ثبت‌نام کنی !»

 شاید چیزی می دانند که ما نمی دانیم

اما بعضی از مشاغل هم که در این دوران مجوزی برای حضور بعد از ساعت‌21 در خیابان دارند از این وضعیت تعجب کرده‌اند. با این اوضاع بعید می دانیم که وضعیت تهران همینطور نارنجی بماند و تعداد قربانیان دوباره بالا نرود. پرستاران این روزها با خواهش و گاهی پیام هایی با لحن التماس از مردم می خواهند محدودیت ها را جدی بگیرند

 یکی از اصحاب رسانه با انتشار تصویری از ترافیک در یکی از خیابان های تهران در صفحه مجازی خود نوشت:« ساعت از 9 شب گذشته است و ترافیک بیداد می کند و مثلا مقررات منع رفت و آمد تا چهار صبح برقرار است. چند حالت متصور است.یک: همه ماشین ها تاکسی اینترنتی شدند، دو: جریمه دویست هزار تومانی عین خیال‌شان نیست. سه: نمی دانند منع تردد برقرار است که بعید می دانم.

چهار: چیزی می دانند که ما نمی دانیم. او در ادامه نوشت:« ما مجبوریم این ساعت تردد کنیم چون جزو مشاغلی هستیم که تحت هیچ شرایطی تعطیل نمی شوند، چون جریان اطلاع رسانی تعطیل بردار نیست.»

گران شدن، آن هم زمان احتیاج

گران شدن هزینه تاکسی های اینترنتی در این دوران یکی از اتفاق های ناخوشایند است.چرا که درست زمانی که مردم به این خدمات احتیاج دارند قیمت آن بالا رفته است. کافی است خودتان یک بار مسیری که برای همیشه درخواست ماشین می کردید را امتحان کنید هزینه آن به خصوص ساعت 9 شب به بعد حداقل 2 برابر شده است.

البته در این مورد شرکت اسنپ  هیچ توضیحی ندارد جز اینکه هر وقت تقاضا بالا می رود هزینه ها هم بالا می رود. البته این توضیحی است که آخرین بار برای بالا رفتن قیمت ها به «صبح نو» داد. البته در گفت و گوی خبرنگار «صبح نو» با یکی از رانندگان اسنپ، او می گوید:

«  با توجه به اینکه از زمان کرونا درخواست تاکسی های اینترنتی مردم بیشتر شده است اما درآمد رانندگان زیاد تغییری نکرده است چون تاکسی های اینترنتی سعی در جذب نیروی بیشتر و بیشتر می کنند.» زهرا یکی از شهروندان هم به می گوید:« من قبلا با مترو در سطح شهر تردد می کردم اما با شیوع کرونا از آن جایی که خیلی نگران هستم، برای اینکه ناقل بیماری نباشم ترجیح دادم که به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با تاکسی های اینترنتی تردد کنم، اما هر روز با قیمت هایی رو به رو می شوم  که من را شوکه می‌کند، من برای یک مسافت ۲۰ دقیقه ای که قبل از عید 13 هزار تومان پول پرداخت می کردم الان باید بالای ۳۰ هزار تومان بپردازم و حتی در ساعت های پیک ترافیک مبلغ به بالای ۴۰ هزار تومان هم می رسد! »


شلوغی‌ای که توجیهی ندارد!شلوغی مترو و بی آرتی در چند روز گذشته نشان می‌دهد حتی کسانی که قصد بیرون آوردن خودروی شخصی را هم ندارند دیگر حوصله در خانه نشستن را ندارند و می‌خواهند از بازگشایی مغازه ها لذتی ببرند. البته شلوغ بودن این طور مکان ها در پایتخت طبیعی است اما شلوغی آن در روزهایی که منع تردد اعلام شده است آن هم بعد از ساعت 9 شب اصلا توجیهی ندارد. مترو و بی آرتی یکی از مکان هایی است که بهتر است در صورت ضرورت از آن استفاده کرد.


کجاست گوش شنوا؟

با این اوضاع بعید می دانیم وضعیت تهران همینطور نارنجی بماند و تعداد قربانیان دوباره بالا نرود. پرستاران این روزها با خواهش و گاهی پیام هایی با لحن التماس از مردم می خواهند محدودیت ها را جدی بگیرند. عکس هایی از بیمارستان ها و اورژانس‌ها نشان می دهند که تقریبا تعداد بیمارها کمتر شده است و می خواهند مردم رعایت کنند اما کجاست گوش شنوا ؟  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =