پرهیز از تعجیل در لغو محدودیت‌های کرونایی

۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 306239
پرهیز از تعجیل در لغو محدودیت‌های کرونایی

سلامت نیوز:معاون بهداشت ستاد کروناي استان تهران با تاکيد بر اينکه نبايد در بازگشايي‌ها و رفع محدوديت‌هاي کرونايي تعجيل کنيم، عنوان کرد: بايد صبوري بيشتري داشته باشيم تا شرايط کمي پايدارتر شود و بعد از آن بر اساس شيوه نامه‌ها و به صورت تدريجي و با مجوز ستاد کروناي استان و ستاد ملي کرونا نسبت به بازگشايي‌ها اقدام کنيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ، دکتر عليرضا دلاوري با اشاره به کاهش آمار ابتلا و فوتي‌هاي ناشي از کرونا در تهران و در پي آن تبديل وضع تهران به رنگ «زرد کرونايي»، اظهار کرد: نکته قابل توجه اين است که رنگ‌هاي کرونايي تنها بر اساس اعداد و ارقام و آمار ابتلا به کرونا در شهرها تعيين شده، در حالي‌که طبق گفته‌ مسئولان وزارت بهداشت و کارشناسان دانشگاهي وضع اپيدمي همچنان در کشور ناپايدار و شکننده بوده و با کوچکترين بي‌احتياطي قابل‌بازگشت است.

وي ضمن انتقاد از لغو محدوديت ترددهاي بين‌استاني، اظهار کرد: در حال حاضر بسياري از شهرهاي شمالي کشور در وضع نامناسبي به سر مي‌برند و لغو ترددها و محدوديت‌ها به صورت ناگهاني و بدون نظارت کافي مي‌تواند باعث تردد افراد آلوده در شهرهاي مختلف و در پي آن فعال شدن مجدد چرخه ويروس شود.


اپيدمي هنوز کامل کنترل نشده
دلاوري با بيان اينکه اپيدمي هنوز به صورت کامل کنترل نشده و شرايط همچنان شکننده است، بيان کرد: در حال حاضر با رعايت حداکثري موازين بهداشتي و همچنين اجراي طرح محله محور شهيد سليماني، غربالگري فعال و شناسايي مبتلايان، ايزولاسيون و قرنطينه آنان و همچنين رديابي تماس‌هاي نزديک آنان، توانسته‌ايم تا حدودي اپيدمي را تحت کنترل درآوريم، ولي اگر مجددا شرايط را عادي تلقي کرده و محدوديت‌ها را رها کنيم شرايط وخيم اپيدمي برگشت‌پذير است.

معاون بهداشت ستاد کروناي تهران ادامه داد: به عنوان يک کارشناس تقاضا دارم که ارگان‌ها و ستادهاي تصميم‌گير درباره بازگشايي‌ها و لغو محدوديت‌ها تعجيل نکنند. وي در اين رابطه ضمن انتقاد از اعلام بازگشايي مدارس زير 50 نفر دانش آموز، اذعان داشت: براي بازگشايي‌ها به خصوص بازگشايي مدارس بايد نکات خاص و ويژه‌اي را در نظر گرفت، الان به کلام گفته مي‌شود مدارس داراي 50 دانش‌آموز قابل کنترل است، ولي اجراي آن به افزايش سطح ترددها در حوزه شهري منجر شده و در پي آن چرخه ويروس مجددا فعال مي‌شود.


محدوديت‌ها‌ سبب کاهش تلفات کرونا شده
دلاوري در اين رابطه از پيشنهاد ستاد کروناي تهران مبني بر عدم بازگشايي مدارس تهران و ادامه برگزاري آموزش‌هاي غيرحضوري براي کليه مقاطع خبر داد. وي با بيان اينکه در پي برنامه‌ريزي‌ها و محدوديت‌هاي اخير خوشبختانه به سمت کاهش ميزان بروز و تلفات ناشي از بيماري حرکت کرده‌ايم، تاکيد کرد: ولي اين حالت کاملا شکننده بوده و ممکن است با يک بي‌احتياطي مجددا در بهمن ماه دچار پيک اپيدمي شويم؛ بنابراين از همين امروز بايد حواس خود را جمع کنيم و نکات و شيوه نامه‌هاي بهداشتي را اکيدا رعايت کنيم.

معاون بهداشت ستاد کروناي تهران همچنين با اشاره به برگزاري جلسه‌ ستاد کرونا در استانداري براي تصميم‌گيري در خصوص بازگشايي‌ها، مراسمات و ساير تجمعات پيش رو، در اين خصوص خطاب به مديران و مسوولان اصناف و ارگان‌هاي مختلف عنوان کرد: براي بازگشايي‌ها بايد از مصوبات ستاد ملي و استاني کرونا تمکين شود و پيش از ابلاغ مصوبات ستاد مساله‌اي اعلام و اجرا نشود.دلاوي همچنين عنوان کرد: در رابطه با نحوه بازگشايي اماکن و ارگان‌ها در سطح استان تهران پروتکل‌هايي در ستاد کروناي تهران در حال تدوين و آماده‌سازي است که پس از تصويب در ستاد ملي کرونا اجرايي خواهد شد و براي همه اماکن و سازمان‌ها لازم‌الاجراست.


براي بازگشايي‌ها تأمل شود
معاون بهداشت ستاد کروناي تهران تاکيد کرد: توصيه ما اين است که براي بازگشايي‌ها به‌خصوص در مورد اماکني که با مباحث اقتصادي درگير نيستند، کمي تأمل شود و صرف اينکه تهران وارد وضع زرد شده سريعا به سمت بازگشايي‌ها حرکت نکنيم، اجازه دهيم چند روزي از اين وضع بگذرد تا شرايط تثبيت شود و بعد تصميم‌‌گيري شود. البته تصميمات نيز بايد از طريق ستاد کروناي ملي و ستاد استاني اعلام شود نه اينکه هر سازماني به طور مستقل تصميم‌گيري کند.

دلاوري همچنين ضمن ابراز اميدواري براي تداوم شرايط کاهشي ابتلا و تلفات ناشي از کرونا در سطح کشور، گفت: اميدواريم با درمان قطعي اين بيماري و آغاز سريع‌تر و گسترده واکسيناسيون عمومي در کشور بتوانيم هر چه زودتر به شرايط عادي زندگي و بازگشايي‌هاي کلي برگرديم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.941s, 19q