عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: مادران بسیاری با به دنیا آوردن نوزاد معلول طرح شکایت کرده و می گویند چرا اجبار نکردید غربالگری کنیم و خیلی از پزشکان در مراجع قضایی محکوم شده اند.

شکایت مادر کودکان معلول از پزشکانی که غربالگری نکردند

سلامت نیوز: عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: مادران بسیاری با به دنیا آوردن نوزاد معلول طرح شکایت کرده و می گویند چرا اجبار نکردید غربالگری کنیم و خیلی از پزشکان در مراجع قضایی محکوم شده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، سازمان نظام پزشکی روز شنبه در توییتر به نقل از مطلبی از ناهید خداکرمی عضو شورای عالی این سازمان پرداخت.

در این مطلب به نقل خداکرمی آمده است: پزشکان و متخصصان باید بگویند غربالگری باشد یا نه. پزشک و ماما به مادر مشاوره می دهند اما مادر می تواند این کار را نکند ولی گاهی دیده شده مادر با به دنیا آوردن نوزاد معلول طرح شکایت کرده و می گوید چرا اجبار نکردید و خیلی از پزشکان در مراجع قضایی محکوم شده اند.

اخیرا، کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در صفحه توئیتر مدعی شد که مجلس شورای اسلامی غربالگری اجباری زایمان را لغو کرده است.

پس از آن کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: غربالگری بیماری‌های ژنتیکی جنین هیچگاه اجباری نبوده و دستورالعمل وزارت بهداشت در این رابطه با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه والدین، عملی شده و البته نقش موثری در کاهش موارد تولید بیماری‌های ژنتیکی از جمله سندرم داون و نظایر آن داشته و خواهد داشت. همه در قبال جمعیت و سلامت جمعیت در چارچوب دستاوردهای دانش نوین بشری مسوولیم، نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha