دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۲
کد خبر: 307793

افزون بر خارش، عطسه و آبریزش چشم، یکی از علایم و عوارض کلاسیک آلرژی‌ها یا برخی بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، گرفتگی بینی است که برای بهبود آن ابتدا دلیل بروز این شرایط را شناسایی کنید.

علت‌های گرفتگی بینی و راه‌هایی برای درمان آن

سلامت نیوز:افزون بر خارش، عطسه و آبریزش چشم، یکی از علایم و عوارض کلاسیک آلرژی‌ها یا برخی بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، گرفتگی بینی است که برای بهبود آن ابتدا دلیل بروز این شرایط را شناسایی کنید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،البته اگر گرفتگی بینی پایدار است یا با مخاط غلیظ و تغییر رنگ داده، احساس ناخوشی، تب، دندان درد، یا سردرد شدید همراه می‌شود باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. در ادامه با برخی از دلایل شایع گرفتگی بینی و روش‌های بهبود آن بیشتر آشنا می‌شویم.
 
آلرژی‌ها

مواجهه با گرده گیاهان، گرد و غبار و کپک می‌تواند باعث بروز گرفتگی بینی شود. ساده‌ترین راهبرد اجتناب از این موارد است  اما  می‌توانید با  زدن ماسک و دوش گرفتن پس از بازگشت به خانه، به ویژه در روز‌های خشک و  همراه با وزش باد  از خود محافظت کنید. آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه نیز می‌تواند به رفع گرفتگی بینی کمک کند.شما می‌توانید شست‌وشوی بینی را برای پاک سازی مواد آلرژی‌زا مد نظر قرار دهید. 

سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا

گرفتگی بینی یکی از علایم مشخص سرماخوردگی و آنفلوآنزا و از علایم نادر کرونا می‌تواند باشد. در این موارد، اگر به خوبی از خود مراقبت نکنید، احتمال ابتلا به یک عفونت ثانویه ناشی از باکتری‌هایی که در مخاط راکد رشد می‌کند، وجود دارد. آنتی‌هیستامین‌ها می‌تواند به رفع گرفتگی بینی کمک کند اما شست‌ وشوی بینی هم  برای  پاک سازی ویروس‌ها و باکتری‌ها موثر است.از دیگر مواردی که می‌توانید برای مراقبت از خود انجام دهید نوشیدن آب فراوان و استراحت کافی است. 

سینوزیت

سسینوس‌ها، حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که به تخلیه مخاط از بدن کمک می‌کند. اگر سینوس‌ها ملتهب شود، احتمال مواجهه با گرفتگی بینی وجود دارد. این شرایط ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.

بهترین اقدامی که می‌توانید برای سینوزیت ناشی از ویروس انجام دهید، کنترل علایم است. در این مورد بهتر است از مصرف آنتی‌هیستامین‌ها پرهیز کنید و اگر فشار خون بالا ندارید   به جای آن از  ضداحتقان‌های بدون نسخه که به تخلیه سینوس‌ها کمک می‌کند، استفاده کنید. اسپری‌های بینی حاوی استروئید هم  ممکن است مفید باشد.

 انحراف تیغه بینی

گاهی اوقات گرفتگی بینی ممکن است به‌ دلیل مشکلات ساختاری درونی از جمله انحراف تیغه بینی باشد. این شرایط زمانی رخ می‌دهد که تقسیم‌کننده غضروفی و استخوانی بین سوراخ‌های بینی از شکل طبیعی خود خارج شده باشد. یکی از نشانه‌های انحراف تیغه بینی توانایی تنفس فقط از یک سمت بینی است. اگر همچنان می‌توانید نسبتا راحت تنفس کنید، دارو‌های آلرژی برای باز کردن مسیر‌های تنفسی ممکن است موثر باشد، اما برخی افراد هم به عمل جراحی نیاز پیدا می‌کنند. 

 بارداری

گرفتگی بینی در دوران بارداری که به نام رینیت بارداری شناخته می‌شود به  دلیل جریان خون بیشتر به درون بافت نرم بینی رخ می‌دهد. رینیت بارداری زندگی فرد را در معرض خطر قرار نمی‌دهد، اما درمان آن با دارو‌ها می‌تواند خطرناک باشد. به جای آن ، بیشتر زنان شست‌وشو با محلول سالین را مد نظر قرار می‌دهند.این اقدام ساده می‌تواند به تخلیه مخاط راکد به خارج از بینی کمک کند. 

 پولیپ‌های بینی

تحریک مداوم بینی ناشی از سینوزیت مزمن یا آلرژی‌ها می‌تواند موجب التهاب شود که سپس موجب ایجاد پولیپ در پوشش داخلی بینی می‌شود. پولیپ‌ها به طور معمول موجب درد یا خونریزی نمی‌شوند، اما ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که مسیر‌های بینی را مسدود کنند. برای برخی افراد، استروئید‌های خوراکی یا بینی برای کوچک شدن پولیپ‌ها و پیشگیری از بازگشت آن‌ها کفایت می‌کند. افراد دیگر نیازمند انجام عمل جراحی هستند. 

محرک‌های شیمیایی

برخی ترکیبات به ویژه عطرها یا شامپوها می‌تواند از مقصران اصلی باشد.عطر‌ها نه تنها می‌تواند موجب گرفتگی بینی شود، بلکه می‌تواند حس بویایی را مختل  و احساس گرفتگی و پری بینی را هر چه بیشتر تقویت کند. اگر فکر می‌کنید محصولاتی که استفاده می‌کنید از جمله شامپوها، صابون ها، شوینده‌ها و نرم کننده‌های پارچه در گرفتگی و پری بینی شما نقش دارد، به دنبال گزینه‌های بدون عطر باشید. 

 استرس

استرس و دیگر احساسات قوی می‌تواند موجب تغییراتی در سطوح هورمون‌ها شود  و رگ‌های خونی در بینی را بزرگ‌تر ، بینی را منقبض و تنفس را دشوار کند. این شرایط به نام رینیت وازوموتور یا رینوپاتی غیرآلرژیک شناخته می‌شود. بهترین اقدام، شناسایی منبع استرس و حذف یا یافتن روش‌هایی سالم مانند ورزش کردن برای مقابله با آن است. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =