رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان موثرترین راهکار مقابله با کرونا

۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۰۹:۵۹ - کد خبر: 308127
رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان موثرترین راهکار مقابله با کرونا

سلامت نیوز: رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران برلزوم رعایت اصول بهداشتی برای پیشگیری از ویروس کرونا تاکید کرد و گفت: همچنان موثرترین راهکار برای مقابله با بیماری کرونا حتی نوع انگلیسی آن، رعایت پروتکل های بهداشتی است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،دکتر سید محمد جزایری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد که مردم باید اصول بهداشت فردی همچون استفاده از ماسک، شستن مرتب دست ها و فاصله گذری اجتماعی را به دقت رعایت کنند تا از آسیب این اپیدمی در امان باشند.جزایری به مردم توصیه کرد که تا حد امکان از حضور در اماکن شلوغ و پرازدحام به شدت خودداری کنند.


ویروس انگلیسی سبب کشندگی بیشتر نمی شودرییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران اظهار داشت که نمی توان با قاطعیت اعلام که ویروس انگلیسی سبب کشندگی بیشتر می شود.وی افزود: چند ماهی است که جو دنیا از جمله ایران نسبت به ویروس کرونای جدید با منشا انگلیس ملتهب شده و این ویروس در چندین کشور دیگر مشاهده است. انواع دیگر آن نیز در آمریکا، اروپا و برزیل مشاهده شده ولی نوع آفریقای جنوبی آن از بقیه متمایزتر و مهمتر است و هنوز نوع آفریقای این ویروس در ایران گزارش نشده است.جزایری ادامه داد: داده های موجود نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد احتمال سرایت این ویروس بیشتر است. این ویروس با جهش خود تمایل بیشتری برای اتصال به گیرنده های سلول ها در بدن فرد بیمار دارد.وی ادامه داد: اینکه این ویروس باعث افزایش شدت بیماری شود، هنوز به اثبات نرسیده است ولی در مطالعه ای که در انگلیس انجام گرفته و چند روز قبل انتشار یافته، ۳۰ درصد افزایش مرگ و میر به خصوص در افراد بین ۵۵ تا ۶۹ سال به نسبت ویروس معمولی کرونا گزارش شده است.


وی ادامه داد: در حال حاضر این مطالعه تنها مورد گزارش شده در مورد عواقب عفونت با این ویروس جهش یافته است. در آینده باید گزارشات علمی بیشتری انتشار یابد تا در مورد ارتباط ویروس جهش یافته با شدت بیماریزایی آن اطلاعات کافی به دست بیاوریم.


موارد ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور گزارش شده استرییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: تا این لحظه موارد معدودی از ابتلا به ویروس انگلیسی در نقاط مختلف کشور گزارش شده است.جزایری اظهار داشت: در حال حاضر نمی توان تعداد دقیق بیماران مبتلا به این نوع ویروس را در کشور مشخص کرد به عبارتی به طور دقیق این تعداد هنوز معین نشده است. علت این است که در این موارد باید سیستم مراقبت و گزارش دهی با استفاده از تکنولوژی های نوین با همکاری یکدیگر بیماریابی کنند.وی ادامه داد: مطمئنا در هفته های آینده اطلاعات کامل تر و بیشتری در این زمینه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.جزایری افزود: همگرایی در مجموعه های وزارت بهداشت در مورد ردیابی این ویروس جهش یافته انجام گرفته و هفته های آینده می توانیم اطلاعات خوبی در مورد ویروس در گردش یافته در اختیار مردم بگذاریم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.86994s, 19q