گمشده در آوار

۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۳:۵۱ - کد خبر: 308670
گمشده در آوار

سلامت نیوز:دو هفته از وقوع زمین لرزه سی‌سخت ‌می گذرد و با اینکه اسکان موقت تمام و بازسازی برخی خانه‌ها آغاز شده است ؛آموزش و زیر ساخت‌های آن همچنان مغفول مانده‌ و جزو هیچ کدام از اولویت ها نیست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، پس لرزه ها در شهر زلزله زده سی سخت همچنان ادامه دارد ، با اینکه لرزه نگارها شدت پس لرزه ها را ناچیز اعلام می کنند اما برای دنا نشینانی که در کانون زمین لرزه قرار دارند به اندازه ای هست که دلهایشان را بلرزاند.


کار به جایی رسیده است که علاوه بر آنها که خانه هایشان را از دست داده اند، خانواده هایی که منازلشان کمتر آسیب دیده نیز برای اطمینان خاطر همچنان در چادر به سر می برند. زندگی در چادر اگرچه برای کودکانی که از یک سال پیش به دلیل محدودیت های کرونایی اغلب در خانه بوده اند شیرین و هیجان انگیز است و این شادی را در چهره هایی که این روزها از سرما به قرمزی می زند به راحتی می توان دید اما برای دانش آموزان بویژه در مقطع متوسطه اول و دوم شرایط دشواری ایجاد کرده است.


با اینکه برخی معلمان مثل سابق کلاسهای درس خود را در فضای مجازی ادامه می دهند اما دانش آموزان هنوز آمادگی حضور در کلاسهای مجازی را پیدا نکرده اند ،دانش آموزان در شرایطی باید در کلاسهای مجازی حضور پیدا کنند که شب های سرد را در شرایط سخت در چادر به صبح رسانده اند ،چادرهایی که حداکثر فضای آنها ۱۲ مترمربع است و تمامی اعضای خانه هم در آن حضور دارند و درس خواندن در چنین شرایطی دشوار و گاهی غیر ممکن است.


رقابت زلزله و کنکور
حالا در این شرایط ۴۰۸ دانش آموز پایه دوازدهم و همین تعداد و بیشتر هم دانش آموز پشت کنکوری باید خود را برای حضور در کنکور سراسری آماده کنند.دانش آموزانی که از سال گذشته شیوع ویروس کرونا کلاسهای درسشان را به فضای مجازی کشانده است و به همین دلیل در این زمین لرزه کمتر صدا و نیازهایشان شنیده شده است.
دانش آموزانی که اگرچه زنده مانده و صحیح و سالم هستند اما خانه ندارند و خانواده هایشان این روزها آنچنان دغدغه دارند که تامین ارامش فکری و ایجاد فضای مناسب برای فرزندانشان جز هیچ کدام از اولویت هایشان نیست. اگرچه خود این دانش آموزان هم توقعی ندارند با این حال باید کمکی به این دسته از آنها کرد تا زمین لرزه باعث دلسردی و نا امیدیشان از تحصیل نشود.


مدارس بی سقف
اما خسارت هایی که این زمین لرزه به بخش آموزش وارد کرده محدود به پایه دوازدهمی ها نیست. در میان ساختمان های غیر شخصی مدارس و فضاهای آموزشی بیشترین آسیب و خسارت را دیده اند اما از آنجایی که کلاسها مجازی است، هنوز مطالبه ساخت این فضاها اولویت نشده است این در حالی است که دیر یا زود با کرونا خداحافظی می کنیم و دوباره دانش آموزان باید به مدارس و خوابگاه هایشان برگردند و اگر مسئولان برای ایجاد زیرساخت های آموزشی به سرعت دست به کار نشوند در آینده نه چندان دور باید شاهد بحران فضای آموزشی در این شهر و شهرستان باشیم.
زیرا در زمین لرزه ۵.۶ ریشتری دنا ۶۳ مدرسه خسارت جدی دیده اند و ۴۰ مدرسه تخریب شده و یا غیر قابل استفاده هستند. این حجم از خسارت به مدارس به اضافه آسیب هایی که به سایر فضاهای آموزشی وارد شده آن هم در شهرستانی که بیش از ۵ هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی، ۱۸۰۶ دانش اموز در مقطع متوسطه اول و ۱۲۰۰ دانش آموز در مقطع متوسطه دوم دارد به معنای هشدار برای بروز مشکلاتی در آینده است.


معلمان در دوراهی مهاجرت و ماندن زیر سقف های لرزان
اما بناها و ساختمان ها بخشی از زیرساخت آموزشی محسوب می شوند و نقش نیروهای انسانی در آموزش غیر قابل انکار است ،در این زمین لرزه منازل سازمانی آسیب بسیار جدی دیده اند که بیش از ۲۰۰ واحد این منازل مسکونی مربوط به آموزش و پرورش است که معمولا معلمان و سرایداران مدارس در آنها ساکن هستند ،با اینکه شرایط این دسته از ساکنان شهر سی سخت بسیار دشوار شده است اما نه آموزش و پرورش شرایط کمک به آنها را دارد و نه در زمره صاحب خانه ها و مستاجران قرار می گیرند در نتیجه از تسهیلات ودیعه مسکن و ساخت خانه محروم هستند.
در شهری که بسیاری از منازل مسکونی آن تخریب شده و شرایط سکونت را ندارند پس منزل اجاره ای هم در آن کم است و این معلمان حالا در شرایط سخت بین ماندن در خانه های نا ایمن و رفتن به شهر یاسوج باید دست به انتخاب بزنند که اغلب به دلیل تنگناهای مالی در همان خانه های غیر ایمن که جزو خسارت ها هم به شمار نیامده اند مستقر هستند ،همین شرایط سخت معلمان هم در آینده می تواند انگیزه برای خدمت غیر بومیان در این شهر را کاهش دهد .
اما دو هفته پس از وقوع بحران مسائلی مطرح هستند که باید پیش از آنکه خود به بحران تازه تری تبدیل شوند برای آنها چاره اندیشی شود.
این روزها دستگاه های تخریب منازل کمی در شهر وجود دارد و طولانی شدن نوبت تخریب خود موضوعی نگران کننده است، از سویی باید به جای ایجاد شهرک کانکسی که خود هزاران تبعات دارد کانکس ها را در کنار خانه های تخریبی قرار دهند تا آرامش بیشتری بر زندگی کسانی که باید خانه های خود را تخریب کنند حاکم شود.


نکته دیگر آنکه شهر سی سخت کارگاه تولید مصالح ساختمانی و حتی تجهیزات ساختمانی ندارد موارد معدودی هم که وجود داشته است جوابگوی نیاز این شهر نیست. باید از حالا آمادگی شهر برای تامین مصالح ساختمانی استاندارد را بالا برد که پس از شروع ساخت و سازها کمبود مصالح باعث توقف و کندی کار نشود .


لازم به ذکر است، زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر شامگاه ۲۹ بهمن ماه شهر سی سخت را لرزاند و همچنان پس لرزه های آن ادامه دارد.تاکنون بزرگترین پس لرزه آن ۴.۵ ریشتر بوده است که ظهر چهارشنبه ۶ اسفندماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.
در پی وقوع زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتری به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شد.۸۰۰ واحد به علت خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع ۳ هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.
از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.
میزان خسارت زلزله به واحد های تعمیری بین ۲۰ تا ۴۰ درصد و بر اثر این زلزله به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی خسارت معیتشی از جمله تخریب اسباب و وسایل منزل خسارت وارد شده است.۶۴ نفر در این زلزله دچار مصدومیت شدند.
۱۲ فروردین سال ۹۷ نیز زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در شهرهای سی سخت و یاسوج خساراتی به بار آورد.در سال ۶۸ هم زلزله ای با بزرگی بیش از ۵.۲ ریشتر سی سخت را لرزاند و به یک هزار واحد مسکونی تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد کرد.
شهرستان ۴۲ هزار نفری دنا در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29762s, 19q