صبحانه خوب بهترین شروع برای یک روز پربار

۱۳۹۹/۱۲/۲۷ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 309317
صبحانه خوب بهترین شروع برای یک روز پربار

سلامت نیوز:صبحانه بسیاری از افراد یک قهوه یا چایی و چند لقمه کوچک است و بقیه جذب انرژی‌شان را به وعده‌های غذایی بزرگ‌تر تا انتهای روز موکول می‌کنند که معمولا یک ناهار و عصرانه یا شامی سنگین است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در واقع یک صبحانه کامل و با کیفیت در ابتدای روز بهترین جرقه برای سوخت‌وساز بدن را می‌زند و جلوی چاقی را می‌گیرد. برای کنترل وزن، فقط تمرکز روی میزان کالری‌ها کافی نیست، باید حواس‌تان به ساعت هم باشد! مهم است که چه زمانی چه مقداری از کالری را وارد بدن خود می‌کنیم و به دنبال هر وعده غذایی، چه میزان فعالیتی خواهیم داشت.ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

وعده‌های غذایی و بیماری‌ها

نتایج تحقیقات نشان داده‌اند که زمان‌بندی صحیح برای وعده‌های غذایی شاید به کاهش خطرات مرتبط با بیماری‌های قلبی، نظیر فشار خون یا کلسترول بالا، کمک کند. پزشکان می‌گویند حذف صبحانه که بسیاری مردم به اشتباه آن را انجام می‌دهند، احتمالا خطر چاقی، کاهش مصرف گلوکز یا حتی دیابت را به دنبال دارد، البته هنوز رابطه علت و معلولی بین آن‌ها به طور دقیق کشف نشده است.

زمان مخرب برای غذاخوردن!

یک قاعده را به خاطر داشته باشید که با نزدیک شدن به زمان خواب، تغذیه تاثیر مخربی خواهد داشت.در ضمن افرادی که در کنار سه وعده غذایی کامل تا چند میان وعده هم میل می‌کنند، معمولا بیشتر مستعد چاقی هستند اما افرادی که فقط یک یا دو وعده اصلی می‌خورند، استعداد چاقی کمتری هم دارند.درضمن آن‌هایی که صبحانه کامل میل می‌کنند، نسبت به افرادی که ناهار یا شام سنگین می‌خورند شاخص توده بدنی پایین‌تری هم دارند که نشان از سلامت بهتر دارد.

علاقه مندان به خوردن صبحانه معمولا از آن هایی که کلا صبحانه نمی‌خورند کم‌وزن‌تر و خوش‌اندام‌تر هستند.در مجموع، اگر به زمان‌بندی تغذیه خود توجه بهتری نشان دهیم می‌توانیم با تنظیم میزان خوراک و فاصله بین وعده‌ها وزن خود را کنترل کنیم. معمولا گرسنگی دادن به بدن می‌تواند آغازگر فرایند سوختن چربی‌ها باشد.

بهترین وعده برای جذب بهتر انرژی

از آن‌جایی که اثرگذاری انسولین که هورمون غده پانکراس است و در هضم قند داخل کربوهیدرات‌ها و ذخیره گلوکز در بدن کمک می‌کند، صبح‌ها در اوج خود است بهترین وعده برای جذب آسان انرژی هم صبحانه است.

یعنی اگر شما یک غذا را در صبح، ظهر یا شب بخورید، وعده شب چربی بیشتری در مقایسه با وعده صبح به همراه می‌آورد. زیرا انسولین در صبح اثر بهتری دارد و یک محموله عالی گلوکز را برای مصرف در طول روز به بدن شما می‌دهد. به بیان ساده، پانکراس شب‌ها خواب است و نمی‌تواند انسولین کافی تولید کند، در نتیجه قند خون ناشی از شام، برای چند ساعت در اوج می‌ماند و مصرف نمی‌شود.

زمان‌بندی مهم‌تر از میزان و نوع

به طور کلی می‌شود گفت که زمان‌بندی تغذیه، حتی از میزان و نوع غذا هم برای متابولیسم صحیح بدن مهم‌تر است. وقتی به یاد داشته باشید که ساعت طبیعی بدن، با نور صبح فرمان بیدار باش را به اعضای مختلف می‌فرستد و شروع فعالیت‌های متابولیسمی را اعلام می‌کند، بهتر متوجه خواهید شد که چرا صبحانه باید کامل باشد و تا آخر روز، غذاهای سبک‌تری میل کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.86452s, 19q