مگر حفظ سلامت مردم از وظایف وزارت بهداشت نیست؟

کنترل کرونا با گریه، التماس، یادداشت، گلایه و استوری!

۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۱۰:۲۰ - کد خبر: 309847
کنترل کرونا با گریه، التماس، یادداشت، گلایه و استوری!

سلامت نیوز:کرونا نه با گریه و زاری و التماس کنترل می‌شود و نه با خبر و پست و استوری گذاشتن در فضای مجازی و یا یادداشت و گلایه... تناقض رفتاری و عملکردی نمی‌تواند ویروس به این پیچیدگی را کنترل کند. زمین گیر کردن ویروس به این خطرناکی نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و برنامه‌های راهبردی و البته اجرای بسیار دقیق تر آن در نقطه به نقطه کشور دارد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، شاید همان روز که سفرهای نوروزی آزاد شد و مجوز سفر به شهرستان‌های زرد و آبی را گرفتیم تا آنها هم نارنجی و قرمز شوند باید می‌دانستیم که پس از نوروز شاهد فاجعه در استان‌های با وضعیت زرد و آبی خواهیم بود چرا که افراد از نقاط قرمز و نارنجی به نقاط زرد و آبی رفته و ویروس هم با آنها سفر می‌کند و جابجا می‌شود. این بود قصه‌عجیب رشد صعودی کرونا در ایران...


این بی‌برنامگی و مدیریت ضعیف سفرها در نوروز آن هم برای زمین‌گیر کردن بیماری با این گستردگی و شیوع بالا و ویروسی که هزار چهره دارد و هر روز یکی رارو می کند به این سادگی ها هم نیست. وزیر بهداشت می گوید «در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نکرد، امروز با گرفتاری بسیار سنگینی مواجه هستیم هنوز بستری ها در حد پیش‌بینی نیست و مشخص نیست که چه اتفاقی در انتظار ماست. او ادامه می‌دهد «اجازه ندادیم صفحه مرغ و تخم‌مرغ برای دارو تکرار شود و تامین کسری‌ها را از روز اول دنبال کردیم حتی باور نمی‌کردند واکسن تولید کنیم...» کاری نداریم به چند و چون حرف و حدیث‌ها و پیگیر جزئیات هم نمی‌شویم اما کلی بگوییم مگر تامین بهداشت و حفظ سلامت مردم از وظایف وزارت بهداشت نیست؟ پس چرا هنوز شاهد چنین اظهاراتی هستیم.
کرونا در استان بوشهر دیوانه وار می‌تازد و جان‌های عزیز مردم را درگیر می‌کند اما همچنان مراسمات عروسی و عزای‎‌ چند صد نفری در حال برگزاری است. این نکته بسیار مهم است که چرا با وجود دانشتن خطرات بعدی و البته شرایط بحرانی کشور، اجازه برگزاری مرایم عروسی داده می‌شود و چرا برای لغو و یا عدم برگزاری مراسمات در راستای کنترل اپیدمی اقدام سریع و جدی انجام نمی‌شود؟


ابلاغ و بخشنامه‌های مرتبط با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خوب است اما زمانی که ضمانت اجرا و بازدید و نظارت مستمر بر عملکرد واحدهای مختلف برای شناسایی تخلفات و عدول از قوانین و البته اعمال قانون، و جریمه –در صورت عدم اجرای قوانین و سرپیچی از دستورالعمل‌ها که تخلف محسوب می‌شود- وجود داشته باشد. همانطور که محمدتقی ایرانی، معاون سیاسی استاندار بوشهر روزهای گذشته در نشست ستاد مقابله با کرونا شهرستان بوشهر عنوان کرد: «نظارت بر رعایت پروتکل‌ها همچنان به صورت سختگیرانه باید دنبال شود، با هرگونه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی بدون تعارف برخورد خواهد شد زیرا اگر یک سر سوزن غفلت کنیم فاجعه غیرقابل‌جبران به وجود خواهد آمد. لذا دستگاه‌های مربوطه با کسانی که دستورالعمل‌های بهداشتی و محدودیت‌های اعلام‌ شده را رعایت نمی‌کنند بدون تعارف برخورد کنند.»


به گفته معاون استاندار بوشهر «در حال حاضر بوشهر دچار شرایط قرمز جنگ کرونایی شده، وضعیت کنونی استان بوشهر ناگوار و بسیار نگران‌کننده است که خروج از آن نیازمند اقدام فوری و جدی است. ویروس کرونا که زندگی عادی مردم جهان را مختل کرده است، گویا تمام‌شدنی نیست و همت همگانی مردم را می‌طلبد تا این داستان را به پایانی خوش نزدیک کند.»


محمدتقی ایرانی همچنین گفته است: «صدای آژیر قرمز در دوران دفاع مقدس که به صدا درمی‌آمد، معنی و مفهوم آن این بود که حمله هوایی انجام خواهد شد به پناهگاه‌ها بروید، در حال حاضر بوشهر دچار شرایط قرمز جنگ کرونایی شده است. شرایط جنگی نیازمند نوع رفتار و برخورد در آن شرایط است، وضعیت جنگی، آرایش جنگی هم می‌خواهد، طبیعتاً در شرایط کرونایی، برخی سخت‌گیری‌ها باید اعمال شود. وضعیت کنونی استان بوشهر ناگوار و بسیار نگران‌کننده است که خروج از این وضعیت نیازمند اقدام فوری و جدی است.»


روز گذشته با اعلام وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا در شهرستان‌های دشتستان و دیلم، بخش بیشتری از استان بوشهر در شرایط قرمز قرار گرفت و به این ترتیب از شهرستانهای ده گانه استان بوشهر، دشتستان، دیلم و بوشهر در وضعیت قرمز، گناوه، تنگستان، کنگان و عسلویه در وضعیت نارنجی و دشتی، جم و دیّر در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند و طبیعتا این مناطق نیز با ادامه سفر و جابجایی افراد و به خصوص نیروی کاری بین شهرستان‌های قرمز و زرد و نارنجی به زودی به شرایط بحرانی چون بوشهر و دشتستان خواهند رسید.


در این میان نقش رئیس دانشگاه علوم پزشکی به عنوان رئیس ستاد کرونای استان بسیار پراهمیت و کلیدی است، جایی که می‌تواند با توجه به اختیارات و البته مسئولیت مهمی که در برابر سلامت و جان مردم بر عهده دارد نسبت به هر گونه اتفاق و بی‌توجهی به قوانین از برگزاری یک جلسه در ادارات تا مراسم عروسی و یا نادیده گرفتن و دور زدن قوانین واکنش صحیح نشان دهد و بدون معطلی برخورد لازم را انجام دهد تا شاهد تکرار رفتارهای غلط و بروز فاجعه‌ای همچون آنچه امروز شاهد آن هستیم نباشیم. اما ضعف نظارت در زمینه کنترل بیماری موجب شده در مدت زمان کوتاهی استان بوشهر به وضعیت انفجاری رسیده و شاهد افزایش و رشد صعودی ابتلا به ویروس کرونا و انواع جهش‌یافته آن باشیم.


در نقاط مختلف شهرستان‌ها و البته روستاها علی‌رغم شرایط بحران و وضعیت خطرناک شیوع کرونا، باز هم شاهد تجمعات و مراسمات هستیم. ضمن اینکه در بسیاری از ادارات نیز قوانین و پروتکل‌های مربوط به دورکاری و مصوبات ستاد مبارزه با کرونا اجرا نشده است. امروز نظارت و پیگیری و کنترل وضعیت اجرای پروتکل‌ها و مصوبات حلقه گمشده‌ی زنجیره مبارزه با کرونا است و همین امر نیز –اشکال در اجرا علی‌رغم وضع برخی قوانین درست- موجب شکست مکرر ما از کرونا می‌شود.


حالا که کرونای انگلیسی، برزیلی، عراقی و... و انواع مختلف ویروس به گفته مسئولین منحوس در جای جای کشور دست افشانی می‌کند و مردم بی پناه مظلوم تر از همیشه با مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی در معرض مستقیم ابتلء و مرگ مظلومانه قرار دارند باز هم می‌شود چاره‌ای اندیشید و از مدیریت بیماری در سالی که گذشت –در ایران و جهان- درس گرفت و اقدامات بهتر و نتیجه بخش تری را امتحان کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.84782s, 18q