آزمایش‌های سرپایی کرونا باید حساسیت بالایی داشته باشند

۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 310571
آزمایش‌های سرپایی کرونا باید حساسیت بالایی داشته باشند

سلامت نیوز:مسوول ارزیابی کیفیت خارجی آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا گفت: افرادی که سرپایی به مراکز خصوصی آزمایش کرونا مراجعه می‌کنند در اغلب موارد عوارض کرونایی ندارند و ویروس کم‌تری را میزبانی می‌کنند، با این تعریف تست‌های افراد سرپایی باید از دقت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار باشد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مهدی روحانی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بیماری‌های نو پدید انستیتو پاستور ایران و مسوول ارزیابی کیفیت خارجی آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا در برنامه روزنه گفت: همکاران من در آزمایشگاه‌ها سال بسیار سختی را پشت سر گذاشته‌اند.


وی با اشاره به این که شبکه آزمایشگاهی کرونا اواخر بهمن ماه سال ۹۸ در ایران شکل گرفت، عنوان کرد: خوشبختانه امکانات و دانش آزمایشگاهی مرتبط با بیماری کرونا در مدت زمانی کوتاه در سراسر کشور توسعه پیدا کردند.


مسئول ارزیابی کیفیت خارجی آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا ادامه داد: نتیجه‌ی آزمایش کرونا در مناطق و افراد مختلف فرآیند زندگی مردم و مدیریت یک شهر یا کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چرا که وضعیت شهرها بر اساس آمار تست‌های مثبت یا منفی از قرمز به سفید یا برعکس تغییر پیدا می‌کنند.


وی با بیان این که آزمایش‌های کرونا امروزه مورد مهارت‌آزمایی قرار می‌گیرند، تصریح کرد: در پروسه‌ مهارت‌آزمایی، ما مراحل اخذ آزمایش و نتیجه‌گیری را مورد ارزیابی و رفع اشکال‌های احتمالی قرار می‌دهیم.


مهدی روحانی افزود: تا به امروز حدود ۴۰۰ آزمایشگاه در سراسر کشور دوره‌ مهارت‌آزمایی آزمایش‌های کرونا را با موفقیت سپری کرده‌اند.
وی اضافه کرد: الگوی مهارت‌آزمایی تست‌های کرونا در ایران بسیار سختگیرانه‌تر از الگوهای اعلامی سازمان جهانی بهداشت است.


عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بیماری‌های نو پدید انستیتو پاستور گفت: بیمارانی که به دلیل درگیری با ویروس کرونا کارشان به بیمارستان رسیده است مقدار زیادی از ویروس را در بدن خود میزبانی می‌کنند و بر همین اساس آزمایش‌گیری از این افراد با درصد خطای اندکی انجام می‌شود.


وی افزود: افرادی که سرپایی به مراکز خصوصی آزمایش کرونا مراجعه می‌کنند در اغلب موارد عوارض کرونایی ندارند و ویروس کم‌تری را میزبانی می‌کنند، با این تعریف تست‌های افراد سرپایی باید از دقت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار باشد.


مهدی روحانی تاکید داشت: آزمایشگاه‌های خصوصی کرونا باید کم‌ترین میزان ویروس در بدن انسان را تشخیص دهند.
وی با اشاره به این که محیط آزمایشگاه‌های کرونا از سایر محیط‌های آزمایشگاهی جدا است، عنوان کرد: جداسازی آزمایشگاه‌های عادی از آزمایشگاه‌های کرونا یکی از بهترین اقداماتی بود که ما در کشور انجام دادیم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.0692s, 19q