علایم آندومتریوز و اهمیت درمان به موقع

۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۱۰:۵۱ - کد خبر: 311169
علایم آندومتریوز و اهمیت درمان به موقع

سلامت نیوز:یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه آندومتریوز یک بیماری خوش‌خیم است، گفت: این بیماری خانم‌های در سنین باروری را درگیر می‌کند و درد شدید عادت ماهانه و نازایی از نشانه‌های این بیماری است‌.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر خدیجه شادجو گفت: هورمون‌های زنانگی سبب زخیم شدن لایه‌های سلول‌های داخل رحمی می‌شود و هرماه به صورت عادت ماهانه این سلول‌ها ریزش پیدا می‌کند. بنابر علت‌های مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، محیط زیستی، اختلالات ایمونوروژیک و... آندومتریوز در خانم‌ها ایجاد می‌شود و از هر ۱۰ خانم یک نفر دچار این بیماری می‌شود. با کنار هم گذاشتن عوامل مختلف در می‌یابیم که آندومتریوز در جوامع پیشرفته و صنعتی بیشتر رخ می‌دهد پس به احتمال زیاد آلودگی محیط زیست در بروز این مشکل نقش دارد.


این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: آندومتریوز سبب ایجاد چسبندگی و کیست‌های تخمدانی می‌شود. این چسبندگی‌ها به دیواره روده، دیواره تخمدان و روی رحم، کف لگن و... دست درازی کرده و علائم بیمار به شکل دردهای عادت ماهیانه، دفع‌های دردناک در این ایام، دلپیچه، علائم تحریک مثانه و... بروز پیدا می‌کند. البته؛ گاها هم علامتی ندارد و فرد در سونوگرافی می‌بیند که کیست تخمدانی دارد و پزشک به او می‌گوید کیست او آندومتریوز است.


وی با تاکید بر اهمیت درمان به موقع آندومتریوز، اظهار کرد: از آنجایی که ممکن است بیماری سبب نازایی شود، درمان سریع آن اهمیت بالایی دارد. در افرادی که دچار این مشکل هستند، احتمال اینکه ضایعات آندومتریوز تبدیل به سرطان بدخیمی شوند کم است ولی به هر حال بررسی این موضوع بسیار مهم است. اگر احتمال بروز سرطان تخمدان در سنین باروری در خانمی یک درصد باشد در افراد دچار آندومتریوز این احتمال دو برابر می‌شود. آگاهی از وجود این بیماری برای تشخیص و درمان زودتر بسیار مهم است و باید بدانیم درمان آندومتریوز در هر خانم منحصربه فرد است، ممکن است در مقطعی درمان دارویی و در مقطعی جراحی را به فرد پیشنهاد کنیم. درمان‌های دارویی شامل تجویز مسکن‌ها و داروهای هورمونی است.


وی تاکید کرد: درمان‌های هورمونی ممکن است خطر انعقاد خون را افزایش دهد. اخیرا یکی از سوالات کسانی که این بیماری را دارند و چنین داروهایی مصرف می‌کنند این است که آیا با مصرف قرص‌ها و خطر انعقاد خون آیا روزه داری که سبب کم مصرف کردن آب در ساعاتی از روز می‌شود می‌تواند برای فرد مشکل ایجاد کند؟ در مطالعات صورت گرفته مطلقا به چنین موضوعی اشاره نشده است، پزشک نیز در تجویز دارو دقت می‌کند تا فردی که استعداد ژنتیکی بالایی در مشکلات سیستم انعقادی دارند و یا در سابقه خانوادگی‌اش بروز سکته و ترومبوز وجود دارد کمتر از چنین داروهایی استفاده کند. در مواردی هم ممکن است به تشخیص پزشک برای دوره یک ماهه ماه رمضان بیمار دارو مصرف نکند و یا به او بگوییم با توجه به عوامل خطر موجود، روزه نگیرد اما این به معنای آن نیست که هر بیماری آندومتریوزی که داروهای هورمونی استفاده می‌کند نباید روزه بگیرد.


وی افزود: مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد با روزه داری سیستم دفاعی بدن به شکلی مختل می‌شود که بیماری آندومتریوز در فرد پیشرفت کند. در مطالعات مشخص شده است که در روزه داری برخی مواد مضر برای بدن که به سلول‌ها آسیب می‌زند کاهش می‌یابد اما باید برای هر فرد با تصمیم پزشک معالج تصمیم‌گیری شود. اگر بیمار مبتلا به آندومتریوز به تازگی جراحی کرده است احتمال دارد اجازه ندهیم روزه بگیرد زیرا ممکن است لازم باشد مایعات فراوان به بدن بیمار وارد شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.8618s, 19q