رئیس جمهور در شصت و هشتمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید طرح‌های ملی صنایع پتروشیمی وزارت نفت در استان‌های خوزستان و بوشهر که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار می‌شد با بیان اینکه تا پایان دولت تحریم را خواهیم شکست که این افتخاری برای صبوری مردم است، گفت: ما هر چه داریم از مقاومت ملت ایران و هدایت‌های مقام معظم رهبری است. اهم اظهارات حسن روحانی از این قرار است:

تا پایان دولت کمر تحریم و کرونا را می‌شکنیم

سلامت نیوز: رئیس جمهور در شصت و هشتمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید طرح‌های ملی صنایع پتروشیمی وزارت نفت در استان‌های خوزستان و بوشهر که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار می‌شد با بیان اینکه تا پایان دولت تحریم را خواهیم شکست که این افتخاری برای صبوری مردم است، گفت: ما هر چه داریم از مقاومت ملت ایران و هدایت‌های مقام معظم رهبری است.

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ، اهم اظهارات حسن روحانی از این قرار است: چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت سالگرد انتخابات سال 96 بود که مردم پای صندوق آرا رفتند و دولت دوازدهم را برگزیدند و انتخاب کردند، نه آنهایی که آن روز انتخاب کردند نه آنهایی که آن روز نامزد انتخابات بودند و نه دیگران، هیچ‌کس نمی‌دانست در دولت دوازدهم چه بار سنگینی بر دوش دولت قرار می‌گیرد، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد در این 4 سال وارد بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ ایران شویم و هیچ‌کس فکر نمی‌کرد در این 4 سال وارد یک پاندمی بشویم که در طول قرن بی سابقه بود.

 دولت در سخت‌ترین شرایط یک سال گذشته البته با رهبری رهبر معظم انقلاب و با حمایت، حضور و صبوری مردم مسیر خود را طی کرد و الحمدا... این پنجشنبه‌ها یک تودهنی به آمریکا بود، این پنجشنبه‌ها به دنیا نشان داد که ملت ایران مقاوم است همانند یک سرو بلندقامت مسیر خودش را ادامه می‌دهد و تحریم نمی‌تواند مانع آنها برای توسعه و پیشرفت باشد.
اینکه در یک سال گذشته 17 پتروشیمی افتتاح کردیم کسی اگر دقیق اینها را در طول این مدت گوش نکرده باشد و یک دفعه به او بگوییم 17پتروشیمی در یک سال در شرایط کرونا و تحریم افتتاح شده، می‌گوید شوخی می‌کنید. دولت قادر بوده در یک سال طلایی طرح‌های مختلف را افتتاح کند و این یک سال واقعا به معنای واقعی کلمه، جهش تولید در پتروشیمی بوده است. یک حرکت بسیار عظیم و بزرگ در پتروشیمی رخ داده است. از اول دولت یازدهم و از سال 92 تا امروز تقریبا ظرفیت پتروشیمی را به 2 برابر ‌رساندیم و از حدود  50 میلیون تن تا پایان امسال به 100 میلیون تن می‌رسد.

 دولتی قادر بود در شرایط سخت، ظرفیت پتروشیمی را در طول هشت سال به دو برابر برساند. سرمایه گذاری عظیم و بزرگی انجام گرفته  و در هر سال حدود 3 میلیارد دلار فقط در پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده است و این نشان می‌دهد که وزارت نفت، بخش خصوصی، شرکت‌های  پتروشیمی و همه مهندسین و کارگران کار عظیم و بزرگی را انجام دادند. یک نکته‌ای را می‌خواهم روی آن تاکید کنم، من خیلی خوشحالم، امروز در کشور ما همه روی این اتفاق کردند که ایران نیاز به توسعه دارد و همه روی این اتفاق کردند که باید تولید را رونق دهیم، همه یکپارچه هستند که اقتصاد را باید به حرکت دربیاوریم ممکن است مردم بگویند این که معلوم است.  من به خاطر تجربه‌ای که در این 42 سال دارم خیلی دعوا و اختلاف بود که اصل بر چیست؟ استراتژی اصلی باید کجا باشد؟.

  اینکه می‌بینید در سال‌های اخیر مرتب مقام معظم رهبری بحث تولید، رونق تولید و جهش تولید ،مانع زدایی و حمایت از تولید را مطرح می‌کند، معنایش این است که گفتمان اصلی در کشور رشد و توسعه است و این بسیار مهم است. وقتی همه در رشد و توسعه یکپارچه شدیم به این هدف می‌رسیم البنه یک اقلیت خیلی کوچکی هستند ممکن است هنوز هم نپذیرفته باشند ولی ملت این را پذیرفته است.

 تجربه من نشان می‌دهد که ملت ایران در طول این 42 سال از تمام سیاسیون و احزاب و جناح‌ها جلوتر بودند یعنی چیزی که ملت می‌فهمد، بهتر تشخیص می‌دهد، حتی در گفتمان، نحوه تعاملی که باید در دنیا داشته باشیم، نحوه رابطه‌ با کشورهای منطقه وحتی اینکه چگونه باید جذب سرمایه کنیم، بهتر تشخیص می‌دهند. رشد و توسعه بدون جذب سرمایه امکان‌پذیر نیست، بدون اقتصاد دانش بنیان امکان‌پذیر نیست، بدون اراده دولت و همه ارکان نظام برای تعامل سازنده با دنیا امکان‌پذیر نیست، باید همه بخش‌ها و همه قسمت‌ها در کنار هم قرار بگیرد تا کشور در مسیر حرکت و رشد قرار بگیرد.

 وزارت نفت از آغاز دولت یازدهم یکی از پیشتازان در توسعه کشور بوده است، از همه بخش‌های وزارت نفت بخاطر اینکه امروز در بنزین و گازوئیل و گاز خودکفا و صادرکننده هستیم تشکر می کنم. قبل از دولت یازدهم واردکننده گاز بودیم، البته واردکننده گاز که می‌گویم در سه چهار ماه فصل سرما و زمستان نمی‌توانستیم روی پای خود بایستیم و باید واردکننده باشیم، در بنزین و گازوئیل واردکننده بودیم، امروز در همه این بخش‌ها صادرکننده هستیم و این یک افتخار بسیار بزرگ است. اگر پتروشیمی نبود شاید در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی خیلی به زحمت می‌افتادیم، 34 درصد صادرات غیرنفتی برای پتروشیمی است یعنی این پتروشیمی و فولاد و بقیه صادرات غیرنفتی بود که جای نفت را گرفت.

 اینکه ترامپ، بولتون  و پمپئو شکست خوردند و دنیا را به حیرت واداشتیم به دلیل این بود که ملت ایران با همه توان به صحنه آمدند، از جنگ نترسیدند، جنگیدند و مقابله کردند. در  صادرات نفت موانع فراوانی ایجاد کردند  ولی فورا جایگزین کردیم به جای صادرات نفت و پول نفت، صادرات غیرنفتی را جایگزین کردیم. برای اینکه ملت بدانند 8 سال دولت یازدهم و دوازدهم در مقایسه با هشت سال قبل، 130 میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی ما اضافه شد. اینکه این دولت چه کار کرده است، یک قلم آن این است که  130 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در این هشت سال نسبت به هشت سال قبل تقریبا 59 درصد افزایش داشتیم و این افتخار ماست.

  با همین صادرات غیرنفتی، با تلاش و حرکتی که بخش‌های مختلف در کشور داشتند امروز به این نقطه رسیدیم که هر پنجشنبه در شرایط کرونا و تحریم، افتتاح‌های عظیم داریم. بحث یک میلیون دلار، دو میلیون دلار،نیست در یک روز یک میلیارد و 300 میلیون دلار افتتاح داریم، این نشان می‌دهد که مسیر درستی انتخاب کردیم.

 اینطور شد که به وین آمدند و ایستادند و مذاکره می‌کنند و قبول دارند که تمام تحریم‌های اصلی را برخواهند داشت. الان بحث‌هایی که می‌کنیم روی جزئیات ریز و موارد جزئی است والا آن مسائل اصلی از جمله، تحریم نفت و تحریم پتروشیمی و تحریم کشتیرانی و بیمه و بانک مرکزی و بانک‌ها  را قبول کردند این چیزها تمام شده است یعنی گام اصلی و بزرگ را برداشته‌ایم و توافق اصلی انجام شده البته مواردی هم هست که بحث می‌کنیم برای اینکه به توافق نهایی برسیم اما کار را دولت انجام داد.

  من دو، سه ماه پیش تمام ذهنم مشغول این بود که آیا این دولت و ما می‌توانیم. ما دو بیل می‌خواستیم یک بیل برای اینکه به کمر کرونا بزنیم یک بیل هم می‌خواستیم به کمر تحریم بزنیم. من همیشه فکر می‌کردم این دو بیل را پیدا کنیم و این دو بیل را پیدا کردیم و به کمر هر دو زدیم یعنی حتما دیگر کرونا کمرش شکسته است، امروز انشاءا... با این واکسنی که وارد می‌شود و با واکسن داخلی که ساخته می‌شود در پایان دولت، یک اطمینان نسبی در بحث کرونا داریم البته باید پروتکل‌ها را مراعات کنیم، اما کمر کرونا را تا پایان دولت می‌شکنیم، کمر تحریم را هم تا پایان دولت می‌شکنیم و امروز شکستیم.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha