گزارشی از زخم‌هایی که همیشه هستند و پانسمان‌هایی که معمولا نیستند

فیلم/ بیماران پروانه‌ای می‌پرسند: وزارت بهداشت جواب بدهد؛ بیش از ۳ تن پانسمان اهدایی یونیسف کجاست؟

۱۴۰۰/۰۳/۰۳ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 312046
فیلم/ بیماران پروانه‌ای می‌پرسند: وزارت بهداشت جواب بدهد؛ بیش از ۳ تن پانسمان اهدایی یونیسف کجاست؟

سلامت نیوز: بیماری پروانه‌ای یک بیماری پر زخم و پر درد است. آن‌ها به پانسمان‌هایی نیاز دارند که معمولا کم است اما مدتی پیش یونیسف تعداد بیشماری از آن را به ایران هدیه داد. هدیه‌ای که در ایران تنها بخشی از آن تحویل بیماران داده شده و هنوز سرنوشت الباقی آن معلوم نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بیماری E.B که در ایران آن را با نام پروانه‌ای می‌شناسیم. یک بیماری ژنتیکی پر درد است. در این بیماری پوست مثل بال‌های یک پروانه، آنقدر شکننده و آسیب‌پذیر است که فقط یک ضربه کوچک لازم دارد تا خونریزی آغاز شود. اگر ضربه‌ای هم وارد نشود، تاول‌ها دمار از روزگار بیمار در می‌آورند. برای همین است که همیشه بدن یک بیمار مبتلا به E.B زخمی و حتی خون‌الود است. در دنیا از هر یک میلیون نفر، پنج هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند. هرچند تا کنون ۸۵۰ نفر در ایران شناسایی شده‌اند اما پیش‌بینی می‌شود جمعیت‌شان حدود ۱۲۰۰ نفر باشد. کسانی که با رنج دردناکی زندگی می‌کنند. رنجی که البته می‌شد از دردهای آن کم کرد.

آن‌ها به پانسمان نیاز دارند. پانسمان‌های مخصوصی که به دلیل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا به ایران وارد نشد و باعث شد ذخایر آن در ایران تمام شود. اما دوباره پر شد. آن‌هم به همت یونیسف، صندوق حمایت بین‌المللی کودکان که در زمینه غذا، دارو و بهداشت هم فعالیت می‌کند. تعداد‌ش مشخص نیست اما آنچه ذخایر پانسمان کودکان ای بی را پر کرد، وزنی نزدیک به حدود ۶ تن داشت. یعنی تامین پانسمان همه بیماران ایران تا ۳ سال.

از این مقدار تا کنون ۲ تن آن تحویل انجمن ای بی ایران داده شده اما دیگر از مابقی آن خبری نیست و هیچ پاسخی هم داده نمی‌شود. این گزارش را ببینید تا بیشتر در این‌باره بدانید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75341s, 19q