روایت «کرونا» در شعارهای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

۱۴۰۰/۰۳/۰۴ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 312119
روایت «کرونا» در شعارهای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

سلامت نیوز:سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با پاندمی کرونا گره خورده و همین موضوع باعث شده تا برخی از داوطلبان، نیم نگاهی به مدیریت این بیماری در شعارهای انتخاباتی خود داشته باشند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، اصولاً داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بعد از حضور در وزارت کشور و ثبت نام برای تایید صلاحیت حضور در کورس رقابت، به ارائه رئوس برنامه های خود می پردازند.


شاید در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، همه نگاه ها به انتخاب رئیس جمهور آینده باشد، اما نکته ای که در این بین نمی توان نادید گرفت، وجود پاندمی کرونا است. همین موضوع سبب شد تا افکار عمومی انتظار داشته باشند، داوطلبان شناخته شده و به قولی، چهره های مطرح سیاسی که برای ثبت نام آمده بودند، گریزی هم به کرونا بزنند. اما، آنچه در لابه لای صحبت های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به آن هیچ اشاره نشد، شیوع کرونا و کنترل این بیماری بود.


در حال حاضر با گذشت ۱۵ ماه از شیوع کرونا در کشور، مردم از محدودیت هایی کرونایی تا حدودی خسته شده اند و می خواهند بدانند که این بیماری چه زمانی از کشور رخت بر می بندد. از همین رو، انتظار می رفت که داوطلبان شناخته شده و چهره های سیاسی، حداقل نیم نگاهی به کرونا داشته باشند و از برنامه های خود برای کنترل و مدیریت بیماری کرونا در دولت آینده بگویند.


متاسفانه با مرور صحبت های داوطلبان شناخته شده که از چهره های سیاسی هستند، هیچ نکته ای پیرامون کرونا یافت نشد. اینکه چقدر این داوطلبان به بیماری کرونا اهمیت می دهند، به راحتی در مصاحبه آنها قابل بررسی است.


آنچه در صحبت های بعد از ثبت نام چهره های شناخته شده در انتخابات ریاست جمهوری می توان مشاهده کرد، موضوعات کلی سیاسی و البته معیشت مردم بوده است. قطعاً، با توجه به مشکلات اقتصادی که مردم با آنها دست و پنجه نرم می کنند، رویکرد معیشتی داوطلبان نیز می تواند قابل قبول باشد، اما اینکه حتی یک خط از کرونا حرف نزنیم، جای سئوال دارد. زیرا، پاندمی کرونا سهم به سزایی در تشدید مشکلات اقتصادی و معیشت مردم داشته است و بهتر بود که حداقل، این نکته مورد اشاره قرار می گرفت که اگر رئیس جمهور شدند، چه برنامه هایی برای کنترل بیماری در کشور دارند و اساساً چرا هیچ نقد و انتقاداتی نسبت به روند کنترل بیماری نداشتند.


محسن هاشمی رفسنجانی، ابوالحسن فیروزآبادی، عزت الله ضرغامی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، محسن رضایی، محمد شریعتمدای، اسحاق جهانگیری، علی لاریجانی، سید شمس الدین حسینی، سید ابراهیم رئیسی، مسعود پزشکیان، عبدالناصر همتی، رستم قاسمی و…، از جمله چهره های شناخته شده سیاسی هستند که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.


صحبت های هر کدام از این افراد را که تحلیل و تفسیر می کنیم، مباحث روز سیاسی و اقتصادی کشور است. در حالی که با شیوع کرونا، موضوعات اقتصادی و اجتماعی کشور نیز تحت العشاع این بیماری قرار گرفت.


به نظر می رسد به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، داوطلبان تصمیم گرفتند بیشتر روی مسائل معیشتی و البته سیاسی، مانور بدهند و هر آنچه فرصت به آنها داده شده بود که با خبرنگاران حاضر در وزارت کشور مطرح کنند، پیرامون دو محور اقتصادی و سیاسی بود.


لازم است که بعد از معرفی داوطلبان تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان، حتماً به موضوع کرونا و پیامدهای این بیماری در وضعیت اقتصادی مردم نیز نگاهی داشته باشند و در صحبت ها و مناظره های انتخاباتی، برنامه های خود برای مدیریت و کنترل بیماری کرونا را ارائه بدهند.


مسعود ربانی کارشناس نظام سلامت، در واکنش به مغفول ماندن موضوع کرونا در صحبت های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، به خبرنگار ما، گفت: به نظر می رسد که همه داوطلبان تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی کشور قرار دارند و از همین رو، خواسته اند از فرصت گفتگو با رسانه ها بعد از ثبت نام در وزارت کشور، بیشترین بهره برداری را داشته باشند. بنابراین، می بینیم که محور همه صحبت ها و برنامه های داوطلبان، مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است.


وی افزود: نکته ای که نباید آن را فراموش کرد، انتقاداتی است که به روند مدیریت بیماری کرونا در کشور مطرح است و اینکه با شیوع این بیماری در کشور، وضعیت معیشتی مردم به مراتب وخیم تر از روزهای قبل از کرونا شد. بنابراین، جا داشت که کاندیداها نسبت به روند مدیریت بیماری اعلام موضع می کردند.


ریانی گفت: یادمان نرود که کرونا در زندگی مردم تاثیرگذار بوده است و مردم دنبال یک خبر خوشحال کننده هستند که بدانند بالاخره کرونا کی می رود. شاید موضع گیری داوطلبان نسبت به این بیماری، می توانست نگاه ها را متوجه خود کند که رئیس جمهور آینده که از بین یکی از داوطلبان خواهد بود، چه برنامه ای برای مدیریت بیماری کرونا دارد.


این کارشناس نظام سلامت یادآور شد: بهتر است بعد از شروع فضای تبلیغاتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، توجه به مدیریت و کنترل بیمار کرونا، یکی از دغدغه های داوطلبان باشد.


شاید بد نباشد که در بین اسامی داوطلبان، نیم نگاهی به مسعود پزشکیان داشته باشیم که سابقه نشستن بر صندلی وزارت بهداشت در دولت اصلاحات را دارد و چند سالی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم بوده است. توقع بر این بود که با توجه به درگیر بودن ذهن جامعه پزشکی با بیماری کرونا، حداقل دو سه جمله از بیماری می گفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.60263s, 18q