ضرورت پیوند همگانی برای درک واقعی از ام اس

۱۴۰۰/۰۳/۰۹ - ۱۰:۴۷ - کد خبر: 312322
ضرورت پیوند همگانی برای درک واقعی از ام اس

سلامت نیوز-*دکتر محمدعلی: می‌‌دانید که بیماری ام اس در تمام دنیا فراگیر شده و کمتر کشوری در دنیا هست که تعدادی بیمار ام اس نداشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز، این بیماری دو خاصیت مهم دارد؛ یکی اینکه افراد جوان را درگیر می‌کند و دیگر آنکه مزمن و طولانی است. بنابراین تمام کشورهای دنیا و بیماران و خانواده‌های آن‌ها تلاش بیشتری میکنند برای درک بهتر شرایط بیماران و شناساندن بیماری به دیگران و از طرفی ارائه راهکارهای درمانی بهتر.


فدراسیون جهانی ام اس که متشکل از 80 کشور است از حدود 10 سال پیش روز جهانی ام اس را در ماه مه تعیین کرده است و هر سال نیز یک شعار دارد. شعار امسال نیز درک بیشتر و بهتر از بیماری ام اس است. از این نظر که این مسئله یک مفهوم دوگانه است. از یک طرف برای پزشکان است تا تلاش بیشتری بکنند و واقعیت بیماری ام اس بیشتر شناخته شود و بتوانند سطح خدمات بیماری ام اس را ارتقا بدهند و راهکارهای بهتری در حیطه پژوهش و آموزش برای ام اس ایجاد شود. از طرف دیگر مخاطب این شعار مردم و مسئولین جامعه هستند که درک بهتری از بیماران و بیماری ام اس داشته باشند.

یعنی بدانیم این بیماری واگیردار نیست، الزاماً ناتوان کننده نیست، درست است مزمن است اما در طول زمان خود بیمار می‌تواند بسیاری از کارها را به خوبی انجام دهد و در نهایت این که باید خود بیمار هم درک بهتری از بیماری پیدا کند تا چیزهایی که به عنوان افکار ناامید کننده در جامعه با اسم این بیماری عجین شده کمتر و کمتر شود.


بنابراین شعار امسال روز جهانی ام اس یک شعار سه گانه است؛ از یک طرف برای متخصصین و پژوهشگران در جهت تلاش بیشتر برای درمان بیماری، از یک طرف برای کنترل و خودمراقبتی بیماران و از طرفی هم برای مردم و مسئولین جامعه برای برنامه ریزی بهتر برای کنترل و تلاش در جهت ارتقای سلامت بیماران.

* دکتر محمدعلی صحرائیان/ نایب رئیس انجمن ام اس ایران

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.20334s, 19q