بار دیگر آلودگی نفتی یکی از سکوهای نفتی در خلیج فارس مجدداً موجب ایجاد آلودگی محیط زیست دریایی خلیج فارس در نزدیکی جزیره خارگ شده است.

آلودگی نفتی اکوسیستم خلیج‌فارس را نابود می‌کند

سلامت نیوز:بار دیگر آلودگی نفتی یکی از سکوهای نفتی در خلیج فارس مجدداً موجب ایجاد آلودگی محیط زیست دریایی خلیج فارس در نزدیکی جزیره خارگ شده است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،فرهاد قلی نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به آلودگی اخیر ناشی از نشت نفت یکی از سکوهای نفتی گفت: این نشتی موجب ایجاد آلودگی نفتی در خلیج فارس و در اطراف جزیره خارگ گردیده که باید اقدامات پاکسازی در جهت کاهش خسارت های زیست محیطی سریعا انجام پذیرد.


وی افزود: آلودگی نفتی ناشی از فعالیت سکوهای نفتی سال‌هاست که در خلیج فارس رخ می‌دهد که متاسفانه اقدامات پیشگیرانه جدی گرفته نمی‌شود و یا کافی نیست که ما شاهد اینگونه آلودگی‌های پی در پی و گسترده هستیم.


این مسئول تاکید کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در سال‌های اخیر به ناچار پس از اخطاریه و مکاتبات فراوان در این خصوص بر اساس وظایف ذاتی خود علیه آلوده کنندگان شکایت کرده و ضمن برآورد خسارت‌های وارده در جهت بازسازی اکوسیستم مطالبه نموده که پرونده ها در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.


ارزش دریا بیشتر از نفت

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر همچنین از پاکسازی خلیج فارس از آلودگی‌های نفتی با کمک شرکت نفت فلات قاره و بنادر و دریانوردی استان خبر داده است.


فرهاد قلی‌نژاد بیان کرد: بار دیگر نقص‌های فنی و فرسودگی خطوط لوله موجب ایجاد آلودگی شدید اکوسیستم خلیج فارس شده اند. اکیپ‌های جمع آوری و پاکسازی این آلودگی از سوی شرکت نفت فلات قاره و اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در حال انجام اقدامات و عملیات پاکسازی هستند و سازمان حفاظت محیط زیست نظارت بر عملیات پاکسازی را برعهده دارد.


وی افزود: در سال‌های اخیر نشت نفت و تخلیه مواد نفتی به خلیج فارس به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع آلوده کننده این اکوسیستم غنی و ارزشمند تلقی شده اند. 


شرکت‌های نفتی از اینگونه اتفاقات جلوگیری کنند


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار کرد: تخلیه مواد نفتی ناشی از سکوها و کشتی‌ها موجب خسارت‌های فراوان در دریا می‌شود و بر جمعیت آبزیان، اکوسیستم دریایی و در نهایت تنوع زیستی دریا اثرات مخربی دارد زیرا نفت در دریا باقی می‌ماند و به لایه‌های مختلف اکوسیستم ورود می‌کند.
قلی‌نژاد با تاکید بر اینکه شرکت‌های نفتی باید تدابیر لازم را اتخاذ کنند عنوان کرد: از شرکت‌های نفتی منطقه مستقر در دریا تقاضا می‌شود با تعویض خطوط لوله فرسوده از این گونه اتفاقات جلوگیری کنند و اقدامات پیشگیرانه را در اولویت کاری خود قرار دهند.


وی اظهار کرد: خلیج فارس یک اکوسیستم غنی و ارزشمند است که بخشی از فواید آن میدان‌های نفتی و تولید نفت است ولی ارزش این اکوسیستم بیشتر از ارزش نفتی در منطقه است.


خسارت و آسیب فراوان به اکوسیستم دریایی


این مسئول با اشاره به نقش خلیج فارس در زندگی ساحل نشینان و بومیان گفت: امروزه آلاینده‌های متعددی اعم از آلودگی‌های نفتی، پساب‌ها و فاضلاب‌های شهری از مناطق ساحلی حاشیه، وارد خلیج فارس و موجب آلودگی‌های فراوان می‌شوند.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: باید طبق قوانین کشور و کنوانسیون‌های بین المللی که ایران در آن عضو است و تعهداتی را برای کشورهای عضو تعیین کرده برای جلوگیری از آلودگی‌های خلیج فارس همه با هم تلاش کنیم.


گفتنی است آلودگی نفتی موجب خسارات و آسیب فراوان به اکوسیستم دریایی و تنوع زیستی دریا و خسارت به آبزیان می‌گردد و با توجه به اینکه خلیج فارس یک زیستگاه و اکوسیستم غنی و ارزشمند است و معیشت صیادان بومی به این اکوسیستم بستگی دارد باید اقدامات پیشگیرانه جهت پیشگیری از آلودگی های نفتی توسط شرکت های نفتی در اولویت قرار گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =