با صدور مجوز اضطراري واكسن «كووايران بركت» توسط وزارت بهداشت

نخستين واكسن ايراني وارد شبكه واكسيناسيون كشور شد

۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 313059
نخستين واكسن ايراني وارد شبكه واكسيناسيون كشور شد

سلامت نیوز: با صدور مجوز اضطراري واكسن «كووايران بركت» توسط وزارت بهداشت، اولين واكسن كروناي ايراني از هفته آينده وارد شبكه واكسيناسيون كشور مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،خبر صدور مجوز اضطراري واكسن كووايران بركت را ديروز وزير بهداشت اعلام كرد و در توضيح جزييات بيشتر گفت كه به دنبال جلسه‌اي كه متخصصان، عصر روز يكشنبه برگزار كردند، ضمن صدور اين مجوز و دستور توزيع دوزهاي آماده، اولين محموله واكسن‌هاي توليد شده در ستاد اجرايي فرمان امام(ره) هم به معاونت بهداشت وزارت بهداشت تحويل داده شد و بنابراين، از هفته آينده، واكسيناسيون گروه‌هاي هدف مشمول فاز يك و دو از سند ملي واكسيناسيون با تلفيق واكسن‌هاي وارداتي و ايراني ادامه خواهد يافت.

وزير بهداشت در بخشي از صحبت‌هاي خود با ابراز خوشحالي از ورود اولين واكسن كروناي ايراني به شبكه واكسيناسيون كشور گفت:« از همان نخستين روزهاي شيوع كرونا، توليد واكسن داخلي در دستور كار قرار گرفت، بر تمام پلتفرم‌هاي دنيا كار شد و دانشمندان جوان ايراني موفق شدند در كمتر از يك سال به واكسن ايراني دست پيدا كنند كه در شرايط عادي توليد واكسن به ۲۰ سال زمان نياز دارد.

در دو كميسيون تخصصي وزارت بهداشت كه بر مراحل ساخت و تست انساني واكسن‌ها نظارت مي‌كنند، نتايج ارسال شده از دو مجموعه ستاد اجرايي فرمان امام و انستيتو پاستور ايران بررسي شد، اين دو واكسن، از ساير واكسن‌هاي ايراني جلوتر بودند، نتايج مطالعات باليني واكسن كووبركت در فاز يك و دو و همچنين تزريق بر 10 هزار و 400 نفر در فاز سوم مورد بررسي قرار گرفت و نهايتا مجوز استفاده اضطراري اين واكسن صادر شد.

واكسن پاستور كه محصول مشترك متخصصان ايراني و كوبايي است هم مورد بررسي قرار گرفت اما به دليل كامل نبودن دو مدرك از مدارك علمي مورد نياز، بررسي مجدد و صدور مجوز براي اين واكسن به هفته آينده موكول شد.ساير واكسن‌هاي ايراني مانند فخرا و رازي هم درحال طي كردن مراحل مطالعات باليني خود هستند و تا پايان تابستان امسال ايران يكي از موفق‌ترين كشورهاي دنيا در زمينه توليد اين واكسن خواهد بود.»

در حالي كه به گفته وزير بهداشت، هم‌اكنون يك ميليون دوز از واكسن كووبركت توليد شده و از هفته آينده دستور توزيع دوزهاي آماده صادر خواهد شد و واكسن كوو ايران‌بركت به مجموعه واكسيناسيون عمومي كشور افزوده مي‌شود، واكسن كووبركت، نخستين واكسن تمام ايراني است كه تمام مراحل ساخت، آزمايش‌هاي اوليه و مطالعات باليني آن با نظارت كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي تهران و برخي اعضاي ستاد ملي مقابله با كرونا و متخصصان بيماري‌هاي عفوني در يك‌سال اخير انجام گرفته و در بزرگ‌ترين كارخانه توليد واكسن منطقه كه توسط ستاد اجرايي فرمان امام در استان البرز احداث شده به توليد انبوه رسيده است.به گفته مسوولان ستاد اجرايي فرمان امام، تا پايان خرداد امسال 3 ميليون و تا شهريور 1400 ماهانه بيش از 20 ميليون دوز از اين واكسن توليد و در اختيار مردم قرار خواهد گرفت.

اين واكسن علاوه بر كسب موفقيت در مراحل تست انساني و تأييد كارايي در بخش امن بودن، توليد آنتي‌بادي و موثربودن، موفق شده به عنوان اولين واكسن ايراني بر ويروس جهش يافته كوويد19 يا ويروس كروناي انگليسي نيز تست و آن را با موفقيت مهار كند و نام خود را به عنوان يكي از بي‌خطرترين و موثرترين واكسن‌هاي توليدشده درجهان درليست سازمان جهاني بهداشت ثبت كند. سعيد نمكي همچنين تصريح كرد كه واكسن پاستور كه توليد مشترك ايران و كوباست هم، بعد از تكميل مدارك در انستيتو پاستور، از اوايل هفته آينده اجازه استفاده اضطراري مي‌گيرد و به شبكه واكسيناسيون كشوري اضافه مي‌شود علاوه بر اينكه واكسن‌هاي رازي و فخرا هم در آينده نزديك، به مرحله توزيع عمومي مي‌رسد.

به گفته وزير بهداشت، ظرفيت توليد واكسن كرونا در داخل كشور، تا ماه آينده حدود ۵ يا ۶ ميليون دوز خواهد بود و در ماه‌هاي بعد، با افزايش تصاعدي به ۵۰ يا ۶۰ ميليون دوز مي‌رسد كه با اين شرايط، زمينه صادرات واكسن كوويد از زمستان امسال و پيش فروش به مشترياني كه از حالا درخواست داده‌اند ايجاد خواهد شد. وزير بهداشت در ادامه توضيحات درباره روند واكسيناسيون كشوري، با انتقاد از رفتار غيردوستانه فروشندگان جهاني واكسن در قبال تعهداتي كه به ايران داشتند، گفت: «مسير قرارداد با بيروني‌ها را طي كرديم و پيش پرداخت داديم.

مسير قرارداد با كووكس را طي كرديم و پيش پرداخت هم داديم. ولي ساز و كار كووكس بسيار ضعيف‌تر از آن بود كه بتواند به هشت كشور دنيا بگويد ۸۵ درصد از واكسن دنيا مال شما نيست و بقيه دنيا هم آدم هستند. تا امروز از ۱۶ميليون و ۸۰۰ هزار دوزي كه قرارداد بستيم تنها مقدار اندكي ارسال شده است. ما از هند واكسن خريديم، آقاي دادستان هند در فرودگاه دستور توقف داد.

۶۰ ميليون دوز واكسن با روس‌ها قرارداد بستيم، تا امروز هنوز يك ميليون هم به ما ندادند. البته پول نداديم و گذاشتيم زمان حمل پول بدهيم. ۲۰ ميليون دوز واكسن از چين قرار بود برسد كه حدود ۴ يا ۵ ميليون از آن رسيده است. به اين دوستان گفتيم چرا واكسن را بر ما قطع كرديد؟ گفتند به دليل شيوع بيماري در كشور خودمان قرار است روزي ۱۵ ميليون واكسيناسيون انجام دهيم و حتي حاضر نشدند از اين تعداد، در عالم رفاقت، ۵۰ هزار واكسن براي ما بفرستند. چه كسي بايد اين را جبران كند جز توليد داخلي؟همزمان به توليد داخل فكر كرديم و در يك‌سال گذشته، بر تمام پلتفرم‌هاي دنيا كار كرديم و خوشبختانه راهي در يك‌سال رفتيم كه بايد ۲۰ ساله طي مي‌شد و با افتخار مي‌گويم واكسني كه در ايران ساخته مي‌شود كم‌عارضه‌ترين، موثرترين و بي‌خطر‌ترين واكسني است كه مي‌توان نام برد.»


واكسن‌هاي ايراني چه ويژگي‌هايي دارند؟

از نيمه دوم سال گذشته و پس از اخباري كه درباره احتمالات ضعيف اما نگران‌كننده ممنوعيت و محدوديت فروش واكسن كوويد 19 به ايران به دليل تحريم‌هاي اقتصادي و دشواري انتقال پول منتشر شد، توليد واكسن كرونا در دستور كار دولت قرار گرفت و در نهايت، خط توليد 5 واكسن كرونا راه‌اندازي شد.

كميته ساماندهي تحقيقات كوويد19 در معاونت تحقيقات وزارت بهداشت، اخيرا در گزارشي، درباره چگونگي راه‌اندازي خط توليد واكسن‌هاي كروناي ايراني اعلام كرده است: «ايران واكسيناسيون عليه كوويد19 را با واكسن‌هاي وارداتي اسپوتنيك‌وي، آسترازنكا/آكسفورد، سينوفارم و كووكسين (بهارات) آغاز كرده است. تا تاريخ 4 خرداد، 14 تقاضاي فعال (در حال انجام) جهت ساخت واكسن كوويد19 به سازمان غذا و داروي كشور ارايه شده كه از بين آنها، 5 واكسن موفق به اخذ كد اخلاق جهت مرحله باليني شدند.»

به استناد اين گزارش، «كووبركت» (محصول موسسه شفافارمد و وابسته به بنياد بركت ستاد اجرايي فرمان امام)، «سوبرانا» (توليد مشترك موسسه انستيتو پاستور و موسسه فين‌لاي كوبا)، «كووپارس» (محصول موسسه تحقيقات و سرم‌سازي رازي)، «فخراواك» (محصول موسسه ميلاد دارو نور در زير مجموعه وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح) و «سيناژن» (محصول شركت تحقيقاتي و توليدي سيناژن؛ اولين واكسن كروناي ساخت بخش خصوصي در ايران كه به‌طور مشترك با شركت استراليايي وكسين توليد خواهد شد) واكسن‌هايي هستند كه حالا خط توليد گسترده‌اي دارند و غير از «كووبركت» و «سوبرانا» كه توزيع آنها از هفته آينده آغاز مي‌شود، باقي واكسن‌ها هم پس از تكميل تحقيقات و دريافت تاييديه‌هاي لازم، به مرحله توزيع مي‌رسند.

به استناد اين گزارش، واكسن كووبركت، نخستين واكسن كروناي توليد محققان ايراني است كه موفق به دريافت كد اخلاق و كارآزمايي انساني از وزارت بهداشت شده و از نوع ويروس غيرفعال شده است. واكسن سوبرانا، حاوي پروتئين نوتركيب از ناحيه RBD، ژنوم ويروس2 -SARS-COV، با رژيم دونوبته (با و بدون دوز بوستر) است در حالي كه واكسن كووپارس، بر پايه پروتئين نوتركيب اسپايك ۲- SARS-COV ساخته و از دو بخش آنتي ژن و ادجوانت، توليد خواهد شد.

واكسن فخراواك هم از نوع ويروس غيرفعال شده و شامل دو دوز است كه اسفندماه 1399 موفق به دريافت مصوبه اخلاق در پژوهش از سازمان غذا و دارو شده و واكسن سيناژن هم به‌طور مشترك با كشور استراليا توليد خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.76308s, 18q